Neuvostopartisaanit

Mukavia nuo neuvostopartisaanit ja täälläkin palstalla tietyt henkilöt juhlivat neuvostoliiton murhaajia ja haukkuvat suomalaisia.
Ovatko he desantteja?

http://fi.wikipedia.org/wiki/Neuvostoliiton_partisaani-iskut_Suomeen
14147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

kaikki YLEllä töissä,valmistuneet Tamppereelta ja lähettävät pian uusintadokumentin My Lausta(taas).

Äänestä

Onneksi molemmat isoisät ampuivat monelle kakanhajuiselle ryssälle napit otsaan josta olen erinttäin ylpeä!
Jos täällä palstalla on näitä kakanhajuisia/oloisia ryssäfaneja niin suosittelen heille heti muuttoa takaisin sinne jätemaahan ja pysykää siellä.
1 Suomalainen vastaa 100ryssää,aina!

Äänestä
  • Neuvostoliitto kuunteli vuodet 1918-1939 just tuommoista lahtariäpärien kiihotusta,mutta vasta lahtariäpärien natsien kanssa veljeily pakotti sen aloittamaan sotatoimet.Kyllä vuoden -44 jälkeen turvat meni tukkoon näillä äpärillä.Nyt NL:n hajoamisen jälkeen nämä äpärät alkaa taas uskaltaa nostaa päätään julkisuudessa kunnes niitä pitää taas ojentaa.

    Äänestä

  • mikaelf kirjoitti:

    Neuvostoliitto kuunteli vuodet 1918-1939 just tuommoista lahtariäpärien kiihotusta,mutta vasta lahtariäpärien natsien kanssa veljeily pakotti sen aloittamaan sotatoimet.Kyllä vuoden -44 jälkeen turvat meni tukkoon näillä äpärillä.Nyt NL:n hajoamisen jälkeen nämä äpärät alkaa taas uskaltaa nostaa päätään julkisuudessa kunnes niitä pitää taas ojentaa.

    sut listitään eka

    Äänestä

  • sinä kakanhajuinen juokse perseeseen mistä oot tippunut mars mars))))))

    Äänestä

  • mikaelf kirjoitti:

    Neuvostoliitto kuunteli vuodet 1918-1939 just tuommoista lahtariäpärien kiihotusta,mutta vasta lahtariäpärien natsien kanssa veljeily pakotti sen aloittamaan sotatoimet.Kyllä vuoden -44 jälkeen turvat meni tukkoon näillä äpärillä.Nyt NL:n hajoamisen jälkeen nämä äpärät alkaa taas uskaltaa nostaa päätään julkisuudessa kunnes niitä pitää taas ojentaa.

    Niin ja mainilan laukaukset olivatkin Suomalaisten ampumia vai mitä häh?
    Ihanat ja viattomat kakkanhajuiset venakot yrittävät vain auttaa pahoja Suomalaisia?
    Ja kakanhajuiset venakot halusivat vapauttaa Suomen sekä tehdä Suomesta paratiisin?

    Hah hah hah hah haaaaa just joo,ajatelkaa minkälainen Suomi olisi jos kakanhajuiset venakot olisivat vallanneet Suomen niinkuin Viron,olisimme yhä kivikaudella sekä täällä olisi 2-3miljoonaa kakanhajuista venakkoa tehtailemassa hämäräbisneksiä eli kaikki olisi päin helvettiä eikä niistä pääsisi mitenkään enään eroon niinkuin ei pääse Virokaan,käy kyllä sääliksi Virolaisia.
    Isoisät laittoivat napin kakanhajuisten punateurastajien otsaan kun yrittivät tulla ryöstämään Suomea ja tästä olen edelleen hyvin ylpeä,ISOT KIITOKSET TEILLE ISOISÄT!

    Äänestä

kaarle IIX:n kannattajia, joten oleppa ihan hiljakseen.

Äänestä
  • XII noin se piti olla, mutta vaikene kuitenkin.

    Äänestä

täysin alkoholisoituneet paskakasat joista ei itsestään ole minkään tekijäksi, ja sen vuoksi nuo kuvittelevat omien vaikeuksiensa ja tyhjänpäiväisyytensä olevan toisten syytä.

Äänestä

Katsokaa ja kauhistukaa mitä neukkupartisaanit tekivät suomalaislapsille ja naisille!

http://cid-25a05b1c35fca9d9.skydrive.live.com/browse.aspx/Partisaanien murhaamat

Seitajärven murhattujen kohtalot
Seitajärven kylä poltettiin, naiset ja lapset marssitettiin neljän kilometrin päähän.

Heidät tapettiin, myös seitsemän kuukauden ikäinen Ritva-vauva äitinsä kanssa, samoin kuusivuotias Katri ja kolmivuotias Maija-Liisa.

Yhä elossa on silloin kahdeksanvuotias Mirja, joka jäi pistimillä puhkottuna äitinsä, sisartensa ja serkkujensa ruumiiden sekaan.

Tyyne Martikainen huomauttaa, että murhiin liittyi myös raiskaus tai ruumiiden sukupuolinen häpäisy.

Partisaanien joukossa oli myös naisia, joista yksi huuteli: 'Olemme ystäviänne! Teille ei tehdä pahaa, jos antaudutte!

Savukosken kunnan Seitajärven kylässä oli kesällä 1944 viisi taloa, joiden asukkaat olivat sukua keskenään.

Uskottiin, että pieni kylä joka oli silloin tiettömässä erämaassa, lähes sadan kilometrin päässä valtakunnanrajasta oli turvassa.

Varhain aamuyöllä 7.7.1944 noin 50 miehen venäläinen partisaaniosasto piiritti kylän, hyökkäsi taloihin ja ampui useita ihmisiä, sytytti talot palamaan ja komensi loput naiset, lapset ja 55-vuotiaan Jalmari Arajärven kulkemaan jonossa kauas korpimetsään.

Siellä partisaanit surmasivat ampumalla tai pistimin 11 naista ja lasta. Kahdeksanvuotias Mirja Arajärvi säilyi kuin ihmeen kaupalla hengissä kahdesti pistimellä lävistettynä ja saattoi kertoa, mitä oli tapahtunut.

Joukosta vietiin Jalmari Arajärvi ja 17-vuotias Eliisi Ollila muualle. Nämäkin katosivat jäljettömiin. Heidän teloitetut ruumiinsa on nyt löydetty Veikko Erkkilän tutkimustyön perusteella vuoden 1988 jälkeen.

Neuvostopartisaani Valentin Smirnov palveli Bolsevik -osastossa 19-vuotiaana ja osallistui Seitajärven retkeen. Hän sai käskyn ampua kolmesta vangista yhden, nuoren tytön. Tyttö oli todennäköisesti Eliisi Ollila. Smirnov kertoi tämän tapauksen vainonneen häntä koko elämän ajan. Tehtävä oli rangaistus vihollistyttöön rakastuneelle pojalle. Eliisin veli ja suomalainen vartiosotilas surmattiin myös. Jalmari Arajärvi ammuttiin vangitsemispäivänä 7.7.1944

Onneksi osa kylän asukkaista pääsi pakoon naapurikylään ja sai tehdyksi hälytyksen. Valtterin ja Eliisin 10-vuotias sisko Sirkka pääsi myös pakoon ja kertoo tunteistaan nähdessään läheistensä kuvat:
http://lotta.yle.fi/rswebroi.nsf/ramagent?openagent&rs7 510200611200002135.ram

Suomen armeijan partisaanien torjuntaosasto SAU lähti takaa-ajoon ja sai ammutuksi 34 partisaania kolmessa väijytyksessä.

http://nohyi.spaces.live.com/

Äänestä

Joo, samaa kastia kuin ne Suomen liittolaisten teloittajaryhmät ja yksiköt Itäisessä Euroopassa.
Mitenkähän olisi Itänaapurin siviileille käynyt jos Saksa olisi Suomen avustuksella voittanut sodan.

Kannatta ehkä miettiä kahdesti vaikkapa noita kuolemanpartioita joita oli liittolaisilla ja omia näännytysleirejä omasta takaa ennen kuin paskaa alkaa vuodattamaan suustaan.

Enkä ole punainen vaan vituttaa tällainen yksipuolinen paska kun Suomi oli liittolainen itse pirun kanssa. Saatanata vastaan tosin mutta ei se muuta niitä omia tekoja miksikään.

Mitä jos noiden muutamien hassujen partisaanijuttujen lisäksi puhut missä moraalisesti löyhkäävässä suossa itse uitiin.

Äänestä
  • Nää neukkupartisaanit ilmoittautui VAPAAEHTOISEKSI, näille raiskaus ja murha reissuille.

    Jotenkin vielä pystyn ehkä oikein pinnisteltyäni ymmärtämään neukkujen tekoja,
    koska he olivat niin kommunismin ideologian(vrt. uskonto) pauloissa että se teki
    heistä sairaita sadisteja.

    MUTTA kertokaa MITEN IHMEESSÄ SUOMALAISET STALINISTIPUNIKKIVASURIT
    PYSTYY EDELLEEN PUOLUSTELEEN NOIN SAIRAITA TEKOJA???!!!!

    Äänestä

  • Neukkuja kirjoitti:

    Nää neukkupartisaanit ilmoittautui VAPAAEHTOISEKSI, näille raiskaus ja murha reissuille.

    Jotenkin vielä pystyn ehkä oikein pinnisteltyäni ymmärtämään neukkujen tekoja,
    koska he olivat niin kommunismin ideologian(vrt. uskonto) pauloissa että se teki
    heistä sairaita sadisteja.

    MUTTA kertokaa MITEN IHMEESSÄ SUOMALAISET STALINISTIPUNIKKIVASURIT
    PYSTYY EDELLEEN PUOLUSTELEEN NOIN SAIRAITA TEKOJA???!!!!

    TEHNYT PALJON SIKAMAISEMPIA TEKOJA. TAPPOIVAT INTIAANIT MELKEIN SUKUPUUTTOON JA SITTEN MUUALLE MAAILMALLE TAPPAMAAN.

    Äänestä

  • Neukkuja kirjoitti:

    Nää neukkupartisaanit ilmoittautui VAPAAEHTOISEKSI, näille raiskaus ja murha reissuille.

    Jotenkin vielä pystyn ehkä oikein pinnisteltyäni ymmärtämään neukkujen tekoja,
    koska he olivat niin kommunismin ideologian(vrt. uskonto) pauloissa että se teki
    heistä sairaita sadisteja.

    MUTTA kertokaa MITEN IHMEESSÄ SUOMALAISET STALINISTIPUNIKKIVASURIT
    PYSTYY EDELLEEN PUOLUSTELEEN NOIN SAIRAITA TEKOJA???!!!!

    Neuvostopartisaaneja ajoi tekoihinsa mm. suomalaisten Karjalan miehityshallinnon harjoittama etninen erittely alempiarvoisen venäläisen väestön ja ylempiarvoisen karjalaisväestön välillä. Venäläisperäinen väestö suljettiin internointileireihin uuden Suursuomalaisen yhteiskunnan tieltä, mikä sai paikallisen etnisen venäläisväestön hyväksymään ja tukemaan partisaanien toimia.

    Mikään syy ei oikeuta kääntämään aseen piippuja siviiliväestöä vastaan, ja pidän neuvostopartisaanien iskuja ehdottomasti rikoksina, mutta ilmiön kokonaiskuvaa varten on ymmärrettävä laajempi näkökulma eikä alentua makaaberiin ja yksipuoliseen vihasävytteiseen mässäilyyn suomalaisuhreilla!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asadada kirjoitti:

Mukavia nuo neuvostopartisaanit ja täälläkin palstalla tietyt henkilöt juhlivat neuvostoliiton murhaajia ja haukkuvat suomalaisia.
Ovatko he desantteja?

http://fi.wikipedia.org/wiki/Neuvostoliiton_partisaani-iskut_Suomeen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu