elintarvikealan lakko

valmis työhön

Olisiko facebook-ryhmää, jossa saa ilmoittautua töihin elintarviketeollisuuden alalle; on se kumma, elleivät työt ja palkka kelpaa. Ellei tee työtä, ei voi saada palkkaakaan.

Kyllä mielelläni menisin tuollaiseen työhön mieluummin kuin olisin ilman palkkaa kokonaan.
Ei voi olla rikkuri, ellei kuulu liittoon, joten on pakko saada voida tehdä työtä,

vaikka se sitten kuulemma muistetaan. Sehän on julkinen uhkaus.




" Elintarviketeollisuudessa uhkaa alkaa keskiviikon vastaisena yönä alkaa lakko,


Elintarviketeollisuuden työkiistan hankalin kysymys koskee työaikoja.

Työnantaja haluaisi mahdollisuuden teettää joustavammin pidempiä työvuoroja silloin, kun siihen on tarvetta.



Työntekijäpuoli eli Elintarviketyöläisten liitto torjuu ehdotukset heikennyksinä."

6

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varastotyöläinen

      missäs olit kun järkeä jaettiin? Siinä jonossa missä sitä jaettiin siivilällä?

      • northeuropean

        Vaikka kyllä harmittaakin, että kohta on taas hyllyt tyhjänä kaupassa, niin yhteiskunta ei voi kehittyä kuin lakkojen kautta. Jos tässä maassa ei olisi koskaan lakkoiltu, ei työläisillä olisi rahaa ostaa jalostettuja tuotteita ja käyttää yrittäjien tarjoamia palveluja. Näin ollen on kaikkien etu, että työläinen saa kunnon palkan. Silloin kun AY-liikettä ei vielä ollut, tehtiin 12 tunnin työpäiviä, mutta myös työtahti oli kovin hidas. Kun työvoimaa alettiin hinnoitella tarkemmin, myös työmenetelmät tehostuivat, mistä alkoi taloudellinen kasvu. Suomalaiset palvelujen myyjät ja tavaroiden tuottajat eivät pärjää jos suurin osa tuloista jaetaan yhä pienemmälle osalle väestöstä, sillä suhteellisesti juuri rikkaimmassa ryhmässä rahat menevät säästöön eikä kulutukseen.


    • kaikki muut sikateurastamolla ollaan lakossa joten miten meinasit yksin hoitaa teurastuksen,, päivässä noin 4200sikaa, leikata samalla ne, pistää pakettiin ja maailmalle? niin ja miten aiot hoitaa,, tainnuttamosta teurastamon puolelle ja sieltä muualle tekemään työsi

      entä onkos sinulla pätevyyttä? vielä sitten lain vaatimat,, hygienia todistus,, lääkärin todistus elintarvike alaan sopiivuudesta.. ja jos nuo ovat kunnossa niin voisin kyllä mielelläni ehdottaa työnjohdolle että ottavat sinut kokeeksi seisomaan lakon jälkeen joka 6 päivänä viikossa 10tunniksi linjaaan seisomaan niin sano sen jälkeen miltä tuntuu? tietenkin vaan 1 palkkaryhmän palkkaa vastaan ..


      onneks meillä työnjohtokin ymmärsivät miksi tässä nyt lakkoillaan.

    • Patela

      Ajattelit sitten lähteä rikkuriksi, polkemaan toisten Suomen kansalaisten perustuslaillisia oikeuksia. Hyppää järveen (jos et osaa uida)...

      • skål

        juo kuses.


    • puu666

      Ei keskustelun avaaja ole varmaan perehtyyt työnantajan tarjoamaan "joustavaan työaikamalliin", joka käytännössä mahdollistaisi teettää työntekijällä 6 päivästä viikkoa 50 tuntiin asti ilman mitään ylityökorvauksia. Ja viikonloput olisivat tuon joustavan työaikamallin mukaan normaaleja työpäiviä. Tervetuloa vaan tekemään tuommoisilla ehdoilla töitä jos se niin kovin kiinnostaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      37
      9291
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      32
      3821
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      80
      2413
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      118
      2360
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      25
      1925
    6. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      36
      1794
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      15
      1590
    8. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      31
      1406
    9. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1247
    10. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      1038
    Aihe