elintarvikealan lakko

valmis työhön

Olisiko facebook-ryhmää, jossa saa ilmoittautua töihin elintarviketeollisuuden alalle; on se kumma, elleivät työt ja palkka kelpaa. Ellei tee työtä, ei voi saada palkkaakaan.

Kyllä mielelläni menisin tuollaiseen työhön mieluummin kuin olisin ilman palkkaa kokonaan.
Ei voi olla rikkuri, ellei kuulu liittoon, joten on pakko saada voida tehdä työtä,

vaikka se sitten kuulemma muistetaan. Sehän on julkinen uhkaus.




" Elintarviketeollisuudessa uhkaa alkaa keskiviikon vastaisena yönä alkaa lakko,


Elintarviketeollisuuden työkiistan hankalin kysymys koskee työaikoja.

Työnantaja haluaisi mahdollisuuden teettää joustavammin pidempiä työvuoroja silloin, kun siihen on tarvetta.



Työntekijäpuoli eli Elintarviketyöläisten liitto torjuu ehdotukset heikennyksinä."

6

452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varastotyöläinen

      missäs olit kun järkeä jaettiin? Siinä jonossa missä sitä jaettiin siivilällä?

      • northeuropean

        Vaikka kyllä harmittaakin, että kohta on taas hyllyt tyhjänä kaupassa, niin yhteiskunta ei voi kehittyä kuin lakkojen kautta. Jos tässä maassa ei olisi koskaan lakkoiltu, ei työläisillä olisi rahaa ostaa jalostettuja tuotteita ja käyttää yrittäjien tarjoamia palveluja. Näin ollen on kaikkien etu, että työläinen saa kunnon palkan. Silloin kun AY-liikettä ei vielä ollut, tehtiin 12 tunnin työpäiviä, mutta myös työtahti oli kovin hidas. Kun työvoimaa alettiin hinnoitella tarkemmin, myös työmenetelmät tehostuivat, mistä alkoi taloudellinen kasvu. Suomalaiset palvelujen myyjät ja tavaroiden tuottajat eivät pärjää jos suurin osa tuloista jaetaan yhä pienemmälle osalle väestöstä, sillä suhteellisesti juuri rikkaimmassa ryhmässä rahat menevät säästöön eikä kulutukseen.


    • kaikki muut sikateurastamolla ollaan lakossa joten miten meinasit yksin hoitaa teurastuksen,, päivässä noin 4200sikaa, leikata samalla ne, pistää pakettiin ja maailmalle? niin ja miten aiot hoitaa,, tainnuttamosta teurastamon puolelle ja sieltä muualle tekemään työsi

      entä onkos sinulla pätevyyttä? vielä sitten lain vaatimat,, hygienia todistus,, lääkärin todistus elintarvike alaan sopiivuudesta.. ja jos nuo ovat kunnossa niin voisin kyllä mielelläni ehdottaa työnjohdolle että ottavat sinut kokeeksi seisomaan lakon jälkeen joka 6 päivänä viikossa 10tunniksi linjaaan seisomaan niin sano sen jälkeen miltä tuntuu? tietenkin vaan 1 palkkaryhmän palkkaa vastaan ..


      onneks meillä työnjohtokin ymmärsivät miksi tässä nyt lakkoillaan.

    • Patela

      Ajattelit sitten lähteä rikkuriksi, polkemaan toisten Suomen kansalaisten perustuslaillisia oikeuksia. Hyppää järveen (jos et osaa uida)...

      • skål

        juo kuses.


    • puu666

      Ei keskustelun avaaja ole varmaan perehtyyt työnantajan tarjoamaan "joustavaan työaikamalliin", joka käytännössä mahdollistaisi teettää työntekijällä 6 päivästä viikkoa 50 tuntiin asti ilman mitään ylityökorvauksia. Ja viikonloput olisivat tuon joustavan työaikamallin mukaan normaaleja työpäiviä. Tervetuloa vaan tekemään tuommoisilla ehdoilla töitä jos se niin kovin kiinnostaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      147
      7922
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      132
      3189
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      164
      2082
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      91
      1814
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      160
      1711
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      180
      1617
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      138
      1302
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      924
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      89
      921
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      814
    Aihe