Karaoketasoa?

xf

Idolsien entiset tuomarit, mm. Patric Sarin ovat nuijineet X-Factorin tason lattian rakoon kommentoiden finalistien taitoja lähinnä karaokelaulajiin; tämä siis iltapäivälehtien nettiversioissa tänään.

Noh, sunnuntaina nähtiin yksi elähtänyt Idols-finalisti viimeiseltä turneelta. Ääni on kuin hippiäisellä, ulkoinen habitus saattaisi sopia jopa lähiökuppilan karaokebaariin.

Nythän X-factor ei ole saavuttanut sille asetettuja katsojatavoitteita, joten rivien välistä on voinut lukea, että Idolsejan oltaisiin herättämässä henkiin. Jää nähtäväksi. Jos näin on, toivottavasti vaihtavat sekä tuomarit, stylistin, että juontajan.

Ideana X-Factor on minusta parempi; siinäkin on kehitettävää. Erityisesti äänestystuloksen avoin julkistaminen, joka tosin oli myös Idolsien haaste. Maikkarihan tekee törkeän hyvä tilin noilla mobiilimaksuilla useimmissa tosi-tv -formaateissaan.

4

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin se menee

      Aika ilmeisesti kultaa muistot Idolssinkin suhteen. Muistan kuolemattomat lausahdukset: Kim Kuusi hehkutti Pete Seppälää ykkössuosikkinaan ja itse Asko Kallonen sanoi Panu Larnosta tähdeksi. Ja miten heille kävi? Ei tietoa, koska ovat hävinneet kuin tuhka tuuleen. Ainakaan musiikkimaailmassa he eivät vaikuta, näsitä "asiantuntijalausunnoista" huolimatta! Sarinin kommentteja en edes muista, liekö hänellä mielipiteitä ollutkaan, koska sillä kaudella vasta tyhjänpäiväisiä hottentotteja kisassa olikin.

      • x-f

        että x-factorit eivät suostu levyttämään hänen liukuhihnapop-biisejään niin kuin playback-anna abreu, joten Sarinilla on vaan hätä kädessä, mistä hän sitten elantonsa ottaa.


      • äläs sano

        En ole asiantuntija, mutta minusta asiantuntijoilla ja tuomareilla, kuten tietysti myös katsojilla, on täysi oikeus pitää jotakuta kilpailijaa suosikkinaan. KOSKAAN ei voi tietää etukäteen kuka tulee menestymään ja kuka ei.
        Ja mielestäni on todella lyhytnäköistä tehdä se johtopäätös että jotkut eivät menestyneet yksinkertaisesti koska "olivat niin huonoja".
        Ja mielestäni nämä tuomarit ja asiantuntijat tekevät viisaasti jos eivät vedä kaikkea sanomaansa takaisin vain sen vuoksi ettei odotettua menestystä tullutkaan. Korkeintaan voi ottaa takaisin ne mukamas varmat ennustukset että "tästä tyypistä tulee suuri tähti".
        Koskaan ei voi tietää.

        Itse ajattelen että KUKA HYVÄNSÄ finalisteistä voi menestyä, jos asiat loksahtavat kohdalleen. Ja kuka hyvänsä voi myös flopata, jos kaikki ei mene putkeen.
        Pete Seppälässä oli potentiaalia. Lauluääntä löytyi ja paljon hyviä ominaisuuksia esiintyjänä.
        Panu Larnos oli ehkä persoonana melko väritön, vaikkakin hyvä laulaja. Mutta tällainenkin yhdistelmä voi purra. Kuten Katri Ylanderin tapauksessa, jossa auttoi paljon heti löytynyt oikea ja laadukas musiikkityyli.

        Asiantuntijat (mm. Ile Vainio) nimesivät kakkokaudella myös Ilkka Jääskeläisen suosikikseen. Ilkallekin olisi voinut käydä toisin, jos ensimmäinen levy olisi ollut onnistuneempi, ja vastannut paremmin sitä kuvaa minkä perusteella hänestä Idolsissa pidettiin.


        On ärsyttävää kun pidetään niin itsestäänselvänä että ne jotka nyt menestyvät, ansaitsevat menestyksen koska ovat niin loistavia, ja flopanneet saivat vain ansionsa mukaan kun menivät täysin lahjattomina osallistumaan kisaan...

        Väkisinkin sitä oikeastaan toivoo että aika vähän sekoittaisi pakkaa.
        Vaikkeivät nuo "viralliset" epäonnistujat koskaan huippumenestykseen nousisikaan, jokaisella laulunlahjoja omaavalla on mielestäni mahdollisuus löytää mielekäs tapa käyttää lahjojaan. Joita jokaisella finalistilla kyllä sen verran on että muutamalla osuvalla ratkaisulla ja onnenkantamoisella voi menestyä aivan riittävän hyvin.


    • järkkyyy

      kyllä nää nykysetkin tuomarit tietää,hävettäähän niitä mut pakko viedä formaatti läpi.nää esiintyjät ei yllä edes karaoke ´laulajien tasolle,karmeeta kuunnella niitten hoilaamista ja nuotin vierestä "laulua"..ja täällä jotkut keskustelee ihan vakavasti noista "laulajista",suuri yleisö kaikkos tv:n äärestä jo ekan jakson jälkeen kun huomasivat millasta rupusakkia sinne on pyrkinyt ja päässyt,eihän tuomareilla ole ollu muuta mahd nyt enää ku valita nóista surkimuksista vähiten surkeet ja viedä formaatti loppuun kun ovat sopimuksen tehneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3713
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      76
      3101
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      62
      2302
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1520
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1299
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      87
      1159
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      29
      1009
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      981
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      965
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      942
    Aihe