Ei kestänyt Topin kantti...

Ei tullut Vihtiin (eikä muuallekaan) älyttömiä Ideaparkkeja.

http://yle.fi/alueet/helsinki/uusimaa/2010/04/sukari_hautaa_ideapark-suunnitelmansa_1621701.html
176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kepun kunnanisien kannattaisi kustantaa Sukarille matka Barberino di Mugelloon, Rooman ja Bolognan puoliväliin A1 autostradan varteen. Siellä on varsinainen ideapark: vanhan italialaisen pikkukaupungin tyyliin rakennettu kylä pienen joen kahden puolen romanttisine siltoineen ja katukahviloineen. Jokainen talo on eri näköinen, ikään kuin eri aikaan rakennettu ja jokaisen talon alakerrassa on kauppa ja "asuinkerroksessa" toimistotilat.

Kaupat ovat pelkkiä vaatebrändejä, Cuccista Armaniin ja Pradasta ties mihin. Mukana tosin Adidasta ja Nikeäkin. Myymälät ovat ns. outlet-puoteja, eli niistä saa halvemmalla sellaista tavaraa, jota ei enää haluta pitää näiden brändien ykkösputiikeissa, suurkaupunkien keskustoissa.

Olishan tuollainen aika erilaisten ideaparkkien pohja kuin nuo Lempäälän isoilta ja rumilta ulkomainostauluilta näyttävät, halvat peltihallit.

Mikähän keskustakunta tuollaisen ensimmäisenä rakentaa. Kannatan Pohjanmaata. Sinne tultaisi Ruotsista saakka merkkivaateostoksille. eikä yksikään naapurikuntien kauppa kaatuisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


K-G Paukapää kirjoitti:

Ei tullut Vihtiin (eikä muuallekaan) älyttömiä Ideaparkkeja.

http://yle.fi/alueet/helsinki/uusimaa/2010/04/sukari_hautaa_ideapark-suunnitelmansa_1621701.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu