Kokoomuksesta tullut

puolue ja unohtanut vapaan markkinatalouden kun nyt veronmaksajien rahoja käyttää miljarditolkulla tukiaistouhuihin.
589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mihin tukiaistouhuihin, yksilöitkö?
Valtion rahaa jaetaan tutkimukseen, tuotekehitykseen, "uusien innovaatioiden luomiseen", sosiaalitukiin, työttömyyden torjuntaan, sairaanhoidon tason ylläpitoon, lapsilisiin, sairauskulujen kattamisiin, yritystukiin, maataloustukiin, ympäristötukiin, vammaisten olojen parantamiseen ja elämänlaadun kohentamiseen, jne. jne. jne.

Pitäskö kaikki tukitoimet lopettaa kertaheitolla?
Jos näin halua, muuta vaikka Kiinaan, jossa ei ole minkäänlaista terveydenhoitoa tai sairausvakuutusta, työttömyystukea, sosiaalista apua...verotkin on pienet ja palkat... (600 miljoonaa kiinalaista selviää n. 1,5 eurolla päivässä)

Äänestä
  • Pikkusenkohan meni yli (ymmärryksen) tästä risupaketista. Polttopuuta on kautta aikojen kerätty metsistä. Tämä hallitus siitäkin tuetun tekee. Eiköhän tuo Suomen verojen keräys ole, esim. terveydenhuoltoa varten. Maatalouden tukien varassa toimiminen onkin jo kysymys sinänsä..... ALVn lasku ravintolaruualta on aivan silmän lumetta, ravintoloissa ei pienituloisimmat voi syömässä käydä. Kaikkien tuotteiden ALVn korotus sensiaan, koskee kaikkea ostamista ja sitä nostetaan.

    Äänestä

puolueessa on valtava määrä demareita. Olen itse keskustellut erään kokoomuslaisen aktiivinaisen kanssa, joka puolusti demari-ideologiaa ja hänen mielipiteensä olivat kaikkea muuta kuin kokoomuslaisen ideologiaa. Kysyinkin, miksi olet kokoomuksessa jos kerran ajattelet tuolla tavalla. Hän ei entanut minulle vastausta. Nämä ovat niitä henkilöitä jotka hajottavat puoluetta sisältä ja levittävät demari-ideologiaansa, joten tällainen kokoomus tänä päivänä.

Äänestä
  • Kokoomuksessa suurin osa porukkaa ajaa vain omaa etuaan.Ei heillä mitään ideologiaa ole.
    He loikkaavat samantien vaikka Kommunisteihin jos he saavat siitä jotain hyötyä itselleen.
    Ei me vaan MINÄ on Kokoomuksen ideologia.

    Äänestä

  • kokoomuksessa duunissa? Tulee mieleen eräs jätkämäinen tyyppi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sosialistinen kirjoitti:

puolue ja unohtanut vapaan markkinatalouden kun nyt veronmaksajien rahoja käyttää miljarditolkulla tukiaistouhuihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu