Mitäs rautaako tästä

Katainen sitä mieltä,että hyssyttely mamu keskustelussa riittää. Maahanmuuttokriitikot on liian helposti leimattu rasisteiksi. Sinähän olet äänestänyt kokoomusta. Kuinkas nyt suukku pannaan. Epäilemättä sinulta löytyy selitys....(jotain ihme höpötystä taas)
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2106581
10210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

on oikeasti persujen linjoilla mamu-asioissa,mutta kaikkea ei nyt voi ääneen sanoa.

Tämä "rautaako" on pesunkestävä RKP:nen vaikka voi muuta väittää,toki hän on myös monikulttuurisuus-uskovainen.

Äänestä
  • Kommentoimaan,niitä sekavia juttujasi.

    Äänestä

Kataisen viestihän on itseasiassa sellainen että kun maahanmuutosta puhutaan, niin puhujina pitää olla selkeästi ne joita maahanmuutto koskettaa reaalitasolla. Mitkään ääritahot suuntaan tai toiseen eivät kykene asialliseen, informatiiviseen ja sitä kautta todelliseen yhteiskunnallisesti merkittävään keskusteluun tai ratkaisuiden esittämiseen.

Nythän meillä maahanmuutosta ovat äänekkäimmin puhuneet tahot joiden menttaalitaso ei hyväksy ns. vieraita, tai sellaiset tahot joiden mielestä liberaali vastaanotto on must. Nämä jotka eivät tahdo ottaa vastaan vieraita ovat itse vieraantuneet todellisuudesta ja eivät kykene suhteuttamaan asioiden todellisia tasoja ja oletuksiin perustuvia väittämiä. Nämä taas joiden maailmankatsomus on äiti ammanin tasoa eli kaikki mahtuu samaan koriin, eivät elä myöskään reaalitodellisuudessa.

Katainen ajaa takaa sellaista keskustelua jossa otetaan oikeasti huomioon kaikki ne aspektit mitä maahanmuuttoon ja sen tuomiin seurauksiin tai visioihin voidaan liittää. Toisinsanoen asiohin liittyvät todelliset elementit olisi saatava jäsennellymmin mukaan siihen todelliseen maahanmuuttokeskusteluun jolla luodaan ne tosiasialliset foorumit joissa ja joilla maahanmuuttokeskustelua käydään ja ongelmat ratkaistaan.

Millään hommahömpällä, tai persuretoriikalla ei kuitenkaan ratkaista mitään, vaan pikemmin asiaan kohdistuu vain negatiivinen taso jonka tarkoitus ei ole todellisuudessa edes miettiä ssaaati ratkaista maahanmuuttokysymystä, vaan luoda ensisijaisesti epäluuloa ja vääristyneitä mielikuvia, poliittisten tavoitteiden saavuttamiseksi.

Äänestä
  • persut ist tott!

    Äänestä

  • aja mitään keskustelua. Katainen on pelästynyt kansan jyrkkää tuomiota harjoitetulle epäonnistuneelle maahanmuuttopolitiikalle. Kokoomuksen sisäministeri on vielä saanut taloudellista etua moisesta maahanmuutosta, tai ainakin hänen lähisukulaisensa.
    Kokoomuksestakin äänestäjät siirtyvät perussuomalaisiin, onhan siinä aihetta Kataisen alkaa vähitellen maahanmuuttokriittiseksi. Vielä kun hän saa sen hurri Stubin suun tukittua, niin ehkä se pois kävelevien äänestäjien joukko hiukan harvenee.

    Äänestä

Jos te hyvät ihmiset katsoisitte valheita syvemmälle:
1. rautaako? ei ole ruotsalainen, sei ole ruotsalaisia nähnytkään
perustelu 1: ruotsalaiset ei koskaan, ikinä milloinkaan olisi noin tietämättömiä kaikesta.
perustelu 2 : ruotsalaiset ei koskaan, ikinä milloinkaan kirjoittaisi noin tyhmiä ja rasistisia mielipiteitä tällä eikä ylipäätään missään. Ruotsalaiset on sivistyneitä.
2. rautaako? ei ole mies
perustelu 1: koska se on nainen
perustelu 2: koska sen kirjoitustyyli on naisen.

Mielestäni on suuri vääryys ruotsalaisia kohtaan väittää rautaako?a ruotsalaiseksi.
Kukaan ruotsalainen hurri ei ole tuon kaltainen ala-arvoinen kirjoitustyyliltään
Toisaalta luulen että rautaako? on tää palstan sheriffi ja niitä on useampi, ainakin toi yks kirjoittaja on hyvinkin nainen (ainakin olevinaan). Joku rautaako? tyyppi kirjoittaa vähän sivistyneemmin tai sit sillä naisella on välillä parempi päivä.
Tämä on minun mielipiteeni. Toi ruotsalaisuus on peitetarina, oikeen henkilöllisyyden hämäämiseksi ja sen kerran kirjoitinkin, mutta HÄN poisti viestini.

Äänestä
  • "rautaako? ei ole mies

    perustelu 2: koska sen kirjoitustyyli on naisen. "

    Kaunis kiitos! Ilahduttavaa kuulla. Naisethan ovat tunnetusti miehiä empaattisempia.

    Äänestä

  • on sille suljetulle

    Äänestä

  • oikea paikka kirjoitti:

    on sille suljetulle

    ...heteromies. Muutaman kaksikielisen skidin faija. Oletteko varmasti tekin poissuljettuja jos menen suljetuklle osastolle? Pitäisköhän sitä pohtia...

    Oliko sinulla muuten myös jotain sanottavaa, vai oireiletko muuten vaan?

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    "rautaako? ei ole mies

    perustelu 2: koska sen kirjoitustyyli on naisen. "

    Kaunis kiitos! Ilahduttavaa kuulla. Naisethan ovat tunnetusti miehiä empaattisempia.

    Wrong Baby Wrong Baby Wrong, empaattisuudesta voisin sanoa, että naiset kyllä on, muttei
    rautaako?-rouva ole empaattinen kuin mamuille ja musuille, mutta kovasti paljon vihaa suomalaisia.
    Tunnetko olevasi FennoFobinen? Eli Suomen Vihaaja? Ja miksi? (vrt Stubbi :Ksenofobinen)
    Suomalaiset eivät ole aiheuttaneet kurjuutta maailmalla, eikä koskaan alistaneet mitää kansaa,
    paitsi omaansa. Suomalaiset eivät ole rasisteja, vaikka hallitus ja eduskunta yrittääkin
    hakata sitä Suomen kansan tajuntaan.
    En ymmärrä miksi vihaat kovin paljon näissä texteissäsi (ja puheissasi TV.ssä 80 luv.ta asti) meitä,
    jotka emme pidä muslimeista ja/tai arabeista?
    Etkö koskaan näe mamujen rasistisuutta suomalaisia kohtaan?
    Vai etko halua nähdä tai myöntää sitä?
    Vai onko se tarkoituksesi? Nautitko auttaa mamuja alistamaan rasistisesti suomalaisia?
    Olen yrittänyt kirjoittaa miten pahalta tuntuu kun suomalainen yht.kunta auttaa teitä ja teidänkaltaisianne, mutta siltikin kaikki eduskunta ja hallitus haukkuu suomal = rasisteiksi.
    Onko tuo "olet rasisti" joku uusi villitys, vähä niinkuin Keke Keke Keke Keke Keke Ruusberi Ruusberi
    Jotain pahaa unta tämä elämä nyt on Suomessa, kun Suomi ei tunnu enää hyvältä omalta maalta.
    Niin ja miksi sanoit tuolla josain että inhoot mua "nettifennoa" oli sanasi?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


sanoo-., kirjoitti:

Katainen sitä mieltä,että hyssyttely mamu keskustelussa riittää. Maahanmuuttokriitikot on liian helposti leimattu rasisteiksi. Sinähän olet äänestänyt kokoomusta. Kuinkas nyt suukku pannaan. Epäilemättä sinulta löytyy selitys....(jotain ihme höpötystä taas)
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2106581

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu