Onhan päivänselvää että Suomalaiset tuotteet käyvät
entistä huonommin kaupaksi maailman markkinoilla
nyt kun Suomesta on tulossa maailman suurin ydinjätteiden tuottaja.
Olisi aivan päinvastainen vaikutus jos maamme kieltäytyisi kokonaan
ydinvoimasta ja tuottaisi tuotteensa puhtaalla sekä uusiutuvalla
energiatuotannolla.
Nyt Suomella on kalliin eurovaluutan sekä valtavien työvoimakustannusten
lisäksi uusi uhka: radioaktiivinen imago.
entistä huonommin kaupaksi maailman markkinoilla
nyt kun Suomesta on tulossa maailman suurin ydinjätteiden tuottaja.
Olisi aivan päinvastainen vaikutus jos maamme kieltäytyisi kokonaan
ydinvoimasta ja tuottaisi tuotteensa puhtaalla sekä uusiutuvalla
energiatuotannolla.
Nyt Suomella on kalliin eurovaluutan sekä valtavien työvoimakustannusten
lisäksi uusi uhka: radioaktiivinen imago.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pidetäänkö toisiamme vain koko ajan kädestä kiinni? Lauletaan vaikka yhdessä se "Aja hiljaa isi nyt vain"? Kun vain kaikki välitämme toisistamme kovasti, kasvaa myös vienti vauhdilla. Työttömyys katoaa kun vain rakastamme toisiamme. Käytetään vain pärettä ja olkituppoja valaistukseen ja syödään nauriita. Ne on hyviä!
Ei me mitään teollisuutta tarvita! Kyllä maatalous meidät elättää! Ihan turhaa huolehtia mistään energiasta, sillä onhan meillä kynttilöitä!
http://www.youtube.com/watch?v=4cNImXzQ_bg&feature=related
"Suomesta on tulossa maailman suurin ydinjätteiden tuottaja"
mistä hatusta sä tämän nykyäisit?
Joo, haittaa tuotteiden myyntiä ihan tosi paljon,
kuten Japani (53 reaktoria) tai USA (104 reaktoria) tai vaikkapa Ranskan viinitiloja (58 reaktoria).
Ota nyt edes selvää asioista urpo
Tyhjensin tänään myös omat kassini. Ei muuten kestä, jos ovat liian täynnä. Pallitkin aivan turpeina ja hellinä.
Nyt on kevyt olo taas huomiseen asti, jolloin on syytä tarkistaa asia uudestaan.
Suomi pyrkii näillä kyseenalaisilla päätöksillään olemaan ykkössijalla muihin maihin verrattuna.
1. suurin ydinjätteiden tuottaja
1. suurimmat tuet pakolaisille
Suomi on ymmärtänyt väärin, ei näille listoille ykköseksi pääseminen tosiaankaan paranna maan imagoa,
päinvastoin.
Meillä oli hyvä alku puhtaana maana, puhdas ilma,puhdas ruoka ja saasteetonta maata,
luonnonsuojelualueita (arvokkaita sellaisia), mutta näillä hallituksen päätöksillä
KAIK ON MENNYTTÄ!!
luonnonsuojelualueita, rämetä ja risukoita, suojellaan haittaeläimiä, ( paitsi Helsingin alueella )perkeleen kylmää suurimman osan vuotta... toistaiseksi, Neukkulan aikainen hallintojärjestelmä ja virkamiehet, missit, televisokuuluttajat ja hiihtelijät ym. julkispellet päättämässä ja säätämässä lakeja. Omaa egoaan nosteleva ammattiyhdistysliikepäällystö, joka on todellisuudessa unohtanut duunarit aikoja sitten. Globaali yritystoiminta, joka siirtyy pois suomesta. Tulossa rajuja talouden leikkauksia ja veronkorotuksia.... Mitä tuon edellä luetellun paskan rinnalla enään merkitsee muutaman atomimiilun jätteet, jotka 200 vuoden kuluttua varmasti pystytään neutralisoimaan tai hyödyntämään. Pitäikö olla vielä pimeässä ???
mutta meillä on viheriät, jotka haluu tollasta systeemiä, istutaan ja poltellaan risuja ja jos sattuu tuuleen niin sitten on sähköä. Ja hylkeet pitää suojella , että ne syö kalastajien kalat, ja Lappilaiset kasvattaa poroja susien ruuaksi.