idänvirpiangervon alasleikkaus

epätoivoinen...

Rusakot ovat syöneet, pensaat ovat hirveän näköisiä. Voinko vielä leikata ne alas, jos toimin nopeasti. Kyseessä on pensasaita, ja pilalla on noin 50 pensasta :(

5

5036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuta heinää

      Leikkaa vaan miltei maata myöten poikki. Pensas kasvaa syksyyn mennessä tuuheaksi puskaksi.

      • alkup...

        Nyt, kun pihahommia on tarkoitus kesä muutenkin uurastaa, olisi tarkoitus myöskin aidata tuo pensasaita. Jäniskarkotteista ei ole apua, ne on kokeiltu, mutta mietin, josko siirtäisi koiran juoksulangan aidan lähistölle, karkottaiskohan koiran haju (vaikka siis ei siinä langassa olekaan kuin jonkun aikaa kerrallaan). Vai onko jollain muulla kokemusta asiasta, että miten rusakoista pääsisi eroon.


      • kasvattaja
        alkup... kirjoitti:

        Nyt, kun pihahommia on tarkoitus kesä muutenkin uurastaa, olisi tarkoitus myöskin aidata tuo pensasaita. Jäniskarkotteista ei ole apua, ne on kokeiltu, mutta mietin, josko siirtäisi koiran juoksulangan aidan lähistölle, karkottaiskohan koiran haju (vaikka siis ei siinä langassa olekaan kuin jonkun aikaa kerrallaan). Vai onko jollain muulla kokemusta asiasta, että miten rusakoista pääsisi eroon.

        Niinkuin täällä jo sanottiinkin, sen voi huoletta leikata maasta asti, kasvaa hyvin kesänaikana tuuheaksi. Se on helppo kasvatettava. Ei tarvi lähteä virosta hakemaan uusia ;)

        Jäniskarkoiteesta olen sen verran kuullut, että hakevat hiuksia kampaamoista ja laittavat niitä roikkuun puskiin, mitkä ovat herkkuruokaa rusakoille , se on kait tepsinyt...ei omia kokemuksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      114
      2758
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1341
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1207
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1007
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      968
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      56
      855
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      688
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      683
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      632
    Aihe