Miksiköhän täällä lobbauksesta kirjoitellaan negatiiviseen sävyyn kun se muualla on jo hyvä asia.EU .ssa sallittua ja virallistettu sekä etukäteen ennen uusia päätöksiä oikein pyydetään lobbarit paikalle.Täällä varsinkin ydinvoima-asioissa parjattiin asiaa,vaikka molemmat osapuolet käyttivät lobbausta paljon,osin eri tavalla.
Lobbaus
sähköteknisesti
10276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
voi johtaa lahjontaan. Epäilytkin sellaisesta herää helposti:
http://www.uusisuomi.fi/raha/73742-raju-vihjaus-kataisesta
"
Raju epäilys Kataisesta
Julkaistu: 11.10.2009
Päivitetty: 11.10.2009 14:22
Keskustanuorten varapuheenjohtaja Jouni Pitkänen esittää tiedotteessaan rajun epäilyksen valtiovarainministeristä ja kokoomuksen puheenjohtajasta Jyrki Kataisesta.
Pitkänen epäilee, että Kataisen ydinvoimainnon takana on menneinä vuosina saatu vaaliavustus. Pitkänen perustelee epäilyksiään Uudelle Suomelle viittaamalla kokoomuksen vaalirahailmoituksiin.
Ministeri Katainen on useaan otteeseen liputtanut julkisuudessa kolmen uuden ydinvoimaluvan puolesta.
"
maineen pilaajina mainitaan KMS-miehet yhdistettynä Nova yhtiöihin.Kauppakeskukset olivat heidän tavoitteensa.Energiatuotannon taholla lähinnä sähköyhtiöt ovat ehkä jonkin verran rahoittaneet ja lobanneet päähallituspuolueita.Ydinvoimaa vastaankin on voimakkaasti lobattu,mutta mistähän tuohon kampanjointiin on rahat saatu.Mainostila ei ole ilmaista ja jokuhan mielenosoittaja palkankin keskellä päivää maksaa sekä matkakulut.
tässä asiassa jälkijunassa,mutta virallistaminen sääntöineen on kehitteillä.Tulee varmasti toteutumaan.
myös lobbausta,sillähän pyritään vaikuttamaan toisten mielipiteisiin.Haluavatko lobbauksen kieltäjät siis kieltää mielenosoitukset ?
valtioneuvoston linnan edustalla eilen.Greenpeacen "velttoniemen akselit" lienee nauttineet muutakin kuin tavallista tupakkaa koska jalat eivät pitäneet yhtään.Kantamalla veivät pois näitä "työn sankareita".Joillain on aikaa keskellä päivää loisia ja toisia häiritsemässä.
hiekkalaatikolla nuo risuparrat ym. hipit joita poliisit joutuu kantamaan pois yksityisiltä alueilta.Täyttä lobbausta ilman muuta.Mistähän ne saa rahaa tuohon touhuun.Ei ne rekvisiitat ilmaisia ole,eikä työajalla tapahtuva pelleily.
samaan porukkaan kuuluvia öljynjalostamo keikasta.Sakoilla selvisivät,mutta rekisteriin jäi merkintä ja se vaikuttaa tulevaisuudessa jos pyrkii oikeisiin töihin,varsinkin niihin joissa selvitetään taustat.
Vaikka netissä surffatessa voi vaikuttaa siltä että ydinvoiman vastustajia on paljon ja he ovat äänekkäitä, ei tilanne ole välttämättä sama politiikan käytävillä. Energiayhtiöillä ja esimerkiksi EK:lla on Suomen parhaat lobbarit ja tehokas viestintäkoneisto, mitä taas lähinnä kansalaiskeräyksillä rahansa keräävillä ympäristöjärjestöillä ei ole varaa hankkia. Ydinvoimaa kannattavat tahot pyrkivät investoimaan tulevaisuuteen luomalla edellytyksiä tuleville rakennusprojekteille, joten niiden kannattaa panostaa lobbaukseen, viestintään ja markkinointiin. Ydinvoiman vastustajat pystyvät lähinnä järjestämään mielenosoituksia jotka eivät juuri maksa sekä viestimään kansalaisten suuntaan netissä, mikä sekään ei ole kallista.
Voi myös spekuloida sillä, kuinka paljon lobbauksella pyritään ja pystytään vaikuttamaan mediaan. Uutisointi ei välttämättä ole ollut puolueetonta:
http://www.pikkuparlamentti.fi/kirjoitukset/109
ei näytä olevan,olen samaa mieltä.YLEn Ajankohtaisen kakkosen toistuvat yksipuoliset "uutisoinnit" kertovat asian tilasta.Ei sanaakaan tuulivoiman ja puuenergian tukiaisista sekä muista haittapuolista.Tasapuolista uutisointia kaivattaisiin.
on täynnä lobbareita.Monenmoisia etujärjestöjen edustajia valmiina kommentoimaan kun kutsu käy kokoushuoneisiin.Palstan aiheeseen liittyvinä nähty energiayhtiöt ja toisaalta luontojärjestöt.Vesien suojelu on listalla kärjessä tällä hetkellä.