Tiedän, ettei ateismipalstalla ole montaakaan uskovaista, jotka kirjoittelevat täällä, mutta ehdottaisin,
että jättäisitte palstan toistaiseksi ja seuraisitte itsekin sitä, millaisia kirjoituksia täällä sen jälkeen on.
Kyse on nyt siitä, että ateistit ovat sitämieltä, että nämä herjakirjoitukset ovat uskovien kirjoituksia.
Olen kyllä itse palstaa tiiviisti ja kauan seuranneena huomannut, että ateisteista jotkut käyttävät itse
rekisteröimättömien uskovien nimimerkkejä saadakseen aikaan aihetta solvaamiseen ja herjaamiseen ja
siksi toivoisin, että otatte pyynnöstäni vaarin ja olette kommentoimatta, sopiiko ?
Ateisteille tiedoksi: Kyse ei ole siitä, että olette helluntailaisuus-palstalla kirjoittelemassa, en siis tee tätä
lapsellisessa kostomielessä, koska en kuulu helluntailaisiin, mutta uskovana olen todennut, että teidän
nautintonne uskovien herjaamisesta on sellaisen älyttömyyden partaalla ja kun sitä tapahtuu 24/7, en
oikein pidä sitä mieleltään terveiden ihmisten touhuna.
Terveiseni kuitenkin niille fiksuille, järkeville, hienotunteisille..jne..ateisteille, jotka olette harvoin
olleet kommentoimassa ja vastanneet asiallisesti !
että jättäisitte palstan toistaiseksi ja seuraisitte itsekin sitä, millaisia kirjoituksia täällä sen jälkeen on.
Kyse on nyt siitä, että ateistit ovat sitämieltä, että nämä herjakirjoitukset ovat uskovien kirjoituksia.
Olen kyllä itse palstaa tiiviisti ja kauan seuranneena huomannut, että ateisteista jotkut käyttävät itse
rekisteröimättömien uskovien nimimerkkejä saadakseen aikaan aihetta solvaamiseen ja herjaamiseen ja
siksi toivoisin, että otatte pyynnöstäni vaarin ja olette kommentoimatta, sopiiko ?
Ateisteille tiedoksi: Kyse ei ole siitä, että olette helluntailaisuus-palstalla kirjoittelemassa, en siis tee tätä
lapsellisessa kostomielessä, koska en kuulu helluntailaisiin, mutta uskovana olen todennut, että teidän
nautintonne uskovien herjaamisesta on sellaisen älyttömyyden partaalla ja kun sitä tapahtuu 24/7, en
oikein pidä sitä mieleltään terveiden ihmisten touhuna.
Terveiseni kuitenkin niille fiksuille, järkeville, hienotunteisille..jne..ateisteille, jotka olette harvoin
olleet kommentoimassa ja vastanneet asiallisesti !
Vastaukset 24
Vanhimmat
Katsotaan mitä tapahtuu, tilanne on tällä hetkellä aika sietämätön.
Hannukka-nimimerkki yritti uskovaisena rukoilla häirikön paranemisen puolesta viimme viikolla.
Teki jopa esirukouksen mm.Helluntalaisuus-palstalle.
Kun rukous ei auttanutkaan Hannukka erosi kirkosta.
Tässäpä yksi seuraus, jonka häirikkö on jo aiheuttanut. Uskovaiset eroavat kirkosta.
Kukaan ei likaa omaa pesäänsä, eli kanamaailman sanonta tarkoittaa että totta helvetissä
häirikkö luullaan uskovaiseksi KOSKA
samaan aikaan palstalle tulee kymmeniä Julistus -taija helvetilläpeloitteluviestejä.
Onnittelua kanssauskovaisille tekemästänne Julistuksen avulla saadusta mustatusta maineestamme.
örrörör
Jos viittaat Hannukka-nimimerkkiin, tuo viestin aloitus ei mitenkään viittaa kirjoitteluuni. Yrittää täysin sotkea ja harhauttaa. Tällä palastalla on ihan villi meininki: kukin häärää niin kuin vain ikinä pystyy.
Miksi olet niin katkera ja vihainen?
Uskosin, että häirikkkö on Helluntaipalstan vakio-käyttäjä
Tiedoittajen, nimimerkki : palstalla ollut
breikkiäkin välillä pitää, vaikkei ainakaan itselläni ole edes aikaa eikä aina fiilistäkään kirjoittaa yhtikäs mitään eikä mihinkään.
Toisaalta nämä palstojen väliset rajavedot ovat aika hankalia, koska kyllähän keskustelu aina elää.
Ja vielä toisaalta. Tätä kyllä joskus miettiikin, (että jos tätä halua yleensäkään on kirjoitella), niin milleköhän palstalle näitä ajatuksiaan/kysymyksiään voisi sitten heitellä, kun ei ole ateisti mutta ei sitten 'kunnon uskovakaan'?
Ps. Ja olet kyllä siinä kohtaa oikeassa, että löytyyhän näistä ateisteistakin ihan 'normaali' sakkia. Itse en kyllä taida aina ateistin mielestä olla ihan 'normaali'!
"Ps. Ja olet kyllä siinä kohtaa oikeassa, että löytyyhän näistä ateisteistakin ihan 'normaali' sakkia. Itse en kyllä taida aina ateistin mielestä olla ihan 'normaali'!"
Kyllä sinä melko normaali minusta olet, joskus vähän hassu vaan. Mutta mikäpä minä olen sanomaan mikä on normaalia. Pointsit sinulle ainakin siitä että taidat pitää ateistiakin ihmisenä, toisin kun jotkut uskikset.
sitten normaalia? Aikamoisen keskustelun tästäkin sanasta saisi aikaiseksi!
Hassu tai höpsö, molempi käy! Tai mieluusti itse koen olevani luonnonlapsi, vaikka sen myötä saankin aika usein lunta tupahan. Mutta ei tämäkään haittaa!
Ps. Arvostan aina ihmistä, mutta saahan tätä aina kuitenkin kummastella asioita, jotka eivät satu siihen omaan pirtaan.
"Ateisteille tiedoksi: Kyse ei ole siitä, että olette helluntailaisuus-palstalla kirjoittelemassa, en siis tee tätä
lapsellisessa kostomielessä, koska en kuulu helluntailaisiin, mutta uskovana olen todennut, että teidän
nautintonne uskovien herjaamisesta on sellaisen älyttömyyden partaalla ja kun sitä tapahtuu 24/7, en
oikein pidä sitä mieleltään terveiden ihmisten touhuna."
- Et siis herjaa. Ai kun kiva.
Pari riviä aikaisemmin sanoit:
"Kyse on nyt siitä, että ateistit ovat sitämieltä, että nämä herjakirjoitukset ovat uskovien kirjoituksia."
Koko palstan ongelma on lähinnä se että sekä järkevät ihmiset että uskontoihin erittäin kielteisesti suhtautuvat, suorastaan häiriköt - ovat kaikki samalla foorumilla. Suomi24:sen keskeinen osa foorumina osaltaan aiheuttaa sen että jokaisella palstalla nähdään häiriköintiä ja trolleja. Nämä aina vievät uskottavuutta myös todelliselta keskustelulta.
Jokaisen hyvään keskusteluun kykenevät pitäisi olla agitoitumata tiettyjen kirjoittajien sähläilyihin, olivat sitten suoraan hyökkäyksiä tai lähes mielenhäiriöisen löpinää.
Toinen pointti: miksi uskovaisten pitäisi seuraa ateisti-palstaa? Se tuskin millään tavalla palvelee uskovaisen ihmisen tavoitteita eikä välttämättä edes vahvista entisiä. Jos tarkoitus on olla vain utelias, se on ok mutta moni varmaan käy lukemassa viestijä selvästi agitoitumistarkoituksessa. Sitä saa mitä tilaa.
Itse olen ateisti, jos nyt halutaan määritellä henkisyys jotenkin. Omaan silti mielenkiintoa uskontoja kohtaan ja pyrin mahdollisimman kokonaisvaltaiseen tietämykseen elämästä. Tunnen uskovaisia, olen itse ainakin jollain tasolla ollut Jumalaan uskovainen ja yrittänyt luoda yhteyttä tähän, onnistumatta. Ei tulisi mieleenkään haukkua yksittäisiä ihmisiä näiden uskomusten suhteen, ainakin jos kyse on halusta avartaa näkemystä elämään. Rajoittavat ismit, jotka kieltävät ihmiseltä monia asioita vain sen takia että joku näin sanoo tai on sanonut, ovat ihmisyyttä rajoittavia valta- ja kontrollipelejä.
Ihminen voi rajoittaa itseään olemalla uskovainen tai ateisti, mikäli tämän piilottautuu tämän totuutensa taakse eikä ota asioista selvää. On todennäköistä että näin yksinkertaistava ihminen yksinkertaistaa monia muitakin asioita elämässään - se on jokaisen oma asia eikä sitäkään voi halveksua.
Jokainen joka trollaa tai kostaa - kertoo enemmän omasta mielestään kuin siitä mistä koko kommentissa yleensä edes on kyse. Tälläiset viestit sisältävät selvän arvomaailmahyökkäyksen, mielipiteen omasta ja "vihollisen" totuudesta - ja monesti hyvin heppoisin perustein. Joko ateisti sanoo uskontojen tuhonneen ihmiskuntaa tai sitten uskovainen lainaa lukemattomia Raamatunlauseita sieltä täältä. Molemmat kaivautuvat omaan taisteluhautaansa ymmärtämättä kokonaisuuksia.
Tällät palstalla harvemmin näkee todellisia tietäjiä tai ihmisiä jotka ovat jo varmoja tiedoistaan. Miksi ateisti yrittäisi vahvistaa omia näkemyksiään haukkumalla uskontoja/uskovaisia nettisivulla - ellei kyse ole oman näkemyksen psykologisesta suggeroimisesta. Tämä on ihmisen yksi suurimmista konfliktien aiheuttajista, täydellinen nojautuminen omiin, vahvistettuihin mielipiteisiin - uskonnot ja ismit ovat toissijaisia hyvän ja pahan teon lähteitä verrattuna siihen miten ihminen osaa huijata itseään näkemällä vain omat asiansa totuuksina. En tiedä kuinka monta ihmistä tällä planeetalla kykenee erottamaan itsensä ajatuksista ja mielipiteistä - ja tarkkailemaan elämää tasapainossa, ei moni. Ja ateismilla tai uskovaisuudella ei ole tämän kanssa mitään tekemistä vaikka niin moni tähänkin saattaisi kommentoida, jälleen omina totuuksinaan.
Joka kerta kun tänne tulen lukemaan viestejä, eteen lävähtää enemmän tai vähemmän vajaita perspektiivejä - kyse onkin loppujen lopuksi vain mielipidepalstasta jossa keskustellaan mielipiteistä eikä totuudesta koska se on aina mielipiteen peittämä.
"Joka kerta kun tänne tulen lukemaan viestejä, eteen lävähtää enemmän tai vähemmän vajaita perspektiivejä - kyse onkin loppujen lopuksi vain mielipidepalstasta jossa keskustellaan mielipiteistä eikä totuudesta koska se on aina mielipiteen peittämä."
Tervetuloa ihmiselämään.
Ei mitään objektiivista totuutta ole olemassakaan.
On olemassa asioita jotka ovat selvyyksiä jos ne vain ymmärtää. Ne ovat syvemmällä olevia asioita kuin se mihin uskoo.
Esim se on jo totuus että jokaisella on oma totuutensa. Jo sen ymmärtäminen tarkoittaa että et taistele tuulimyllyjä vastaan.
Oletko aivan sataprosenttisen varma, että _ihan jokaisella_ on oma totuutensa? Ettei vaan löydy 6,8 miljardista kahta joilla on sama totuus?
Oletko varma että olet edes olemassa.
Sinun subjektiivisen näkemyksesikö mukaan tässä pitäisi alkaa usko objektiivisiin totuuksiin ja näkemyksiin. Äläs nyt ihan hassuja puhu. :)
Jokaisen oma totuus on oma perpektiivi asioita, riippumatta miten se suhtautuu kokonaisuuteen. Ei voi olla kahta tälläistä samanlaista totuutta koska silloin olisi kaksi kappaletta "yhtä minää" jossain. Tai ehkä onkin, en oikein usko.
Olemassaolo ei ole oleellista, on aivan sama olenko, oletko. Tässä silti tapahtuu tiettyjä asioita joihin voi vaikuttaa.
Viestini oli alunperin vastaus alkuperäiselle kirjoittajalle, ei siis tarkoitus esittää kuin jälleen yksi mielipide muiden joukossa, tosin yritys oli olla mahdollisimman neutraali. Objektiivista totuutta ei ehkä ole olemassa(ja vaikka kokonaisuuden käsittävä totuus onkin yksi ja ainoa kokonainen totuus, sitä ei ihminen voi ymmärtää koskaan: se on vain teoreettinen käsite), mutta jokainen ihminen itse etsii omat tiensä ja oman totuutensa. Sanotaan sitä sitten subjektiiviseksi jonkun toisen taholta tai objektiiviseksi sen taholta joka näkee sen totuuden kaiken käsittävänä. Tämäkin jälleen vain mielipide, sanoja toisen perään.
En väitä tietäväni mitään, oikeastaan on helpompi olla mitä vähemmän tietää koska oma totuus selkenee.
oikeassaolemisen totuus, vitun pelle!
Poliisi teki yllätyshyökkäyksen tamperelaiseen kerrostalohuoneistoon. Hyökkäys tehtiin naapureiden ilmoituksen perusteella.
Poliiseja kohtasi asunnossa yllättävä näky:
40 neliön kaksiossa oli alastomana pieni kaljupäinen mies. Lisäksi asunnossa oli 5 lammasta ja 2 kamelia. Eläimet huusivat poliisit nähdessään aivan selvällä suomen kielellä:
"belial RAKAS - älä jätä meitä!!"
Poliisien arvion mukaan asunnossa oli juuri alkamassa ryhmäseksiorgiot. belial-niminen mies vietiin kuulusteluihin Sorin poliisiasemalle. Eläimet saatettiin eläinsuojeluviranomaisten haltuun.
Päätän raporttini Tampereelta tähän.
"Olen kyllä itse palstaa tiiviisti ja kauan seuranneena huomannut, että ateisteista jotkut käyttävät itse
rekisteröimättömien uskovien nimimerkkejä saadakseen aikaan aihetta solvaamiseen ja herjaamiseen"
- ja jumala on olemassa, onko kummastakaan todisteita?
"Ateisteille tiedoksi: Kyse ei ole siitä, että olette helluntailaisuus-palstalla kirjoittelemassa, en siis tee tätä
lapsellisessa kostomielessä, koska en kuulu helluntailaisiin, mutta uskovana olen todennut, että teidän
nautintonne uskovien herjaamisesta on sellaisen älyttömyyden partaalla ja kun sitä tapahtuu 24/7, en
oikein pidä sitä mieleltään terveiden ihmisten touhuna."
- Niin se metsä vastaa kuin sinne huutaa...
todistetta uskovaisilta jumalasta, ja näistä kirjotuksista, mutta itse olet valmis tekemään johtopäätökset ilman niitä "- Niin se metsä vastaa kuin sinne huutaa...", onko sinulla varma tieto siitä että suunsoittajat ovat uskovaisi?...eipä taida olla mutta silti olevat valmis heittämään kiven.
Eikö tämä ole kaksinaismoralismia..tai ennemminkin laumasielusuutta.
"sitä vaaditaan
todistetta uskovaisilta jumalasta, ja näistä kirjotuksista, mutta itse olet valmis tekemään johtopäätökset ilman niitä"
- Kyllä, minä en syytöksiä esittänyt.
tämän palstan ateisteista kuuluisi suljetulle osastolle, mutta määrärahojen niukkuuden vuoksi heitä pidetään avohoidossa.
Uskovasia sekopäitä näköjään hoidetaan suomi24:ssä, kun pääsevät vapaasti häiriköimään tätäkin palstaa
muka-jostain-jotain-tietävien palstalle tulla edes käymään - tää on idioottien temmellyskenttä (jopa poliisit-palstan provot on asiallista luettavaa näihin verrattuna).
Suomi24 nettikirjoittelu ei sillä siistiinny, että kaikki uskovaisina itseään pitävät menevät tauolle. Siispä jatkan kirjoittelua tai tauottelua mutulla.
Eihän täällä edes huomata, jos on muutaman päivän veke. Päinvastoin, viikon päivän tauon jälkeen kirjoiteltuani taas muutaman päivän sain kehoituksen lopettaa kirjoittelu.
Se johtuu siitä, että vastassa ei ole kone, vaan joku ihminen tai useampia. Ihmiset muuttavat aina käyttäytymistään tilanteen mukaan. Palstaa häiritsevillä on tarkoitus häiritä, ja sen he tekevät vaikka jotain muuttuisikin.
Häiritsijöillä voi olla erilaisia tavotteita ja syitä. Jotkut voi pyrkiä osoittamaan kristityt häiriköiksi tai muuten vaan eivät halua jostain asioista puhuttava. Kovalla häirinnällä voidaan jostain asiasta puhuminen estää.
Se voi olla monen tarkoitus.