Järkisyyt, kun sanotaan "Ei kiitos"

Onhan tässä ikäväkin, mutta haluaisin tietää, mitä järkisyitä on, jos toinen ei halua olla yhdessä? Jos tunteita on, mutta järkisyyt vaikuttavat, ettei elämä mene yhdessä eteenpäin. Jos jätetään järkisyy "Toinen tai kumpikin ovat varattuja" pois, niin mitä muita järkisyitä on teidän mielestänne.
13362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

------------------------------------------------------------------------------------------

Äänestä

Ei välttämättä ole järkisyitä, mutta eihän näitä juttuja järjellä ajatellakaan.

Äänestä

Vaikka tuntisi mitä toista kohtaan -olkoon se vaikka rakkautta ja kaikkea mahdollista hellyyttä ja muuta kaunista, niin tuntematta toista voisi olla vaikka se, että elämässä on niin paljon sellaista, millä ei vain voi toista rasittaa. Se on pelkkää kunnioitusta toista kohtaan. Että kaikki mikkä on ollut normaalia, ei sitä ole kuitenkaan ja silti ihmiset elää tässä normaalia elämää ja selviytyvät. Ja ei voi edes itkemättä ajatella, niin on parempi luottaa vain omaan järkeen. Ei ole kysymys ihmissuhdesotkuista ja henkilökohtaisista mitättömistä kriiseistä.

:)

Äänestä
  • ei voisi toista rasittaa? Joku sairaus tai jotain...

    Äänestä

  • asia, jolla kirjoitti:

    ei voisi toista rasittaa? Joku sairaus tai jotain...

    Ei ole sellaista. Vain hyvin vaikeita asioita, joilla on vaikutus koko ihmisen elämäntarkoitukseen merkitykselle elää, oikeuteen olla olemassa tai oikeastaan merkitykseen olla olemassa, ihmisyyteen jne. täällä en kuitenkaan viitsi enempää kirjoitella :), eli ei siis sairautta.

    Nämä voisivat olla niitä järkisyitä... :) eli jos uutta ihmissuhetta ollaan perustamassa.

    Äänestä

sellaiset syyt, kuten esim. koetaan että toinen on liian erilainen tai asettaa liikaa vaatimuksia toiselle osapuolelle.

Äänestä
  • riittämättömyyttä tai sitten kokee toisen friikiksi tai jotenkin liian erilaiseksi.

    Äänestä

pelko

Äänestä
  • pelko mitä kohtaan?

    Äänestä

on esim liian iso ikäero, sanotaan vaikka yli 20 vuotta- varsinkin jos nainen on vanhempi.

Äänestä

Pitkä välimatka

Äänestä
  • Tätä mä vähän odotin. Meinasin jo heti alkuunsa laittaa viestin että järkisyihin ei myöskään lasketa:

    - välimatkaa ->Daa, mä voin ainakin muuttaa, paitsi jos ei kertakaikkiaan pysty esim. työtilanteen takia. Jos siis puhutaan nyt suomen sisällä olemisesta kuitenkin.
    - ikäeroa ->Okei, toi 20 vuotta on aika liikaa, mutta joku 5 -2 vuotta ei haittaa yhtään jos muuten synkkaa eikä ikäero "tunnu" .

    Ehkä nämä on hidasteita mutta ei esteitä

    terkkuja sille pojjaalle, joka noin ajatteli kuitenkin

    Äänestä

Pienet lapset yksi syy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ikävän karkoitus* kirjoitti:

Onhan tässä ikäväkin, mutta haluaisin tietää, mitä järkisyitä on, jos toinen ei halua olla yhdessä? Jos tunteita on, mutta järkisyyt vaikuttavat, ettei elämä mene yhdessä eteenpäin. Jos jätetään järkisyy "Toinen tai kumpikin ovat varattuja" pois, niin mitä muita järkisyitä on teidän mielestänne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu