Rahoitusbudjetti ja tase-ennuste/ Tarvisi apua

budjetti

Heipsan,

Pitäisi laatia rahoitusbudjetti vuodeksi ja myös tase-ennuste. Miten ostovelat ja myyntisaamiset tulee käsitellä rahoitusbudjetissa? Tuleeko ne laskea menot yhteensä riveille tai tulot yhteensä riveille? Kuinka yleensä ov:t ja ms:t käsitellään ko. budjetissa / alv jne?
Tase-ennusteeseen tulee kassatulot rahoitusbudjetin joulukuun loppusummasta, mutta miten tase-ennusteessa huomioidaan liikevaihto tulosbudjetista? Pitäisikö se olla kumulatiivinen koko vuoden liikevaihto vai joulukuun liikevaihto. Sama tilikauden tuloksessa kumulatiivinen vai joulukuun tuloksen liikevaihto?
Kiitos jo etukäteen vastauksistanne. Olen tekemässä päättötyötä, mutta en ole löytänyt vastauksia näihin mistään ja aika alkaa käymään vähiin.

2

3129

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FAko?

      etpä kyllä papereita ansaitse jos et noihin vastauksia löydä muualta kuin suomi24.fi sivuilta. Pikku vinkki...taseessa ei käsitellä liikevaihtoa ollenkaan, ainoastaan tilikauden voitto/tappio kirjataan vapaaseen pääomaan. Rahoitusbudjetissa taas ei varsinaisesti ostovelkoja eikä myyntisaamisia käsitellä muuten kuin kassavirtalaskelman kautta. Mitkä ovat yrityksesi ostolaskujen maksuehdot vs. myyntilaskujen maksuehdot..onko kierto sinulle suotuisa, eli asiakkaasi maksavat ennekuin sinun täytyy maksaa, vai joudutko väliaikaisesti paikkaamaan rahoituksen muulla tavalla, esim. pankin limiitillä?

      Koitahan itse haeskella loput...kyllä nuo löytyy ihan perusoppimateriaaleista...

      • budjetti

        jeps, kiitos vastauksestasi. Huomasin itsekkin, että olin sekoittanut liikevaihdon ja tilikauden voiton. Ja muutenkin budjetit alkaa olla kasassa. On se kiva että täällä ollaan niin kannustavia!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7726
    2. 108
      5921
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5157
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4526
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3210
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2957
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2918
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2434
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2427
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2046
    Aihe