X-factor alkaa olla kyllä yhtä ennalta arvattava ohjelma kuin salkkarit. On jo pitkään ollut selvää että finaalikolmikossa on yksi artisti jokaisesta kategoriasta. Siitä johtuen aikoja sitten tippumaan joutanut Enchant pääsi viimeksi jatkoon, ja Yrjänä tippui. Kyse siis ei ollut Gugin pelailuista, vaan yksinkertaisesti formaattiin kuuluu että kaikilla tuomareilla on oltava edes yksi artisti, ei väliksi onko se yksi hyvä vai ei.
On myös niin käsikirjoitettua, että nyt Renne suuttuu Gugille kun tämä tiputti Yrjänän, muka siksi että tämä oli pahempi vastustaja.
Voin myös jo ennustaa mitä tapahtuu ensi viikolla. Luultavasti Samuli esiintyy ensimmäisenä (mikä siis tarkoittaa varmaa pudotusuhkaa), ja toisena pudotusuhassa on Enchant. No, koska Renne olevinaan kostaa Gugille viime viikon pelailut, hän päättää tiputtaa Samulin. Näin Enchant saa finaalikolmikkopaikan, olevinaan tuomaripelin takia (oikeasti siis käsikirjoituksen), ja ajatellaan ettei kansa tajua miten ennakkoon päätetty tämän sarjan juonikulku on. Ja tadaa, finaalikolmikossa on jokaisesta kategoriasta joku.
Harmi vaan että tämän junailun takia joutuvat kärsimään ihmiset, joiden äänet luultavasti eivät juurikaan vaikuta tuloksiin, tuomarit, joiden musiikillinen uskottavuus menee (jos sitä on ollutkaan), ja varsinkin kilpailijat, kuten enchant, joista tällainen mukana pitäminen tekee täysin naurettavia, kun esitykset huononevat jatkuvasti. Sääli myös että kilpailussa on myös hyviä, lahjakkaita artistinalkuja, kuten Samuli, Leena ja Elias, joista yhdelle luultavasti lankeaa x-factor voitto, jonka myötä levy-yhtiö pääsee vaihtamaan heidän musiikkityyliään, ja luultavasti aiheuttamaan idols-voittajamaisen syöksylaskun uralle ennen kuin se ehtii alkaakaan.
Katsotaanpa mitkä ennustuksistani käyvät ensi viikolla toteen.
Ennustus
7
396
Vastaukset
- eräs katsoja
Harmillista, että ihmiset äänestävät ja ilmeisesti turhaan. On vähän kyllä läpinäkyvän oloista se touhu
- Mitä järkee?
No ei saakeli! Mulla on kyllä parempaakin mietittävää kun tollaiset spekulaatiot! Katselen ohjelmaa ihan puhtaasti viihteen kannalta ja niin pitäisikin. On ihan typerää vetää pultteja jonkun ohjelman takia, mulla on kyllä omassa elämässäni tärkeämpääkin mietittävää kun X-factorin ennustukset.. (:. Joka äänestää se on jokaisen oma asia. Itse en äänestä, mun eurot menee johonkin kivempaan omaan juttuun.
- fifif
Suomalaiset ovat niin helposti nenästävedettäviä, kun täällä ollaan totuttu rehellisyyteen.
Minusta tällaisia aloitusviestejä jopa jaksaa lukeakin (enemmän kuin sitä kuinka paska esiintyjä sejase on) koska tietynlaisia epäluuloja on herännyt yhdellä jos toisellakin.
Ehkä äänestystuloksia ei sentään vetäistä hatusta, mutta sen sijaan niitä salaillaan. Ja tässä ainakin on tuotantoporukalla aiempaa selvempi mahdollisuus vaikuttaa kärkikolmikkoon, ja loput juonet punotaan yhdessä levy-yhtiön kanssa. - -harleyharley-
fifif kirjoitti:
Suomalaiset ovat niin helposti nenästävedettäviä, kun täällä ollaan totuttu rehellisyyteen.
Minusta tällaisia aloitusviestejä jopa jaksaa lukeakin (enemmän kuin sitä kuinka paska esiintyjä sejase on) koska tietynlaisia epäluuloja on herännyt yhdellä jos toisellakin.
Ehkä äänestystuloksia ei sentään vetäistä hatusta, mutta sen sijaan niitä salaillaan. Ja tässä ainakin on tuotantoporukalla aiempaa selvempi mahdollisuus vaikuttaa kärkikolmikkoon, ja loput juonet punotaan yhdessä levy-yhtiön kanssa.Kuka sitä vielä ens sunnuntaina meinaa katsoa..? Mie tee IHAN jotain muuta siihen aikaan. Omat suosikit tippui jo, tähänkin asti joutunu vaihtamaan kanavaa kun ne pikkuoravat aloittaa ja sitä öööö samulia nyt kato helvetti kukaan, hirveetä kiemurtelua. Leena...nohh, naislaulu ei sytytä muutenkaan. JA mikäs se yks eljas on...no ihan ok, toivottavasti vaikka se sitten voittaa.
- YrjänäNo1
-harleyharley- kirjoitti:
Kuka sitä vielä ens sunnuntaina meinaa katsoa..? Mie tee IHAN jotain muuta siihen aikaan. Omat suosikit tippui jo, tähänkin asti joutunu vaihtamaan kanavaa kun ne pikkuoravat aloittaa ja sitä öööö samulia nyt kato helvetti kukaan, hirveetä kiemurtelua. Leena...nohh, naislaulu ei sytytä muutenkaan. JA mikäs se yks eljas on...no ihan ok, toivottavasti vaikka se sitten voittaa.
Menikös se nyt silleen että Rennen takia yrjänä putosi. Eli jos renne olis pudottanut anchantin viime kerralla, olisi kugi nyt joutunut valitsemaan soulsisterin ja yrtsin väliltä. Mutta kun rennie sanoi että haluaa pitää paremmat jatkossa niin se löi nyt omaan nilkkaan.
- Tuuli...56
Vaikuttaa junailulta kyllä. Tasaisesti tippuu kunkin tuomarin artisti ja kukaan tuomari ei jää ilman omaa artistiaan. Seuraavaksi pitäisi siten tippua Samuli tai Elias ja Enchant jää vielä vaikka saisi vähiten ääniä.
- harmivaan
Esiintymisjärjestystä lukuunottamatta varmasti muu toteutuu. Enchant sai kehunsa kyllä pelkästään siksi etteivät katsojat olevinaan epäilisi heidän jatkoonpääsyään kusetukseksi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.172324Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain2331972Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162071782Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021451Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno481346Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu551217Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas1791153- 941100
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.149970Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks14911