Taas VR

töpeksii! Eikö nyt jo jonkun pitäisi erota? Liikenneministeri? VR pääjohtaja?
Olisikohan tuhkaa mennyt junan ohjausjärjestelmään? Vai kiskoille kun vaunut tippui? Ei voi syyttää luntakaan, kun sitä ei enää ole! Onneksi on bussit, joilla voi liikkua pääkaupunkiseudulla.
179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kyseessä ei ole muu kuin johtajakriisi valtion yrityksissä. Sinne valitaan johtajia, päälliköitä hyvän kaverussuhteen ja politiikan perusteella. Kukaan ei ajatelle valtion yrityksissä sitä, että johtajan täytyisi osata myös johtaa. Ajatellaan, että kyllä yritys toimii kun työntekijät tekevät työnsä ja osaavat sen. Nuo johtajat ja päälliköt ovat useimmiten ilman minkälaista koulutusta. Työpäivät vietetään enimmäkseen kotona. Vähäksi aikaan pistäytytään työpaikoille. Ainoa mitä he osaavat on se, että he ovat hyvin röyhkeitä, valhetelevat kaikkialla ja kaikesta. Ainoa kiinnostuksensa heillä on saada näin paljon yrityksen rahoja taskuunsa kuin mahdollista tekemättä ja kykenemättä itse sen eteen. Henkilökohtaisista syistä he haukkuvat muita työntekijöitä hulluksi, jos he tavoittelevat omia etuja tai kyse on naistyöntekijästä, jota he ovat pettäneet.

Hyvää ainakin, että YLE:n suhteessa on asiaan suhtaututtu vakavasti. Ja julkisuudenkipuinen Jungeri vaihdettiin pois ja pelleilylle laitettiin piste. Johtajakriisissä on vielä postintoimintaa harjoittava Itellakin VR:n ohella.

Valtion yriyksien johtajien ja päällikoiden työpaikat täytyisi saada julkiseenhakuun ja valintakritteereina täytyisi olla erittäin pätevä korkeakouluntutkinto, eikä röyhkeyys, kaverrussuhteet tai politiikan suhteet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mennään bussilla kirjoitti:

töpeksii! Eikö nyt jo jonkun pitäisi erota? Liikenneministeri? VR pääjohtaja?
Olisikohan tuhkaa mennyt junan ohjausjärjestelmään? Vai kiskoille kun vaunut tippui? Ei voi syyttää luntakaan, kun sitä ei enää ole! Onneksi on bussit, joilla voi liikkua pääkaupunkiseudulla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu