Yrtit kuukahti keskenkaiken...MIkä vikana?

yrtitnukkuu

Ostin kaupasta valmiin pakkauksen jossa ruukut, mullat ja siemenet. Oiskohan kolmisen viikkoa kohta aikaa ja nyt kun yrtit, siis persilja, ruohosipuli, ja basilika rupesivat kasvamaan kunnolla ne vähitellen nuukahtivat. Nytten makaavat ruukuissa eivätkä inahdakaan. Käskettiin pitämään multa melkein kokoajan kosteana ja minä pidin. Ikkunalla olivat auringon paisteessa ja valossa. Mikä meni väärin ja vai onko vain todettava ettei valmispakkausten siemenet menesty?

7

1526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bbbbcccccc

      Itselläni on ollut samoja ongelmia. Nyt olen onnistunut tai ainakin olen saanut pysymään pienenpienet yrttini toistaiseksi hengissä.
      Auringonpaisteessa niitä ei kannata pitää, valoisassa kyllä. Laitoin niille kukkavalon palamaan illalla ja sammutan sen aina vasta aamulla. Suihkutan suihkulla, jossa on hieno sumu. Kastelen alta joka toinen päivä tai jos tuntuu että tarvetta on.

    • Ocimum basilicum

      On tärkeää, että multa on kosteaa, mutta ei märkää! Oliko ruukuissa reikiä pohjassa? Jos ei, niin ruukkuihin jää helposti liikaa vettä. Liika kosteus kasvualustassa (mullassa) aiheuttaa sen, että juuret eivät saa enää vettä, kun sitä on liikaa, ja juuret mätänevät -> kasvi kuolee. Kannattaa siemeniä kylväessä jo kastella multa tarpeeksi kosteaksi, ei siis märäksi, sitten ei niinkään tarvitse kastella, vaan vain sumuttaa.

      Ruukussa saattaa olla myös liikaa taimia, joten niitä voi harventaa rohkeasti. Tai sitten siirtää isompaan ruukkuun. Monesti valmispakkauksissa siemeniä on aika runsaasti ruukun kokoon nähden. Joskus, harvoin, voi olla että siemenissä tai mullassa on jotain vikaa. Pese siis ruukut huolellisesti, jos aiot käyttää ne uudestaan.

      Valoisassa kannattaa pitää, mutta ei ehkä suorassa auringonpaisteessa, koska silloin joutuu kastelemaan useammin. Kuitenkin mahdollisimman lähellä ikkunaa, ja sumutella muutaman kerran päivässä aurinkoisina päivinä.

      Esimerkiksi basilikaa voit kylvää koska vaan, joten puutarhamyymälään vaan ostoksille! Taimimyymälöissä myydään myöhemmin keväällä/kesällä myös valmiita taimia, jos haluat kokeilla niitä. Pääsee itse helpommalla ja siellä voi löytää myös yllättäviä yrttejä :).

      Onnea uuteen yritykseen!

      • Cleric38

        Minä ostin yrttipuskat valmiiksi kasvatetut prismasta vihannesosastolta,käytin se sapuskan tekoon ja laitoin ne uudestaan kasvamaan :) Kätevää ja kasvaa varmasti.


      • yrtitnukkuu
        Cleric38 kirjoitti:

        Minä ostin yrttipuskat valmiiksi kasvatetut prismasta vihannesosastolta,käytin se sapuskan tekoon ja laitoin ne uudestaan kasvamaan :) Kätevää ja kasvaa varmasti.

        Kiitos, hyvistä vinkeistä! Ei ollut reikiä pohjassa, mietin itsekin että eikös pitäisi, mutta saviruukkuun ei niitä itsekään voinut tehdä.

        Ikkuna laudalla auringopn paisteessa oli ainut paikka, jonne kissat eivät pääse puottelemaan. Täytyy kokeilla uudelleen ja ohjeitanne noudattaen!!


    • Matti Viikate

      Niistä on hyvä huolehtia kunnolla, kaiken aikaa. Valoa sopivasti ei liikaa, vettä hienona sumuna sekä ehkä sopivasti purkkiin ihan kaatamalla. Kaikkia ravinteita sopivissa erissä. Ei liian kylmä säilytys paikka, eikä toki liian kuuma. http://mattiviikate.newsvine.com/

    • ei yleensä kuole

      kuivuuteen, vaan liikamärkyyteen joka on paljon pahempi kuin kuivuus.
      Märässä mullassa juuret ei saa happea ja kasvi saattaa kuolla äkillisesti.

    • ggghhjj

      Valmispakkauksen siementen itäminen oli luokattoman heikkoa. Pussissa oli kyllä päivämäärä vasta ensi vuodelle, mutta itämisprosentti ei toteutunut kuin puoliksi suurimmassa osassa. Itäneistä kasvoi pitemmälle vain osa, nuupahduksia tapahtui tosi paljon. Yhden pussin siemenistä ei tainnut itää kuin kaksi ja nekin menehtyivät kohta. Ehkä kosteuden ylläpitämisessä oli osansa, toisille se ei kai sitten ole nokonnuukaa. Loput taisin tappaa siirtäessäni isompaan ruukkuun. Vain persiljat ja basilikat kestivät operaatiot hyvin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      23
      5138
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4587
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      103
      1352
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1330
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      19
      971
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      865
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      813
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      779
    Aihe