Olen lainaamassa kaverille tuntuvan summan rahaa ja teemme lainasta lainakirjan.
Miten normaalisti vuosikorko toimii tällaisissa lainoissa oletusarvoisesti? Lisätäänkö korko vuosittain vai pienemmin aikavälein? Pitääkö kummallakin olla kopio lainakirjasta? Pitääkö mukana olla todistaja ja mitä lisämääräyksiä tähän liittyy? Muita ohjeita?
Miten normaalisti vuosikorko toimii tällaisissa lainoissa oletusarvoisesti? Lisätäänkö korko vuosittain vai pienemmin aikavälein? Pitääkö kummallakin olla kopio lainakirjasta? Pitääkö mukana olla todistaja ja mitä lisämääräyksiä tähän liittyy? Muita ohjeita?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei ole normaalia, voitte sopia sen itse. Korko lisätään sopimuksen mukaisesti. Pitää. Todistaja ei ole välttämättömyys. Maksettu korko on sinulle veronalaista tuloa.
Kaverille lainaaminen yleensä tarkoittaa rahojen ja kaverin menettämistä.
Voitte sopia noista asioista ihan miten molemmille sopii.
P.S. Oletko varautunut siihen, että et sitten niitä rahoja enää näe?
Niin käy usein, vaikka oltaisi miten hyviä kavereita tahansa. Menee rahat ja kaveruus. Velkakirja ei mitenkään takaa sitä, että joskus vielä niitä lainaamiasi rahoja näkisit.
Miksi se ei takaisi sitä, että saan rahani takaisin? Jos ääritapauksiin mennään niin kai sen rahan aina jotenkin takaisin saa, vaikka oikeudenkäynnin kautta.
Kun puhutte tästä kaveruuden menettämisestä, niin tarkoitatteko sitä, että se että toinen on toiselle paljon velkaa luo outoa tunnelmaa kaverisuhteella (tämän ymmärrän ja varmaan väistämätöntä) vai mistä te oikein puhutte? Kenellekään omakohtaisia kokemuksia?
Kannattaa myös selvittää ennen lainaamista, onko tällä kaverilla raha-asiat kunnossa. Onko luottotiedot? Jos ei ole, perintätoimet ei toimi, jos toinen on julistettu varattomaksi!
Käräjäoikeudenpäätöskään ei takaa että saisit rahasi takaisin. Jos kaverisi ehtii pistämään raha-asiansa kunnolla kuseen on ulosotossa ennen sinua melkoinen kasa.
Se on sinun oma asiasi pidätkö enää kaverista joka ei maksa velkaansa. Jotkut menettävät hermonsa kun velkoja muistuttaa erääntyneistä saatavista.
Kirjaa laina helposti ja ilmaiseksi tänne:
http://www.mysharkloans.com/index.html
Voitte kaverisi kanssa käydä lainaan liittyvää keskustelua tuon Facebook - ohjelman kautta, ja täten kaikesta keskustelusta jää jälki, eikä hän voi "unohdella" niitä.