Taas uusia KEPUjen rikoksia paljastunut

Nyt keskusrikospoliisi on aloittanut uuden tutkintahaaran Matti Vanhasen (KEPU) rikollisessa rahoituksessa.

Matti Vanhasen (KEPU) Nuorisosäätiö rahoitti vastoin sääntöjään Matti Vanhasen (KEPU) presidentinvaalikampanjaa. Kampanjarahoitushan oli muutenkin epäselvää erilaisten MTK:lta yms. järjestöiltä tulleiden rahojen suhteen.

KEPU on rikollisjärjestö. Olisi jo korkea aika siirtää KEPU puoluerekisteristä rikosrekisteriin.

10

172

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maltti on valttia

      http://www.laki24.fi/keskustelu.php?id=14982

      Suomi on oikeusvatio - todistustaakka on syytöksen esittäjällä - jos todisteita ei tule on syytös automaattisesti perätön.

      Rikolliseksi voidaan ketään tai mitään nimitellä vasta oikeusistuinten lainvoimaisten tuomioiden jälkeen.

    • ulkomaille...

      ..rikossyytökset ilmestyy erkkomediaan.

      • Onko Vanhanen KEPUn rahanhakumatkalla? Poliisin on syytä syynätä Vanhasen matkatavarat heti lentokentällä...


      • Matti Vanhanen

        E-en hah-hahmota.


      • 1918
        Matti Vanhanen kirjoitti:

        E-en hah-hahmota.

        Taas henkisesti sairaat puniikit mellastavat. Pitäisikö laitoshoitopaikkoja lisätä?

        Onneksi heitä vaihdetaan jatkossa entistä enemmän parempiin ulkomailta tuleviin hyviin työntekijöihin.


      • rahoitukset !!
        1918 kirjoitti:

        Taas henkisesti sairaat puniikit mellastavat. Pitäisikö laitoshoitopaikkoja lisätä?

        Onneksi heitä vaihdetaan jatkossa entistä enemmän parempiin ulkomailta tuleviin hyviin työntekijöihin.

        Riihi-Säätiöllä on omistuksessaan noin tuhat vuokra-asuntoa parissakymmenessä eri kiinteistössä.
        Riihi säätiön toimintaa on arvosteltu voimakkaasti ja säätiön johtoa on ollut syytettynä väärinkäytöksistä
        käräjäoikeudessa.Valtiontalouden tarkastusvirasto ilmoitti löytäneensä säätiön toiminnasta rikokseen
        viittaavia epäselvyyksiä.Rikosjutusta kehittyi Pohjois-Suomen suurin talousrikosepäily.Asian käsittely
        on nyt hovioikeudessa vielä kesken.
        Julkisuudessa kerrotaan Riihi-Säätiön hoitaneen poliittiset suhteet erinomaisesti, erityisesti juuri
        sosialidemokraattiseen puolueeseen. Niinpä Riihi-säätiön rahoja päätyi myös Martti Ahtisaaren
        presidentinvaalikampanjaan.Säätiö tuki myös Tarja Halosen vuoden 2000 presidentinvaalikampanjaa
        maksamalla lehti-ilmoituksia.. Lasku päätyi Riihi-säätiön alaisten taloyhtiöiden maksettavaksi.
        Se, Riihi-säätiö tuki jo Ahtisaaren presidentinvaalikampanjan kuluja, ei ole tullut keskusrikospoliisin
        tietoon siksi, että törkeiden avustuspetosten tutkinta on rajattu vuosiin 1995–2000. Syynä aikarajaukseen
        on kirjanpitoaineiston puuttuminen.

        Ja entäs sitten Urheiluopistosäätiö.SDP:n puoluesihteeri Ari Korhonen sanoo Ylelle, että puolueen
        ehdokkaiden saamat sääntöjen vastaisiksi väitetyt tuet Urheiluopistosäätiöltä pitää selvittää.
        Hän korosti, että sääntöjen noudattaminen koskee kaikkia.Urheiluopistosäätiö on tukenut SDP:n
        vaaliehdokkaita kuten Tarja Halosta presidentinvaaleissa ja Jani Sievistä EU-vaaleissa.


      • O.O.
        1918 kirjoitti:

        Taas henkisesti sairaat puniikit mellastavat. Pitäisikö laitoshoitopaikkoja lisätä?

        Onneksi heitä vaihdetaan jatkossa entistä enemmän parempiin ulkomailta tuleviin hyviin työntekijöihin.

        Siis väität Vanhasta puniksiki?


      • säätiöltä !?
        O.O. kirjoitti:

        Siis väität Vanhasta puniksiki?

        Urheiluopistosäätiö jakaa tutkimus- ja urheiluapurahoja.

        Tutkimusapurahaa myönnetään liikuntatieteelliseen ja liikuntalääketieteelliseen väitöskirjatasoiseen tutkimukseen. Apurahaa voi saada myös tutkimukseen liittyvien julkaisukustannusten kattamiseen.

        Urheiluapurahat on tarkoitettu rekisteröidyille yhdistyksille ja yksittäisille urheilijoille. Apurahan myöntämisessä painotetaan erityisesti juniori- ja joukkueliikuntaan (ei ammattiurheiluun) keskittyneitä hakijoita. ”

        Säätiö tuki Tarja Halosen vaalikampanjaa 10 000 Eurolla. Mitä tekemistä urheiluopistosäätiöllä on Suomen presidentinvaalien kanssa ja miten on mahdollista, että jakoi rahaa Halosen kampanjaan ?

        Kovin on säätiö tukenut myös SDP:n toimintaa muutenkin.

        http://www.urheiluopistosaatio.fi/


    • vappuna makasiineil

      Puolueeni aatteet houkan houre on, vuoksi aatteiden itsestäni moukan teen.

      -Känä

    • Kuka veti välistä?

      Lehdessä oli mielenkiintoinen nimilista kampanjarahoitusta saaneista. Tukijoukotkin saivat osansa. Rahaa oli saatu monelta suunnalta, peräti yli 600 000 euroa. Tukijoukoille tarkoitettu raha lienee kuitenkin mennyt suurimmalta osaltaan itse päähenkilöille, eikä tukijoukoille. Taisivat puurtaa talkootyönä... Erään keputantan tukijoukoillekin oli syydetty rahaa ja sen rahan käyttötarkoitus olisi hyvä saada selville. Voi löytyä jotain hämärää siitäkin. Eiköhän media tuonkin selvitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      50
      2448
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      95
      1116
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      300
      997
    4. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      329
      953
    5. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      56
      908
    6. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      77
      863
    7. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      724
    8. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      90
      695
    9. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      63
      688
    10. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      33
      643
    Aihe