Jumalani,tässä olen.
-Olen löytänyt Sinut.Olen löytänyt itseni.Olen löytänyt elämäni.Minun on hyvä olla.Kaikki tarpeeni ovat täyttyneet.Minulta ei mitään puutu.
-Eilinen pyyhkäistiin pois.Murhe,itku ja parku otettiin pois.Sinä vuodatit parantavaa balsamia syville,kirveleville haavoilleni.Sinun haavoitetun,ristiinnaulitun kätesi kosketus sai minussa aikaan uutta ja ehjää.
-Jeesus,olet minulle rakkain.
-Jeesus,olet erilainen kuin kirjoissa.Olet erilainen kuin saarnattuna.Olet erilainen kuin kirkoissa ja rukoushuoneissa.-Olet MINUN JEESUKSENI,läheisin ystäväni,uskottuni,rinnalla kulkijani,ymmärtäjäni,tukihenkilöni,asianajajani,
puolustajani,kaikkeni.
JEESUS,KANSSASI ON HELPPO ELÄÄ.
-Tiedät tarkalleen,millainen olen.Ymmärrät minua täydellisesti.Et yritä muuttaa minua miksikään,et hallita etkä kahlita kaltaiseksesi.Hyväksyt minut kaikkineni,vikoineni,virheineni,puutteineni.
-Ihaninta maailmassa on se,että saan olla Sinun omasi - omasta halustani ja vapaasta tahdostani ja saan aina joka hetki elää kanssasi ja kertoa kaikki asiani Sinulle,pyytää apua ja voimaa ahdinkoni keskellä ja tuoda esille kaikki tarpeeni ja kiitokseni.
-ON IHANAA ELÄÄ - EI VAIN OLLA OLEMASSA.
-Nyt tiedän,mihin iankaikkisuutta tarvitaan.
Tämä ajassa mitattava elämä olisi aivan liian lyhyt ajanrahtunen kaikkeen siihen,mitä Jumala on valmistanut ihmisen iloksi,kaikkeen oppimiseen,ymmärtämiseen,viisauteen,iloon,riemuun,haltioitumiseen,palvelemiseen,kiitokseen ja miljoonaan muuhun elämykseen,minkä ihminen voi tuntea,kokea ja elää. -Rakkaudessaan Jumala loi iankaikkisuuden.
-Valitettavasti vain yksi pieni ihmiselämä täällä maan päällä kuluu alkeiden opettelemiseen ja usein ei edes päästä alkuun - jyvälle koko totuudesta -puhumattakaan että voitaisiin jo siirtyä ilman ehtoja seuraavalle luokalle.
-Sain elämäni lahjan armon vuonna 1946.
elämän lahja
2
581
Vastaukset
- maalari
Oikein hieno kirjoitus.
Kouraisi minuakin.
Pääsisinpä kaltaiseksesi, tarkoitan...
osaat asetella sanoja.
Jeesukseen uskon minäkin, vaikka aivan yhtä lähelle kuin sinä en ole vielä päässyt.
Kaunista kevättä sinulle!- kevät
Lämmin kiitos Sinulle "maalari" palautteesta.Se rohkaisi.-Armoa tämä on armon päälle - vaelluksemme täällä Kristuksen omina.Omia ansioita ei lopulta jäljelle jää.Siinä se armon suuruus tuleekin esille !
-Teksti on alkukappale elämäkertakirjastani,jossa on n.300 pienellä printillä painettua sivua valokuvineen.Kirjaan olen kerännyt alkuperäisiä tuntojani vuosilta 1961-1999 päiväkirjojeni lehdiltä.Teosta ei ole julkisesti painatettu,vaan tyttäreni valmisti siitä opiskelutyönä kuusi kappaletta sidottuna lähimmille perheenjäsenille.
-Tuon kirjan koostaminen oli itselleni hyvin parantava ja rakentava kokemus.Siinä käyn läpi nuoruusvuoteni,uskoontuloni,pitkän,kyyneleisen ja vaikean avioliittoni,lasteni syntymät ja kasvuvaiheet ja jokapäiväisen,konkreettisen taisteluni kristittynä avoimine tuntoineen.Teksti on itsellenikin kuin herätysreaktio ja elävä muistutus siitä,mitä kaikkea elämä sisälsikään-minun elämäni.-Meidän jokaisen elämämme on todella ainutkertainen yksilöllisyydessään.
-Kaunista kevään jatkoa Sinulle Jeesuksen verihaavoissa ja Jumalan armon valtameressä leväten!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan
Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam3491307- 691277
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten298998Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin
Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀45998Aika pieni se on
Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht30829Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin
Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆226826Kiitos siitä
Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak40795Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa
Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso20767Pelekäätkönä mua?
Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te42764vinkki miehille
Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli125756