Olemme puolisoni kanssa Mäntsälään muuttamassa,haettu kaupungilta asuntoa ei vielä kyl asunnosta mitään kuulunu mutta toiveissa jos kesän aikana olisi muutto.
Onko viihtysä kaupunki? rauhallinen?
hyvät ja huonot puolet?
kiitos
Onko viihtysä kaupunki? rauhallinen?
hyvät ja huonot puolet?
kiitos
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mäntsälä kun ei ole mikään kaupunki, se on kunta ja pysyy kuntana. Moni muuttaa, mutta pian muuttaa pois, ihmiset kaikenkarvaisia, sisäsiittoista porukkaa kokemukseni mukaan. Ruokakauppoja liikaa, vaatekaupat nollassa, ravintolat mitään sanomattomia. Sattuu ja tapahtuu..... miettikää tarkkaan.
Itse tykkään asua Mäntsälässä ("keskustassa"). Asunut täällä jo muutaman vuoden.
jos olette rauhallisuudesta nauttiva pari ja ette ole kovin kovia bilettämään kämpässänne, niin älkää ainakaan kunnan vuokra-asuntoa ottako Mustastamäestä.
Siellä nimittäin asuu kylän kaikki se rymysakki mikä notkuu kännissä päivät pitkät pihalla ja illalla remuavat kämpissään. Meno on välillä aika hurjaa.
Omistusasunnot Mustassamäessä on sitten eri asia.
No onhan ne omistusasunnotkin mustassamäessä, näkee ja kuulee
Meinaatteko tulla sosiaalilautakunnan elätettäviksi tänne mitä? Mäntsälän kunta ulkopaikkakuntalaisille ei työttömille ja sosiaalipummeille vuokraa yhtään mitään. MENKÄÄ TÖIHIN JA VUOKRATKAA ASUNTONNE YKSITYISELTÄ!
Samahan se on, jos sossu on auttava osapuoli. Ja yksityiset eivät vuokraa työttömille. Sosiaalipummeja on paljon, ja joku päivä SINÄKIN voit olla luukulla, joten turha marista. Töitä kun ei ole tänä päivänä niin vaan tarjolla sitä halutessaan.