Annetaan arvoa evl kirkolle. Se on rohkeasti murtanut tuhansia vuosia sitten raamattuun laitettuja ihmisyyden vastaisia käsityksiä. Kirkon kannat olkoot helluntaisille ohjeena jalostaa omaa ihmisyyttään korkeammalle tasolle
Luterilainen kirkko on hyväksynyt homot/lesbot sekä naispappeuden Valtaenemmistö sen jäsenistä kannattaa näitä edistyksellisiä kannanmäärittelyjä.
Kuinka kauan hellutailiike aikoo kyyristellä menneisyyden juoksuhaudoissa? Eikö olisi aika tulla esille ja kohdata todellinen maailma, todellinen ihmiskunta?
Luterilainen kirkko on hyväksynyt homot/lesbot sekä naispappeuden Valtaenemmistö sen jäsenistä kannattaa näitä edistyksellisiä kannanmäärittelyjä.
Kuinka kauan hellutailiike aikoo kyyristellä menneisyyden juoksuhaudoissa? Eikö olisi aika tulla esille ja kohdata todellinen maailma, todellinen ihmiskunta?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Luterilaisen kirkon piirissä on astunut esille lesbopappeja. Se on hyvin rohkea teko.
Teko voi vain kohottaa yhteiskunnalista moraalia ja ihmisten keskinäistä ymmärtämystä.
Aloitus on merihukan eikä meihukan. Sohaisin kirjoitusvirheen. Sori.
ovat toisen luokan kansalaisia kirkossa. Juuri pari päivää sitten televisiossa eräs pappi sanoi, että kirkko on evännyt pappisvihkimyksen, kun hakija on osoittautunut homoksi. Nyt kinataan sitten siunaamisesta ja homoparin puolesta rukoilemisesta. Aivan älytöntä touhua.
Minä en anna arvoa ev.lut.kirkolle. Se on koko olemassaolonsa ajan ollut aina kehityksen ja tasa-arvon jarruttaja.
on tullut pelkkä uskonnollinen virasto, täysin yhdentekevä maallinen laitos. Nyt he ovat jo valitsemassa helsinkiin naispiispaa! Jokunen vuosi sitten kuulin radiosta tansanian (arkki?) piispan olevan huolissaan pohjoismaiden kirkkojen tilasta ja hän myös sanoi tansanian luterilaisenkirkon olevan valmis lähettämään suomeen lähetystyöntekijöitä JULISTAMAAN EVANKELIUMIA SUOMEN KANSALLE KOSKA SUOMEN LUTERILAISET EIVÄT ENÄÄ OPETA RAAMATUN SANAA!!!
Voi, missä alennustilassa kirkko on!
Edistystä ei ole taantumus.
Naispuolisia seurakunnan työntekijöitä helluntaiseurakunnissa on ollut alusta asti.
luterilainen uskovainen EI HYVÄKSY homo ja lesboparien vihkimistä avioliittoon!!! Hyväksyy heidät kyllä ihmisinä, mutta ei hyväksy sitä, että he yrittävät pakottaa uskovaiset hyväksymään heidän taipumuksensa yli Raamatun.
Miksi sinä teet merihukka tuollaista työtä, jossa sinä pyrit sitomaan ihmisiä synnin kahleisiin sen sijaan, että kertoisit, että on olemassa Auttaja, joka kykenee auttamaan ja vapauttamaan kaikista kahleista.
Ihmisyyden takia. Hyvän moraalikäsityksen takia. Inhimillisen onnen takia. Lähimmäisen rakkauden takia. Mitä vielä? Riittääkö?
Kössönöm. Kaikki mitä sanoit, allekirjoitan. Niin se on. Ja raamatussa homovastaisuus ja naispappeuden kielto on ja pysyy. Sitä ei saa unohtaa. Homot eivät koskaan saa todellista tunnustusta raamattua ideologinaan pitävissä järjestöissä.
Kysymys onkin käytännöllinen. Olisko parempi tilanne, että lut.kirkko pysyisi edelleen tiukasti homokielteisyydessä?
Mielestäni yksi tulppa on murrettu ja sillä voi olla vain myönteisiä seurauksia. Kirkon kikkailuille homojen vihkimisestä en laita suurtakaan painoa. Hallaa sillä tekevät itselleen.
Kenenkään ei tarvitse enää hakea aviollista siunausta papistolta. Rakkaus on kahden ihmisen välinen juttu.
Jos joku haluaa virallistaa suhteensa, se käy maistraatissa. Aviosuhteessa voi asua ilman virallistamistakin. Siihenkään kirkot ja papisto eivät voi enää puuttua.
Naispappeuden hyväksyminen lähti hyvinkin raadollisesta seikasta.1970 - 1980 emokirkkoa uhkasi pappispula. Naispappeuden hyväksymisen takana ei ollut pääasiana naisen yhdenvertaisuuden periaate vaan pappispulauhka.
Siltikin. Päätös tuotti vastoin raamattua edistystä vanhenteuneiden naiskäsitysten murtumiseen.
Tai oikeammin olisi sanoa. Pappispula ja yhteiskunnllinen paine pakotti Suomessa viimeisen suuren kansalaisjärjestön hyväksymään naisen ihmiseksi.
Keskiajallahan kirkkojen käsitys oli, että naisella ei ole sielua, eikä hän kykene juuri muuhun kuin miehen seksileluksi ja synnyttäjäksi.
vaatimuksesi vaikuttaisi hyvältä ja oikeudenmukaiselta, mutta sitä se ei ole.
Jos sinulla on lapsi, joka kertoo sinulle olevansa homo, niin käsketkö mennä hänen kertomaan se koko kaupungille? Vai varoitatko ehkä häntä paljastamasta itsestään tuota puolta koko kaupungin edessä?
vaan se, että sen sallitaan julkisoikeudellisena ja suurelta osin yhteiskunnan varoilla toimivana syrjiä ihmisiä niin työhön otossa, kuin ihan julkisesti kommenteillaankin.
En ole koskaan nähnyt kirkon toimivan hyvän moraalikäsityksen mukaan. Se, että hoetaan kuin mantraa Jeesuksen lausetta, rakasta lähimmäistäsi kuten itseäsi, ei riitä. Kirkko ottaa oppinsa raamatusta ja vaikea kuvitella väkivaltaisempaa oppikirjaa. Ja kun muistetaan vielä miten tuo kaksoiskäsky alkaa: "rakasta jumalaa yli kaiken".
Tuossa lauseessa näkyy aivan selvästi kuva narsistisesta jumalasta. Vaikka tiedämmekin, että ihmisten kirjoittamahan tuo opus on ja ihmiset ovat sille keksimälleen jumalalle omia piirteitään antaneet, niin minusta tuollainen käsky/ohje on melkoisen moraaliton.
pitäisi arvoa antaa.
"Se on rohkeasti murtanut tuhansia vuosia sitten raamattuun laitettuja ihmisyyden vastaisia käsityksiä"
Kirkko on jatkuvasti jarruttanut mainitsemiasi asioita ja on vain pakon edessä joutunut vähitellen taipumaan.
... mielestänne, Kössönöm ja Pe.ku, sitten parempi että lut.kirkko pysyisi entisissä asemissa? Ettekö näe näilläkään askelilla mitään myönteistä merkitystä?
Mielestäni nuo päätökset ovat kohottaneet suurten uskovien joukkojen sivistyksellisiä käsityksiä.
Itse en näe uskovia ihmiskunnan vihollisina vaan tasavertaisina yhteiskunnan jäseninä. Heillä on taikauskoisia käsityksiä ja joita tulee polemisoida. Mutta heidän ihmisyysarvonsa on täsmälleen sama kuin ateisteilla. He tekevät työtä ja osallistuvat kansalaistoimintaan muiden kanssa. Tämä on pääasia.
Pienien hurahtaneiden uskonryhmien touhu ei enää pysty hankaloittamaan edistyksen kulkua.
`suurten uskovien joukkojen'? Tapakristitytkö uskovia?
Johan sulla on jutut.
Me uskovaiset emme osallistu mihinkään. Me ollaan niin taikauskoista sakkia, että elämme sillä taikauskolla:)!!! Ei me olla käyty kouluja, eikä tehdä työtä, eikä osata mitään. Sitähän sinäkin olet mieltä, mutta olet muka olevinasi toista mieltä.
me pysytään vain yksimielisessä leivän murtamisessa, jos joku satuu antamaan leipää.
Luterilainen kirkko jarruttaa jatkuvasti "ihmisyyttä" ja vain pakon edessä antavat periksi asian kerrallaan (osa tuosta pakosta tulee kirkon jäsenten mielipiteistä).
Mielipiteesi kirkosta olet avauksessasi laittanut päälaelleen.
Teet "pahasta" hyvän ja niistä hyvistä "pahoja" jotka ovat saaneet kirkkoa painostettua parempaan.
Sekoitat tuossa uusimmassa viestissäsi nyt kirkon ja kirkon jäsenet, jotka osallistuvat kansalaistoimintaan..
Avauksesihan koski kirkkoa eikä sen jäseniä.
kummastuttaa tuo merihukan asioiden sotkeminen. Sehän ei ole uskossa, eikä sen senkään takia pitäisi olla tuollainen asioiden sekoittaja ja sotkija. Uskosta osattomat ovat viisaita ja osaavat ajatelle omilla aivoilla, että jos se onkin salauskossa.