Puna-Armeija moukaroi valtavalla voimalla Berliiniä ja Hitlerillä viiraa jo pahemman kerran päässä bunkkerissa kyhjöttäessään. Venäläiset puhdistivat kaupunkia kortteli korttelilta, talo talolta.
http://finnish.ruvr.ru/2010/04/29/7096879.html
http://finnish.ruvr.ru/2010/04/29/7096879.html
Vastaukset 17
Vanhimmat
Menoa tuntuu todella viiraavan, kun kymmenien vuosien takaisia tällä palstalla vatvotaan.
Kohti voitonpäivää mennään. Reilu viikko enää.
Vapputorilta Breznev-naamari päähän ja marssimaan kadulle imperialismia vastaan!
Kolminkertainen Uraa-huuto Suomen Sosialistiselle Neuvostotasavallalle!
Raiskaajien, murhaajien ja kodinryöstäjien juhlinta pitää lopettaa. Miettikääs nyt viipurilaisiakin, vaikka Martti Ahtisaarta miltä tuntuu kun miehittäjäsiat riekkuu sitä vapautuksen juhlaa. Suomen toiseksi suurin kaupunki sentään oli ja stalinistislaavit ryösti.
Allekirjoita adressi: http://www.adressit.com/stalininvoitonpaivakiellettava
täytyy 70 vuotta vanhoja juttuja muistella. Tosin sen jälkeen ei ole kommareilla ollutkaan paljon mitä juhlia.
On suoranainen ihme, ettei Venäläiset valloittanu tätä maata lopulta. Siinä ei olisi varmaan kauan mennyt?
Jotkut juhli voittoaan petturi-Saksasta, jotkut lähtivät Sveitsiin "terveytensä" vuoksi?
Olikohan korsettikeikarilla paskat ratsastushousuissaan? Uskon että oli.
Suomenruotsalainen "Mies", joka ei osannut edes kieltämme, tapatti ja oli itsekin tappamassa meitä Suomalaisia saavuttaakseen ensimmäisen voittonsa, jota ei koskaan tullut. Hän kuoli häpeäänsä, ja syystäkin.....
Kunnia heille, joille kunnia kuuluu! Kiitokset veteraanimme! Ei varmaan ole kiva katsella joitain lois somaleja, jotka teitä tuijottavat khattisilmillään ja virnuilevat ja ivaavat teitä vielä.
Mutta onneksi maailmassa on kuitenkin vielä jopa oikeudenmukaisuuttakin, jotka nämä nyt niin ahneet "päättäjämme" saavat vielä tuntea!
Rivimiehille erityisesti, jotka eivät varmaan edes tajunneet, mistä ahneudesta ja muusta paskasta oli kyse! Teidät vietiin sinne miinanpolkijoiksi joidenkin ahneuden takia! Suuret Kiitokset teille!
Suomen presidenteistä arvostan eniten Rytiä ja Mannerheimia, siinä olivat todelliset suurmiehet maamme historiassa.
http://www.punikkila.fi
ps. muista klikkailla kohteita rohkeasti!
stallarin lailla. Kuitenkin kiität veteraaneja. Menikö stallarikurssilla jotain ohi korvien?
Johtajamme oli humaani ja ihmisrakas
http://www.youtube.com/watch?v=4AcSMPqeNI0&feature=related
Tuo mahtava Venäjän kansa, joka suuressa hädässään söi jopa omia kuolleitaan, ja piti yhtä,pystyi kukistamaan Hitlerin ja Italian, Suomen,Japanin ja muidenkin n.s "akselivaltojen" petollisen hyökkäyksen, on anasainnut todellakin maailman sympatiat!
Maailma olisi varmaan hiukan erinäköinen, jos korsettikeikari Mannerheim ja Aatu ystävänsä olisivat päässeet tavoittelemaansa maailmanherruuteen? Me Suomalaiset olisimme luultavasti vieläkin piika/renki palvelijoita suomenrååtsalaisille?
http://www.youtube.com/watch?v=64M9-B9ICJg
Uskon että me tavalliset ihmiset oltaisiin VIELÄ huonommassa tilanteessa kuin nyt, jos Venäjä ja liittoutuneet eivät olisi voittaneet sotaa? Mitäpä luulette? Silloin oli suurvaltioiden pakko laittaa stoppi sille fascismille, ja niin tulee nytkin käymään, katsokaapas vain.
En tiedä sitten olisiko Venäläisellä taviksella nyt paremmin asiat, heidät olis luultavasti tapettu sukupuuttoon, mutta tuskin ovat nyt huonomminkaan?
Venäläisistä sanottiin,et he olivat raakoja raiskaten sun muuta, mutta mitä Saksalaiset tekivät Venäläisille ensin. "Kosto elää" mutta Sakemannien touhuja peitellään ja kaunistellaan.
Venäjä on yks sellainen maa, että sinne ei niin vain hyökätä. Kyllä he antavat takaisin, ja korkojen kanssa vielä.
Ketkäs meillä täällä Suomessa olikaan silloin toisen maailmansodan aikaan päättämässä asioistamme? Olisiko ollut suomenrååtsalaisia?? Mistäs Murha-Marski oli? Ketkäs meillä on nyt päättämässä?
Ihan vain pienen pääsi ajatusmaailma, ei näy tutkimustiloksia missään :))
Olisi pitänyt uskoa Kenraali Pattonia ja päättää sota hänen ehdottamallaan tavalla!
Siinä oli mies paikiallaan!
moukaroi slarvalla naissii kun jenkit moukaroi voittoo berliinissä
pahemman kerran kun 65 vuoden takasia tapahtumia tänne alat selostaa. Vai onko toinen jalka haudassa ja toinen juoksuhaudassa?
Eurooppa syö Saksan kädestä! Se mitä Saksa päättää tai jättää päättämättä vaikuttaa koko Euroopan tilanteeseen, esim Kreikan kriisi paraikaa. Yhtä hyvin voi muistella 30- vuotista sotaa yhtä paljon hyötyä nykytilanteessa.
Minä luuline että Mirvan päivä tänään mutta perhana se onkin Adolfin!