On tuo hommaa. pukata nyt Kreikalle 500 miljoonaa ja Reumasairaala ei saanut 2 miljoonaa.
Kyllä asia on niin, että porvarihallitus on Suomen tuho. Terveydenhuolto on ajettu alas...leipäjonot kasvaa...tuloerot ja eriarvoisuus kasvaa...Katainen vain ajaa tasaveroa, jossa 1000 tienaava maksaa saman veron ( esim. 100.- ) kuin 2 000 000 tienaava.
Saa nähä, koska kansalaisrauha rikkoontuu ja tulee ensimmäinen poliittinen uhri ?
Kyllä asia on niin, että porvarihallitus on Suomen tuho. Terveydenhuolto on ajettu alas...leipäjonot kasvaa...tuloerot ja eriarvoisuus kasvaa...Katainen vain ajaa tasaveroa, jossa 1000 tienaava maksaa saman veron ( esim. 100.- ) kuin 2 000 000 tienaava.
Saa nähä, koska kansalaisrauha rikkoontuu ja tulee ensimmäinen poliittinen uhri ?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kreikassa rahaa jaetaan aivan älyttömin perustein (ess.30.4) joillekin aikuisille, naimattomille TAI eronneille edustajien lapsille yms. Korruptio ? Maatalous ?
Suomi on merkillinen maa siinämielessäKIN, JOSSAIN ulkomailla kun tarvitaan rahaa, Suomi on ensimmäisenä sitä työntämässä. Tai,kun ilmaston muutosta pelätään,on Suomi ensimmäisenä viemässä kilpailukyvyn omasta maasta, päästömaksuilla yms. yms.
Mutta kun tarvittaisiin KOTIMAAHAN vaikkapa reumalle 2milj. jotta saataisiin jatkohoito rauhassa järjestää,
EIPÄ OLEKKAAN RAHAA, EIKÄ KUULU HALLITUKSELLE ! ( vaikka käsittääkseni kela on jollain osuudella omistamassa reumaa ?!)
Otit liian ison ajatuksen pienille aivoilesi. Mieti helpompia..
omaan mahdottomuuteensa. Eikös Kreikka ja Espanja ja muutamat muut ole kommunistin tyyssijoja vielä.
Soaialistit parkuu kaduilla ties aina mistä..kuin heitä sorretaan..
Ei kestä kansantalous maksaa ylikorkeita eläkkeitäkään siellä kulmilla.
Korruptio isompaa kuin suomessa. Täällä Haloset ja Hassit saavat korruptiosta jopa miljoonia. pari sosialistia vain mainitaksen
kun OSTOPORVARIHALLITUS tekee päätöksiä...
EU.STA on heti EROTTAVA ja laitaa OMAN PIENEN SUOMEMME ASIAT KUNTOON.
turha sitä muille valtiolle rahaa jakaa tuollakin rahalla laitettaisiin maan ASIAT KUNTOON...
millaiset on VEROT TYÖLÄISELLÄ JA ELÄKELÄISILLÄ vuonna 2011 HIRVITTÄÄ AJATELLAKIN ASIAA.....
Nyt, kun on vielä rahaa..
Euromaat ja siis myös Suomi lainoittavat Kreikkaa, jotta euro ei romahda.
Jos euron arvo laskee, sijoitusten ja osakkeiden arvo laskee... tulee pörssiromahdus ja EU-maiden käy huonosti, kun on jo olemassa globaali lama, joka jatkuu ja jatkuu ja EU-maat kuten Suomi velkaantuu nopeasti. Tänä vuonna Suomi ottaa lähes 400 % enemmän velkaa kuin viime vuonna + vielä lisäbudjetissa Kreikan laina.
Monta lamaa peräkkäin ei EU-maiden talous kestä. Kreikka yritetään pelastaa, jottei koko euroalue vajoa.
Helsingin kauppakorkeakoulun rahoituksen professori Vesa Puttonen arvioi Ilta-Sanomissa 30.4. Kreikan toimia:
"Kreikka on ollut euroalueen vapaamatkustaja, joka on nauttinut alhaisen koron hedelmistä ja käyttäytynyt täysin holtittomasti. Tämä on vapaamatkustajan kuolema. Nyt se peli on yksinkertaisesti loppu".
Luultavasti myös Kreikassa tuloerot ovat kasvaneet suuriksi. Puolustusmenot ovat myös suuret, kun Kreikka käyttää kuusi prosenttia bruttokansantuotteestaan asevoimiinsa. Perusteena on vanha vihollismaa Turkku, vaikka Turkki on Kreikan Nato-kumppani.
Viimeksi Kreikassa käytyäni Kreikka oli liittynyt Euroopan Unioniin. Hinnat olivat nousseet "eurooppalaiselle tasolle" mutta työläisten mukaan palkat eivät olleet nousseet vastaavasti.
Kreikkalainen työmies kertoi, että hinnat ovat nousseet unioniin liittymisen jälkeen nopeasti - mutta palkat eivät. Lisäksi tuo kreikkalainen kertoi, että esim. matkailu kärsii hintojen noususta kovasti ja hotellit ovat tyhjinä tai puolillaan vaikka pitäisi olla matkailun kannalta paras ajankohta.
Suomalainen media kertoo, että Kreikassa jäädään aikaisin eläkkeelle eli työrupeama on lyhyt ja palkat ovat suuria, virkamiehet saavat palkan 14 kuukaudelta. Se ei vielä selitä Kreikan ongelmia.
Olen nähnyt Kreikassa köyhyyttä ja huono-osaisuutta. Työttömyys on luultavasti myös Kreikassa kasvanut ja verotulot vähenneet. Mikä lienee totuus, suomalaisesta mediasta siitä ei saa selvää.
Köyhä Suomi, jossa on 700.000 pienituloista ja pitkät leipäjonot, tekee Kreikkaa varten yli 500 miljoonan lisäbudjetin eli lisää velkaa, josta maksaa korot ja lyhennykset ja toivoo, että Kreikka joskus pystyy maksamaan lainojaan ja korkojaan takaisin - tai sitten ei maksa.
Kreikka on valehdellut muille euromaille talouden tilastaan ja maassa on eletty "kuin siat pellossa".
Olisi hyvä tietää, kuka on Kreikassa elänyt kuin "siat pellossa". Ilmeisesti pitäisi mennä Kreikkaan ottamaan siitä selvää, kun suomalainen media yleistää kaikki kreikkalaiset syyllisiksi ja valehtelijoiksi.
Saksan talousministerin mukaan Kreikka tarvitsee 135 miljardia euroa vuoteen 2012 mennessä.
Saksan osuus voisi ministerin mkaan olla 25-30 miljardia euroa.
Pitäisikö EU:n suosittaa Kreikalle vähän vähäisempiä asevoimia ja ottaa myös Turkki Euroopan Unionin jäseneksi, jotta Kreikka voisi vähentää EU-maiden suurimpia asevoimamenojaan.
voi millään lähteä rahoittamaan konkurssi Kreikkaa, mikä on petoksella päässyt eroon.
Ulos sellaiset huijari maat pitää heittää vai onko niin, että kaikki muutkin isot EU maat ovat tehneet vilppiä, ja heidän tulisi myös erottaa itsensä.
Miten suurvelkaiset Espanja ja Portugali voisivat nyt ylivelkaisina ottaa lisää velkaa Kreikan takia?
Niille rahoille saa sanoa goodbye, jos Suomi sinne laittaa! Mikähän on takuuna mahdollisuuden Suomen lainarahalle? Vai onko niin, että Vanhanen ja Katainen vastaa henkilökohtaisesti?
Mikään maa, mikä on täynnä ihmisiä ylisuurilla eläkkeillä, korruptiota, lahjontaa jne. ja ilman mitään kunnon teollisuutta ei voi mitenkään selviytyä.
voi millään lähteä rahoittamaan konkurssi Kreikkaa, mikä on petoksella päässyt eroon.
Ulos sellaiset huijari maat pitää heittää vai onko niin, että kaikki muutkin isot EU maat ovat tehneet vilppiä, ja heidän tulisi myös erottaa itsensä.
Miten suurvelkaiset Espanja ja Portugali voisivat nyt ylivelkaisina ottaa lisää velkaa Kreikan takia?
Niille rahoille saa sanoa goodbye, jos Suomi sinne laittaa! Mikähän on takuuna mahdollisuuden Suomen lainarahalle? Vai onko niin, että Vanhanen ja Katainen vastaa henkilökohtaisesti?
Mikään maa, mikä on täynnä ihmisiä ylisuurilla eläkkeillä, korruptiota, lahjontaa jne. ja ilman mitään kunnon teollisuutta ei voi mitenkään selviytyä.
Mitään pakkolainaa ei voida pakottaa toisilta mailta. Suomi velkaantuu Kataisen aikana järkyttävällä vauhdilla. Suomen hallitus leikkii kokomaailman pakolaisparatiisia velkarahalla, kansalaiset ovat kyllästyneitä maksamaan pakolaisten kuluja, lentoja... veroina, sakkoina.
On aika sairasta ajattelua, kun Katainen vetoaa, että "saamme vielä lainaaaa" !!!
Mikä järki!
Kreikalle 500 000 000 000 Euroa eli väkiluku tupla suomeen lähes 12 M
eli n. 40 000,- per asukas lisälainaa. Ja summa kasvaa koko ajan kuin ne saa lupauksia, ei hyvä.
EI annetaan niiden mielummin mennä konkkaan, itse ovat tilanteen aiheuttaneet jopa valehtelemalla EU:lle
Hoidetaan me täällä omat asiamme.