0len onnekseni päässyt autokouluun jossa ajoaikoja riittää ja kun sain jo autonkin niin haluaisin saada kortin mahdollisimman nopeasti, eli n. kuukaudessa. Tarkoituksena olisi käydä teoriakokeessa viimeisen teoriatunnin jälkeisenä päivänä ja inssissä heti teoriakokeen jlk.
Onnistuuko? Mitä pitäisi ottaa huomioon? En ole ajanut ennen autokoulua tippaakaan, mutta opettajani mielestä ajaminen sujuu jo ihan hyvin..
Onnistuuko? Mitä pitäisi ottaa huomioon? En ole ajanut ennen autokoulua tippaakaan, mutta opettajani mielestä ajaminen sujuu jo ihan hyvin..
Vastaukset 16
Vanhimmat
aika kiire jos kuukaudessa aiot kaikki teoriatunnit ja ajot suorittaa ( harjoittelut)
Ajoajat on jo varattu ja teoriatunnithan on koulun puolesta määrättyinä aikoina. Liukasrata on ainoa jonka ajankohtaa en tiedä mutta autokoulussa lupasivat että kerkeän senkin suorittaa ennen viimeistä teoriatuntia.
Enemmän arveluttaa kerkeänkö tulla tarpeeksi hyväksi kuskiksi inssiä ajatellen. Toisaalta voi olla ihan hyvä että ajotunteja on näin tiheään, on sitten inssissä suurin osa asioista vielä mielesä.
meillä ei ainakaan (enkä muuallakaan ole kuullut) että KAIKKI ajot varattaisiin etukäteen?
En varannutkaan kaikkia, aikaisemmin kolme-viisi kerrallaan. Mutta kun kuukausi on aika lyhyt aika ja olen pari viikkoa jo kerennyt ajaa, niin aika helposti ne loput ajatkin sai sitten varattua. Inssipäivälle on säästetty vielä yksi ajotunti, jota ei ole vielä varattu..
Niin, kuten otsikosta näkyy, ajoin ajokortin 2 kuukaudessa. En itsekään ollut ennemmin ajanut autoa kun menin autokouluun (paitsi traktoria) ja opettajani kehui kuinka hyvä kuski olin. Ratin kääntelykin sujui heti ensimmäisellä kertaa kun kuulemma monet muut eivät ole "uskaltaneet" kääntää rattia kunnolla. Aina ajotunneilla ajelin todella hienosti ja teoriakokeen pääsin kerralla läpi. Inssi ei mennyt ensimmäisellä läpi, vaan vasta toisella kertaa, eli toissa päivänä 13.4.2004! En ole vielä päässyt ajamaan autoa inssin jälkeen, mutta kyllä sekin päivä vielä koittaa.
Mä kävin koko hoidon kuukaudessa, teoriat ajotunnit vielä pimeän kurssinkin. Aloitin marraskuun puolivälissä ja joulukuun 18. oli kortti kourassa. Itse tykkäsin siitä että ajotunnit oli tiuhaan tahtiin ja opettajatkin oli sitä mieltä että oli paljon parempi, että ajotuntuma pysyi koko ajan mielessä, kuin että olisin käynyt koulun hissuksiin vaikka puolen vuoden aikana, jolloin ajotunneille olisi jäänyt pitkä väli. Ei mitään ongelmia mielestäni, sekä teoriat että inssi menivät kertaheitolla läpi. Enkä ollut minäkään ikinä ennen ajanut autoa.
Joten siitä vaan!
voi keritä hyvälä tuurilla. muistathan sen et teoriakokeeseen pääsee vast kun on 18v et sen puoleen saattaa venyä hiukan, ei tietenkään välttämättä.
Ja on aika harvinaista et heti esim seuraavax päiväx saa inssin mut mahdollista tottakai.
Mut kannattaa ottaa rauhallisesti. autokouluaika on hienoa aikaa. =)
perseestä eikä mitään muuta. onneksi sekin on ajettu jo kauan sitten
kuukaudessa ei kyllä pysty saamaan korttia...!!!:O
Ja miksi ei pystyisi? Kyllä minä ainakin pystyin.
Onnistuu hyvinkin, itse aloitin nyt autokoulun 22.3, nyt 15.4 oli käyty kaikki teoriat, ajokertoja on tullut 12, tiistaina menen liukkaan kelin radalle ja heti sen jälkeen varaan teoriakokeen ajan ja inssin. Kyllähän tässä on kuukauden ajan melkein joka ikinen päivä joutunut ajamaan mutta hyvin se minusta on silti mennyt näin.
... että inssiä ei voi varata ennen kun teoriakoe on mennyt LÄPI. Ja yleensä kun varaat inssin, niin siinä on niin saatananmoiset jonot että menee ainakin viikko. Tai ainakin mulla meni, ja kaikilla kavereilla myös.
Ainakin vielä viimeviikolla autokoulun toimistossa sanottiin että tällä hetkellä on pirun vähän inssi ajajia ollut koko kuukauden ja edellisenkin, aikoja sai lähes surutta seuraaville päiville ja melkein milloin vain, näin Oulussa.
Minusta ei autokoulun suhteen kannata pitää mitään kiirettä, rauhassa vain!!
Kuuntelet kaiken mitä sinulle sanotaan ja ajat rauhassa. Ei kiireessä mitään opi!
Mä suunnittelin ajavani kortin kuukaudessa. Oli sen verran hiano auto käytettävissä, että halusin ajaa sillä vielä kouluun, ennen kuin kesäloma alkaisi. =)
Pari päivää yli sen kk meni. Teoriatunnit meni vajaassa kk:ssa, mutta liukasradan takia inssiin meno venyi. Hyvin tuossa ajassa kerkiää oppia, mielummin nuin kuin liian pitkällä aikavälillä. Minuakin opettaja kiitteli "liiankin helpoksi oppilaaksi". En ollut ajanut ennen, mitä nyt hieman hiekkakentällä kokeillut. Liikennesäännöt oli kuitenkin tutut ennestään. Teoriakokeesen en paljoa päntännyt, mulla on aina ollut asenne, että jos ei jokin koe mene läpi heittämällä, niin sitten ei mene. Ja hienosti meni läpi! Inssissä ainut huomautus oli, että mutkiin saisi jarrutella. ;)
Kyllä sä pärjäät! Autokoulu taitaa jännittää kaikkia. Ja vielä suuremmalla syyllä sen haluaa viedä nopeasti ja kunnialla läpi jos on jo auto tiedossa. Tsemppiä!
Kirjallisiin et voi mennä ennenkun olet ollut kuukauden autokoulun kirjoilla (laki määrää) ja inssiä ei voi varata (ainakaan täällä) ennenkun kirjalliset on menny läpi! Mutta periaatteessa reilussa kuukaudessa on mahdollista suorittaa koko systeemi!