Helvettikö odottaa?!

Hei kaikille!

Kysymykseni on seuraava: Olen tieteellisesti asioita tutkiskeleva henkilö, joka lapsena uskoi Jeesukseen, Jumalaan jne. Aikuisena kannatan Hyvään elämään pyrkiviä ja Hyvää elämää tavoittelevia oppeja ja aatteita, erityisesti bahaismia ja buddhismia.

En kiistä siis mitään, jokainen uskoo tavallaan. Olen itse lähinnä agnostikko, joka noudattaa kylläkin uuden testamentin oppeja, sillä niissä on Todella paljon hyviä neuvoja Hyvään elämään ja lähimmäisenrakkauden periaate on yksi elämäni ohjenuora.

Kysyn siis teiltä, olette sitten helluntaiseurakuntaa tai mitä muuta uskontoa/aatetta/ismiä tukevia, että joudunkohan helvettiin? En itse pidä helvettiä toteta, mutta kertokaa, mikäli haluatte. Mihin päädyn kun kuolen Hyvänä ihmisenä, joka ei kiellä Jumalaa, ei Jeesusta, mutta joka pitää oman näkökantansa.
19183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Joh.3:5. " Joka ei synny uudesti YLHÄÄLTÄ, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa." Nyt ainakin tiedät, oltko uudestisyntynyt, vaiko et? Päättele siitä itse. Jeesus sanoo myös, " Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu, mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen." Jeesus sanoo myös sen, että " Minun sanani on tuomitseva viimeisenä päivänä." On siis viisasta, koska sinäkin viisautta haet, että ottaa vaarin VIISAAN sanoista, ja uskoo mitä Hän, Jeesus on Raamatussaan sanonut!

* Sanoit uskovasi Jumalaan ja Jeesukseen. Uskotko, että Jeesus on Jumalan Poika, ja se on yhtä, kuin uskoa, Jeesus =Jumala. Uskotko, että Jeesuksen veri puhdistaa kaikesta synnistä, jonka veren kautta myös uudestisynnytään, Pyhän Hengen uudistuksen kautta.

* "Jos sinä sydämessäsi uskot, ja suullasi tunnustat, että Jeesus on Jumalan Poika, niin sinä pelastut!" Ei auta, että nimellisesti uskot Jeesukseen, vaan SYDÄMESI pitää uskoa, että Jeesus on Jumalan Poika, ei mikä tahansa poika, vaan JUMALN POIKA. Ainutsyntyinen. Usko vaan avoimella sydämellä Häneen, saat Hänet ateriomaan kanssasi samantien, Hän on aina siellä, missä löytää avoimen oven ihmissydämeen, sinne, missä usko Jeesukseen ottaa Hänet vastaan. On kysymys sydämen uskosta, ei järjen eikä pään uskosta, vaan että sydämessäsi syttyy usko, ja siihen uskoon Jeesus vastaa aina. Jopa vappunakin !

Äänestä
  • Miksi ihmeessä hoet sydämmellä uskomista? Sydän on sisäelin jonka tehtävä on pumpata verta.
    Sydämmellä ei ole uskomisien kanssa mitään tekemistä,sanokoon Raamattu mitä tahansa.
    Ihminen joka on aivokuollut ei ymmärrä mitään vaikka sydän toimisi.
    Kukaan ei joudu kuoltuaan helvettiin tai taivaaseen,menkää katsomaan muumioita Kairon egyptologiseen
    museoon.Joukossa on lukuisia faaraoita ym.paljon vanhempia kuin kristinusko.

    Äänestä

  • vaadikaan, että ihmisten on uskottava Jeesus JUMALAKSI? Kolminaisuusoppihan teki sellaisen lisävaatimuksen ja tuomitsee kaikki lisävaatimuksen kieltäjät kadotukseen. Oletko luopunut kolminaisuusopin opetuksesta?

    ´

    Äänestä

  • kirjoitin, ja sinunkin käy hyvin, samoin ekivaarin! Miksi sinä minun kirjoitukseni kopasit? Jos noin kiinnostaa, niin miksi et sitten ota onkeen ja tee, nikuin kirjoitin. Raamatun mukainen ohjaus uskontielle se kuintekin on, tai jos et ole jo hurahtanut ekivaarin Joosefin poikaan, syntiseen ekin jeesukseen, onko se niinkuin lihallesi helpompi tie, mutta tie, joka ei koskaan vie pelastukseen!

    Äänestä

Itse uskon, että Raamattu on Jumalan Sanaa ja uskon, että Raamattu on annettu meille siksi, että sen avulla voimme pelastua. Raamattu on siis ohjekirja siitä, miten pelastutaan. Raamatussa on annettu meille ns. punainen lanka, jota seuraamalla me voimme pelastua. Tarvitsemme ulkopuolista apua, emme pelastu omin avuin, tai teoin. Ensimmäinen ihminen lankesi syntiin ja sitä kautta koko ihmiskunta. Tästä seurasi se, että ihminen ei voinut enää lähestyä Jumalaa ilman hyvitystä (uhria). Aadamin lapset Kain ja Aabel lähestyivät molemmat Jumalaa, mutta Jumala ei mielistynyt Kainin uhriin. Aabelin uhriin Jumala mielistyi ja tästä Kain suuttui. Miksi näin ? Siksi, koska Kain toi jotain omaansa. Hän oli valmistanut omia töitään Jumalalle. Hän yritti miellyttää Jumalaa, mutta ei onnistunut. Aabel puolestaan valmisti veriuhrin. Hän lähestyi Jumalaa, mutta ei tuonut mitään omia töitään, vaan viattoman uhrin. Jumala katsoi Aabelin uhrin puoleen. Aabel lähestyi Jumalaa sovituksesta käsin. Hän oli oppinut omilta vanhemmiltaan, että tarvitaan uhri. Kun Aadam ja Eeva lankesivat tapahtui jotain sellaista, jota ei koskaan ennen ollut tapahtunut. Jumala otti eläimen ja tappoi sen. Eläimen nahasta Jumala teki ihmiselle vaatteet. Syntiä ei voi sovittaa, ellei vuodateta verta.

Tämä on se punainen lanka, joka menee läpi koko Raamatun. Tarvitaan uhri. Mitenkään muuten me emme voi miellyttää Jumalaa. Mikään muu ei saa Jumalaa katsomaan puoleemme. Meidän omat tekomme eivät kelpaa Hänelle. Ihan sama kuinka hyvä ihminen olet ja ihan sama tiedätkö Jumalan olevan olemassa, vai et. Tämä ei ratkaise meidän pelastustamme ja sitä hyväksyykö Jumala meidät, vaan ainoastaan uhrilla on merkitystä. Jos lähestyt Jumalaa veren suojassa Hän hyväksyy sinut ja Hän hyväksyy myös sinun Jumalan palveluksesi. Ajattele, että Jumala ei voi hyväksyä edes meidän Jumalan palvelustamme, ellei meillä ole uhria, jonka suojassa me lähestymme Häntä. Vanha Testamentti on täynnä uhraamista ja siihen liittyviä säädöksiä. Kerrotaan kuka voi uhrata, missä voi uhrata, koska voi uhrata ja mitä tulee uhrata. Miljoonia eläimiä on tapettu uhrina Jumalalle. Näin punainen lanka jatkuu Raamatussa ja tullaan Uuteen Testamenttiin, jossa Jumala lähettää oman Poikansa uhrattavaksi. Vanhan Testamentin uhrit ovat olleet esikuvia Jeesuksesta ja monet profeetat olivat ennustaneet, että Messias(Jeesus) tulee. Mooseksen laki, joka oli vain varjo siitä mitä on tulossa sai täyttymyksensä.

Jeesus tuli ja täytti lain, eikä Hän pelkästään täyttänyt lakia, vaan lisäksi Häntä rangaistiin meidän synneistämme ja Hän kuoli meidän puolestamme. Hän uhrasi itsensä ainutkertaisella uhrilla ja sovitti meidät Jumalan kanssa kertakaikkisesti ja pysyvästi. Tänäkin päivänä, jos tahdomme lähestyä Jumalaa on meillä oltava uhri. Emme voi lähestyä Jumalaa ilman uhria, eikä Hän hyväksy meitä ilman uhria. Siksi me uskomme Jeesukseen, joka on kuollut meidän kaikkien puolesta. Hän on se uhri, jonka suojassa me voimme lähestyä Jumalaa. Ei ole enää mitään muuta tietä Jumalan luokse, kuin Jeesus. Jeesus sanoi, että Hän on tie, totuus ja elämä. Paavali kirjoitti, että meidän tulee vastaanottaa armo, ettei se jää turhaksi. Jeesuksen veri puhdistaa meidät kaikesta synnistä, jos me uskossa otamme Hänet vastaan henkilökohtaisesti. Jeesus kuoli kaikkien puolesta, mutta ainoastaan ne, jotka ottavat Hänet vastaan ja lähtevät seuraamaan (samaistumaan) Häntä pelastuvat. Kaikki eivät usko Jeesukseen ja kaikki eivät tahdo ottaa Jeesusta vastaan, vaikka ajatteleisivatkin, että Jeesus on tie taivaaseen. Monet luottavat omaan hyvyyteensä ja näin tuovat omia töitään Jumalalle, mutta ne eivät miellytä Jumalaa. Hän ei katso niiden puoleen. Uskotko sinä, että Jeesus on kuollut sinun syntiesi tähden ? Jos uskot, niin oletko valmis vastaanottamaan Hänet sydämeesi ? Jos olet, niin oletko valmis seuraaman Jeesusta ? Se tarkoittaa sitä, että luovut niistä synneistä joista tiedät, että on tehtävä parannus ja olet myös valmis tunnustautumaan Hänen seuraajakseen, jos sitä sinulta kysytään. Jos voit vastata näihin kysymyksiin myöntävästi ja myös toimit sen mukaan, niin sinä pelastut.

Room. 10:10 Sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella.

Luukas 15:27 Ja joka ei kanna ristiänsä ja seuraa minua, se ei voi olla minun opetuslapseni.

Äänestä

keskiajalla tekaisema vale, ja jotkut mielisairaat vielä uskovat ssiihen.
Helvetinoppi on hyvä pelotuskeino kirkon alamaisten ruodussa pitämiseksi, jos helvetinoppia ei olisi niin kaikkihan sitten heilahtaisivat taivaaseen. Mikä itseasiassa totta onkin.
Muuten ei siellä ole jumalaakaan, petosta sekin.

Äänestä
  • Taivaaseen/avaruuteen on todistetusti menneet elävät eikä kuolleet.Koko ajan ISS:llä on ihmisiä töissä.
    Lapsenuskovia voi harhauttaa sanomalla,oleppa nyt kiltti saat kuoltuasi palkkion.Hyvä taktiikka koska
    kuolleet eivät luonnollisesti pysty kertomaan huijatuksi tulemistaan.

    Äänestä

Markus 10:17-27
Ja hänen sieltä tielle mennessään juoksi muuan hänen luoksensa, polvistui hänen eteensä ja kysyi häneltä: "Hyvä opettaja, mitä minun pitää tekemän, että minä iankaikkisen elämän perisin?"
Mutta Jeesus sanoi hänelle: "Miksi sanot minua hyväksi? Ei kukaan ole hyvä paitsi Jumala yksin.
Käskyt sinä tiedät: 'Älä tapa', 'Älä tee huorin', 'Älä varasta', 'Älä sano väärää todistusta', 'Älä toiselta anasta', 'Kunnioita isääsi ja äitiäsi'."
Mutta hän sanoi hänelle: "Opettaja, niitä kaikkia minä olen noudattanut nuoruudestani asti".
Niin Jeesus katsoi häneen ja rakasti häntä ja sanoi hänelle: "Yksi sinulta puuttuu: mene, myy kaikki, mitä sinulla on, ja anna köyhille, niin sinulla on oleva aarre taivaassa; ja tule ja seuraa minua".
Mutta hän synkistyi siitä puheesta ja meni pois murheellisena, sillä hänellä oli paljon omaisuutta.
Silloin Jeesus katsoi ympärilleen ja sanoi opetuslapsillensa: "Kuinka vaikea onkaan niiden, joilla on tavaraa, päästä Jumalan valtakuntaan!"
Niin opetuslapset hämmästyivät hänen sanoistaan. Mutta Jeesus rupesi taas puhumaan ja sanoi heille: "Lapset, kuinka vaikea onkaan niiden, jotka luottavat tavaraansa, päästä Jumalan valtakuntaan!
Helpompi on kamelin käydä neulansilmän läpi kuin rikkaan päästä Jumalan valtakuntaan."
Niin he hämmästyivät yhä enemmän ja sanoivat toisillensa: "Kuka sitten voi pelastua?"
Jeesus katsoi heihin ja sanoi: "Ihmisille se on mahdotonta, mutta ei Jumalalle; sillä Jumalalle on kaikki mahdollista".

Tuossa Raamatun kohdassa Jeesus johdattelee itsekunkin näkemään sen asian, että vaikka kuvittelisin noudattavani kaikkia käskyjä (lue: eläväni parhaalla mahdollisella tavalla niin itseäni kuin toisia ihmisiä ajatellen) niin se ei riitä Jumalalle. Jumala voisi jokaiselle meistä osoittaa sen "kipeän kohdan", josta emme halua luopua Hänen tähtensä.

Ihminen ei voi koskaan hyvillä teoillaan ansaita Jumalan hyväksyntää, sillä ainut välimies ihmisen ja Jumalan välillä on Jeesus 1. kirje Timoteukselle 2 "Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus, joka antoi itsensä lunnaiksi kaikkien edestä...."

Välimies on ikäänkuin tuhoutuneen sillan tilalle rakennettu uusi silta. Tuo tuhoutunut silta on Jumalan ja ihmisen välisen yhteyden katkeaminen lankeemuksessa ja vain Jeesuksen kautta meillä on mahdollisuus tuohon yhteyteen, jossa se rakennetaan uudeksi.

"Tule ja seuraa minua." sanoo Jeesus tänäkin päivänä meille jokaiselle. Tuohon kehotukseen ei voi vastata empien "Mutta kun...entäpä jos", vaan jos haluaa seurata Jeesusta, se on tehtävä ilman ehtojen asetuksia.

Aloittaja kysyi:
"Mihin päädyn kun kuolen Hyvänä ihmisenä, joka ei kiellä Jumalaa, ei Jeesusta, mutta joka pitää oman näkökantansa."
Tähän voisi sanoa, että helvetti, josta mainitsit, on ikuinen ero Jumalasta. Se, ettet kiellä Jeesusta ei toki kerro sitä, että seuraat Jeesusta ja tunnet Jeesuksen.

Äänestä

agnostikko kysyy joudunko helvettiin?
Olet trollimus:)

Äänestä
  • näkökantani on siis se, että pelkästään seurakuntaan kuuluminen ja usko ei voi Pelastaa ihmistä, jos nyt mitään kuolemanjälkeistä elämää(pelastusta) edes on?! Emmehän me siitä tosiasiassa täysin varmoja voi olla.

    Raamattu on varmasti aikakausien saatossa muovautunut kokoelma kirjoituksia, jotka ovat täynnä Hyvän elämän oppeja. Mutta raamatustahan on jätetty POIS gnostilaiset evankeliumit, joten mielestäni raamatuntulkintakin jää puutteelliseksi.

    En missään nimessä kritisoi Raamattua, enkä Jeesuksen opetuksia saatikka sitten Jumalan sanaa. Mutta nämä asiat ovat tulkinnanvaraisia ja jokaisella meistä on omat käsityksensä.

    Jumalaa kutsutaan Raamatussa mm. Oikeudenmukaiseksi tuomariksi, Isäksi, joka näkee ihmisten sydämiin. Minä väitän että minulla on hyvä sydän ja Omatunto. Joiltakin ne puuttuvat ja Raamattua käytetään siihen, että lukemalla ja rukoilemalla saa "synnit anteeksi". Itse yritän elää Hyvää elämää noudattamalla osin Jeesuksen oppeja, osin idän uskontojen oppeja, mutta koska olen myös Puutteellinen ihminen, en aina tässä onnistu. Uskon kuitenkin, että kehityn ihmisenä koko elämäni ajan.

    Äänestä

  • agnostikko_ kirjoitti:

    näkökantani on siis se, että pelkästään seurakuntaan kuuluminen ja usko ei voi Pelastaa ihmistä, jos nyt mitään kuolemanjälkeistä elämää(pelastusta) edes on?! Emmehän me siitä tosiasiassa täysin varmoja voi olla.

    Raamattu on varmasti aikakausien saatossa muovautunut kokoelma kirjoituksia, jotka ovat täynnä Hyvän elämän oppeja. Mutta raamatustahan on jätetty POIS gnostilaiset evankeliumit, joten mielestäni raamatuntulkintakin jää puutteelliseksi.

    En missään nimessä kritisoi Raamattua, enkä Jeesuksen opetuksia saatikka sitten Jumalan sanaa. Mutta nämä asiat ovat tulkinnanvaraisia ja jokaisella meistä on omat käsityksensä.

    Jumalaa kutsutaan Raamatussa mm. Oikeudenmukaiseksi tuomariksi, Isäksi, joka näkee ihmisten sydämiin. Minä väitän että minulla on hyvä sydän ja Omatunto. Joiltakin ne puuttuvat ja Raamattua käytetään siihen, että lukemalla ja rukoilemalla saa "synnit anteeksi". Itse yritän elää Hyvää elämää noudattamalla osin Jeesuksen oppeja, osin idän uskontojen oppeja, mutta koska olen myös Puutteellinen ihminen, en aina tässä onnistu. Uskon kuitenkin, että kehityn ihmisenä koko elämäni ajan.

    pitänyt kirjoittaa oman gnostilaisuutesi oppi? Ei se niin mene? Vaan sinun tulee uskoa Jeesuskeen Kristukseen, Persoonaan, sinun edestäsi kuolleessen synnittömään Ihmiseen, joka nousi ylös kuolleista sinunkin vahurskauttamiseksi.

    * Sinä voit tulla Jeesuskeen uskovaksi, vaikka et tunne Raamattua ollenkaan, kunhan avaat sydämesi Jumalan Pojalle Jeesukselle. Hän on sinun pelastajasi, ei Raamattu, tulee uskoa! Jeesus sanookin, " Uskokaa Jumalaan, ja uskokaa minuun."

    * Ja lue Raamatusta Jes.53: koko luku, se kertoo, mitä Jeesus on tähtesi tehnyt, minkä tien Hän kulki, saadakseen sinut taivaaseen, siinä ei ole mitään jossittelua, eikä omanopin rakentamisen mahdollisuutta, Jumalan synnitön viaton Poika antoi pyhän ruumiinsa runnelttavaksi SINUN TÄHTESI. Mitä siis teet nyt Jeesukselle? Kuljetko Hänet hyljäten omaan suuntaasi, jos sen teet, suuntasi on, kysymääsi, "joudunko helvettiin?"

    * Ota nyt siis Raamattu käsiisi, avaa Jes.53: lue koko luku, se on kirjoitettu juuri sinulle, henkohtaisesti, ja tee sitten päätöksesi, kumpaa tietä tahdot kulkea? Muuta Hän ei vaadikkkaan, kuin että tulet Hänen luokseen sellaisenaan, kuin olet vaan!

    Äänestä

  • old_profile_42272 kirjoitti:

    pitänyt kirjoittaa oman gnostilaisuutesi oppi? Ei se niin mene? Vaan sinun tulee uskoa Jeesuskeen Kristukseen, Persoonaan, sinun edestäsi kuolleessen synnittömään Ihmiseen, joka nousi ylös kuolleista sinunkin vahurskauttamiseksi.

    * Sinä voit tulla Jeesuskeen uskovaksi, vaikka et tunne Raamattua ollenkaan, kunhan avaat sydämesi Jumalan Pojalle Jeesukselle. Hän on sinun pelastajasi, ei Raamattu, tulee uskoa! Jeesus sanookin, " Uskokaa Jumalaan, ja uskokaa minuun."

    * Ja lue Raamatusta Jes.53: koko luku, se kertoo, mitä Jeesus on tähtesi tehnyt, minkä tien Hän kulki, saadakseen sinut taivaaseen, siinä ei ole mitään jossittelua, eikä omanopin rakentamisen mahdollisuutta, Jumalan synnitön viaton Poika antoi pyhän ruumiinsa runnelttavaksi SINUN TÄHTESI. Mitä siis teet nyt Jeesukselle? Kuljetko Hänet hyljäten omaan suuntaasi, jos sen teet, suuntasi on, kysymääsi, "joudunko helvettiin?"

    * Ota nyt siis Raamattu käsiisi, avaa Jes.53: lue koko luku, se on kirjoitettu juuri sinulle, henkohtaisesti, ja tee sitten päätöksesi, kumpaa tietä tahdot kulkea? Muuta Hän ei vaadikkkaan, kuin että tulet Hänen luokseen sellaisenaan, kuin olet vaan!

    * Päästäkseen tuntemaan pelastuksen,se perustuu rakkauteen ja tietoon. Jumala on rakkaus, siksi "Hän antoi ainutsyntyisen Poikansa, ettei yksikään, joka Häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan että hänellä olisi ianakikkinen elämä Jeesuskessa Kristuksessa."

    * Jumala rakasti sinuakin niin paljon, että luopui ainoasta Pojastaan, lähetti Hänet maailmaan käsimyksen ja kuoleman kautta lunastaakseen sinut Saatanan vallasta Jumalan valtakuntaan.

    * Kysymyshän on Taivaan valtakunnasta, tai saatanan valtakunnasta? Jommassa kummassa me joikainen iäisyytemme vietämme, mitään kolmatta välitilaa ei ole ajanrajan tuollapuolen.

    * Room.6:22." Mutta nyt, kun olette synnistä vapautetut ja Jumalan palvelijoiksi tulleet, on teidän hedelmänne pyhitys, ja sen loppu, on ianakikkinen elämä.
    23. Sillä synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja onianakikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa."

    * Nythän synnin voi ottaa pois ainaostaan Kristuksen VERI, muuta vapautusta synnistä ei ole, ja sen saa ansioitta, ilaman mitään tekemisiä, uskot ainaostaan, ja saat iankaikkisen armon, pelkästään armosta, yksin armosta. Ja armon ja pelastuksen armoistuin on Jeesuksen luona, nöyrry Hänen edessään tunnusta syntisyytesi Jumalan pyhän lain edessä, ja sinä pelastut, uudestisynnyt taivaasta päin!

    * Kaikki perustuu rakkauteen, Hän rakasti ensin, kuolemaan asti, eikö meidänkin sydämissä tulisi syttyä vasta rakkaus Kristuksen pyytettömään itsensä kieltävään rakkautteen. Kuinka enää voisitkaan kieltää Hänet?

    Äänestä

  • agnostikko_ kirjoitti:

    näkökantani on siis se, että pelkästään seurakuntaan kuuluminen ja usko ei voi Pelastaa ihmistä, jos nyt mitään kuolemanjälkeistä elämää(pelastusta) edes on?! Emmehän me siitä tosiasiassa täysin varmoja voi olla.

    Raamattu on varmasti aikakausien saatossa muovautunut kokoelma kirjoituksia, jotka ovat täynnä Hyvän elämän oppeja. Mutta raamatustahan on jätetty POIS gnostilaiset evankeliumit, joten mielestäni raamatuntulkintakin jää puutteelliseksi.

    En missään nimessä kritisoi Raamattua, enkä Jeesuksen opetuksia saatikka sitten Jumalan sanaa. Mutta nämä asiat ovat tulkinnanvaraisia ja jokaisella meistä on omat käsityksensä.

    Jumalaa kutsutaan Raamatussa mm. Oikeudenmukaiseksi tuomariksi, Isäksi, joka näkee ihmisten sydämiin. Minä väitän että minulla on hyvä sydän ja Omatunto. Joiltakin ne puuttuvat ja Raamattua käytetään siihen, että lukemalla ja rukoilemalla saa "synnit anteeksi". Itse yritän elää Hyvää elämää noudattamalla osin Jeesuksen oppeja, osin idän uskontojen oppeja, mutta koska olen myös Puutteellinen ihminen, en aina tässä onnistu. Uskon kuitenkin, että kehityn ihmisenä koko elämäni ajan.

    seikat eivät päde, jos ei ole tullut uudestisyntyneenä uskoon.
    >>>Minä väitän että minulla on hyvä sydän ja Omatunto 

    Äänestä

  • agnostikko_ kirjoitti:

    näkökantani on siis se, että pelkästään seurakuntaan kuuluminen ja usko ei voi Pelastaa ihmistä, jos nyt mitään kuolemanjälkeistä elämää(pelastusta) edes on?! Emmehän me siitä tosiasiassa täysin varmoja voi olla.

    Raamattu on varmasti aikakausien saatossa muovautunut kokoelma kirjoituksia, jotka ovat täynnä Hyvän elämän oppeja. Mutta raamatustahan on jätetty POIS gnostilaiset evankeliumit, joten mielestäni raamatuntulkintakin jää puutteelliseksi.

    En missään nimessä kritisoi Raamattua, enkä Jeesuksen opetuksia saatikka sitten Jumalan sanaa. Mutta nämä asiat ovat tulkinnanvaraisia ja jokaisella meistä on omat käsityksensä.

    Jumalaa kutsutaan Raamatussa mm. Oikeudenmukaiseksi tuomariksi, Isäksi, joka näkee ihmisten sydämiin. Minä väitän että minulla on hyvä sydän ja Omatunto. Joiltakin ne puuttuvat ja Raamattua käytetään siihen, että lukemalla ja rukoilemalla saa "synnit anteeksi". Itse yritän elää Hyvää elämää noudattamalla osin Jeesuksen oppeja, osin idän uskontojen oppeja, mutta koska olen myös Puutteellinen ihminen, en aina tässä onnistu. Uskon kuitenkin, että kehityn ihmisenä koko elämäni ajan.

    Jösses, ihan vapaasti saat kehittyä miieelettömän pitkän elämäsi aikana kerrassaan hurmaavaksi ihmisyksilöksi. Näitä vallan viehättäviä ihmisyksilöitähän tämä maailma on ihan pullollaan.

    Äänestä

Mitä viestistäsi voidaan päätellä olet matkalla helvettii ikuiseen eroon Jumalasta tuskaan ja vaivaan.
Sinun ei kuitenkaan tarvitse joutua helvettiin. Voit nyt kääntyä Jeesuksen Kristuksen puoleen uskossa
ja saada ja kokea pelastuksen. Olen kirjoittanut Jumalan lahjasta jonka Hän on lahjoittanut sinullekin. Voit lukea sen tästä

http://keskustelu.suomi24.fi/node/6999248

Muuten voit lukea lisää Psalmin vastauksesta.
Tässä lisää hyvää pelastussanomaa laulun muodossa

http://www.youtube.com/watch?v=UHcbIvLT-v4

Äänestä
  • kysyt suoran kysymyksen--saat suoran vastauksen---jollet kaanny Jeesuksen puoleen ,pelastuksen mahdollisuutta ei ole.
    mikaan oma hyvyys--paranteluyritykset-kehittyminen ihmisena,tms. eivat vie taivaan portille saakka.
    vain iankaikkiset kasivarret voi kantaa sinutkin iloon ja rauhaan.
    ja unohda katsomiset uskovaisiin,meissa naet vain vajavaisen ihmisen synteineen.

    kuten tuolla sanottiin ,pelastumisen mahdollisuus on sinullakin...mutta ensin taytyy tulla 'syntisen naisen'
    paikalle.. Jeesus ei heita kivia,vaan rakastaa..
    nuo idan uskot--ovat vain harhaa aiti ammoineen esim.....etsi -loydat... blessing l-h kanadasta

    Äänestä

Sinun kannattaisi astua liittoon elävän Jumalan kanssa Jeesuksen sovituksen kautta ja ottaa Jeesus taas vastaan ja elämän Herraksi jos olet vieraantunut Herrasta Jeesuksesta ja hänen sanastaan kun kuolet joudut helvetiin auttamattomasti sanon sen kaunistelematta Jeesus on ainut tie totuus ja elämä ja kukaan ei koskaan ei koskaan tule muutuin Isän Jumalan luo muuten kuin hänen kauttaan.

Äänestä

Tässä olisi 5 Near Death Experience kokemusta nämä ihmiset kertovat totuudellisesti mitä heille tapahtui kun he kuolivat, suosittelen tutustumaan...

http://www.youtube.com/watch?v=LBu5V_-M2Dc&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=8UlsbfU7U_8

http://www.youtube.com/watch?v=CB6_QMHf0Uk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=LoG0Gh1WB0s&feature=rec-LGOUT-farside_rev-rn-HM

http://www.youtube.com/watch?v=NPabMyVvC9s


Eräs kaidan tien kulkija ja Jeesuksen seuraaja Jumalan armosta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


agnostikko_ kirjoitti:

Hei kaikille!

Kysymykseni on seuraava: Olen tieteellisesti asioita tutkiskeleva henkilö, joka lapsena uskoi Jeesukseen, Jumalaan jne. Aikuisena kannatan Hyvään elämään pyrkiviä ja Hyvää elämää tavoittelevia oppeja ja aatteita, erityisesti bahaismia ja buddhismia.

En kiistä siis mitään, jokainen uskoo tavallaan. Olen itse lähinnä agnostikko, joka noudattaa kylläkin uuden testamentin oppeja, sillä niissä on Todella paljon hyviä neuvoja Hyvään elämään ja lähimmäisenrakkauden periaate on yksi elämäni ohjenuora.

Kysyn siis teiltä, olette sitten helluntaiseurakuntaa tai mitä muuta uskontoa/aatetta/ismiä tukevia, että joudunkohan helvettiin? En itse pidä helvettiä toteta, mutta kertokaa, mikäli haluatte. Mihin päädyn kun kuolen Hyvänä ihmisenä, joka ei kiellä Jumalaa, ei Jeesusta, mutta joka pitää oman näkökantansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu