Kun lukee amerikkailaisia adventistien keskustelupalstoja, niin kovasti näyttävät olevan taas innostuneina ostamaan näitä kauhistuttavia raamatunraatelukirjojajaan.
The Ellen White Study Bible (Remnant Study Bible with E. G. White Comments) on istutettuna Raamatun tekstin väliin aivopesuksi Ellen Whiten opetukset demoninäkyjensä perusteella, niin ettei kukaan adventisti voi erehtyä pois ellenismistä kristillisyyteen.
http://ellenwhitestudybible.com/
Kovin ovat adventistit innokkaita "Raamatun" tutkijoita. Noita entisiäkin ellenwhiteraamattujaan ovat ostaneet massoittain:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8478447
The Ellen White Study Bible
8
228
Vastaukset
Kaikesta kirjallisuusmyynistä huolimatta järjestetään Adventtikirkon amerikkailainen kustannustoiminta uusiksi - niin johtajat kuin organisaatiokin vaihdetaan suurelta osin - taloudellisten tappioiden ja nykyjohdon takia.
The Review and Herald Publishing Association on julkaissut lehtiä ja kirjoja on 162 vuotta vanha.
http://news.adventist.org/2010/04/adventist-publishing.htmlOnhan EGWstä tullut adventtiliikkeen yksinoikeus ja rekisteröity TAVARAMERKKI.
Kun Elleni tavaralla on kovasti kysyntää?
Ellen G. White® ( http://www.whiteestate.org/ )
Kiitos Jumalalle ettei kukaan voi omia yksinoikeudekseen ja myyskentelytuotteekseen Kristusta, eikä hänen profeettojaan, apostoleitaan ... !
Pitäkööt orgionsa, nuo v. 1844-45 pettymyksen tuhkasta nousseen kultin perijät.
[][][]Kovin ovat adventistit innokkaita "Raamatun" tutkijoita. Noita entisiäkin ellenwhiteraamattujaan ovat ostaneet massoittain:[][][]
Kiitos informaatiosta. Olemme tiedostaneet asian olevan Suomessa samansuuntainen, vaikka väittivät palstalla kerrankin, että vain pari kertaa
vuodessa edes mainitaan nimi Ellen G White.
Ja joka tapauksessa nykyiset opit ovat suoraan Suuresta Taistelusta ammennettuja.
Se on varkaus, kun ei lähdettä ilmoiteta. Eihän tuota "sapattisinetti"-sanaakaan
voi Raamatusta lainata, kun ei sitä siellä ole vaan ainoastaan EGWn teksteistä
tuotuna.- "Matkamies"..
Olen lukenut kirjoituksiasi ja valitettavasti täytyy sanoa että ne kovin usein ovat ihmisiä parjaavia ja että niissä on kaunainen ja kadehtiva sävy.
Et taida olla uskonvapauden kannattaja.Kun noin rajusti tuomitset niin jos olisit vilpitön ja oikeassa - edes yhden kohdan
olisit älynnyt ihan käskemättä ja lailla määräämättä laittaa perusteluksi syytöksillesi!
JOS egw ja hänen keisarikuntansa perilliset hyväksyisivät Jumalan Sanan, niin ei
egw-raamatuissa olisi semmoista valtavaa määrää korjauksia laitettuna mukaan.- 234234234
AnttiVKantola kirjoitti:
Kun noin rajusti tuomitset niin jos olisit vilpitön ja oikeassa - edes yhden kohdan
olisit älynnyt ihan käskemättä ja lailla määräämättä laittaa perusteluksi syytöksillesi!
JOS egw ja hänen keisarikuntansa perilliset hyväksyisivät Jumalan Sanan, niin ei
egw-raamatuissa olisi semmoista valtavaa määrää korjauksia laitettuna mukaan.tuomitsette, koko ajan. Olet röyhkeä ja julkea urputtaja.
234234234 kirjoitti:
tuomitsette, koko ajan. Olet röyhkeä ja julkea urputtaja.
Hmm ... et kyennytkään vastaamaan huutoosi ja siksi tekeydyt 3-vuotiaaksi
kiukuttelijaksi. Vaikka Jeesus käski kääntymään lastenkaltaiseksi, ei sellaiseksi.
Hakusanalla "lehmä" löytyy sikasiististi viisautta profeetoista!
( http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible )
Jes. 11:7
Lehmä ja karhu käyvät laitumella, niiden vasikat ja pennut yhdessä makaavat,
ja jalopeura syö rehua kuin raavas.
Hmm ... KATTEEKS KÄYP
Täytyy hypätä yli Ellenin haudan jos tahtoo luottaa Jumalan lupauksiin.
Sillä adventtiteologia povaa että Maasta hävitetään kaikki elämä ennenkuin
ehtii mitään messiaanista rauhanaíkaa tulemaankaan, (Sak.14. eli viimeinen luku).
Jos Jumalaa on uskominen niin Hän kykenee saatanan sitomaan pois ja siten
suomaan rauhan niin, ettei mikkelinseudullakaan tarvitse Herran päivän (Sak.14.)
jäljiltä karttuvan "kansojen jäännöksen" pelätä että karhu tai susi söisi lehmän.
Jes. 11:7
Lehmä ja karhu käyvät laitumella, niiden vasikat ja pennut yhdessä makaavat,
ja jalopeura syö rehua kuin raavas.
Rakastatko eläimiä?
Jesaja 11:6
Silloin susi kulkee karitsan kanssa ja pantteri laskeutuu levolle vohlan viereen, vasikka ja leijonanpentu syövät yhdessä ja pikkupoika on niiden paimenena.
7
Lehmä ja emokarhu
käyvät yhdessä laitumella, yhdessä laskeutuvat levolle niiden vasikat ja pennut, ja leijona syö heinää kuin härkä.
8
Ja imeväinen leikkii kyyn kolon äärellä, vastikään vieroitettu lapsi kurottaa kättään kohti myrkkykäärmeen luolaa.
9
Kukaan ei tee pahaa, ei tuota turmiota minun pyhällä vuorellani, sillä maa on täynnä Herran tuntemusta niin kuin meri on vettä tulvillaan. [Hab. 2:14]
10
Sinä päivänä Iisain juurivesa kohoaa merkkiviirinä kansoille. Hänen luokseen pyrkivät kaikki kansat, hänen asuinsijaansa ympäröi kunnian hohde.
Jes. 65:20
Ei siellä ole enää lasta, joka eläisi vain muutaman päivän, ei vanhusta, joka ei täyttäisi päiviensä määrää; sillä nuorin kuolee satavuotiaana, ja vasta satavuotiaana synnintekijä joutuu kiroukseen.
Vai meinaatkos, että tänään jo eletään tuollaista messiaanista aikakautta?
Tai että Jumala on vihassaan perunut tykkänään lupauksensa, koska adventistit
eivät ole olleet uskollisia sapatinviettäjiä? Antista puhumattakaan.- Malkattaja
AnttiVKantola kirjoitti:
Kun noin rajusti tuomitset niin jos olisit vilpitön ja oikeassa - edes yhden kohdan
olisit älynnyt ihan käskemättä ja lailla määräämättä laittaa perusteluksi syytöksillesi!
JOS egw ja hänen keisarikuntansa perilliset hyväksyisivät Jumalan Sanan, niin ei
egw-raamatuissa olisi semmoista valtavaa määrää korjauksia laitettuna mukaan.ja heti perään kirjoitit jo monta kohtaa.. :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem943146HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat732425Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k601424Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?901392Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696184865Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N309853Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.11845- 49785
Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s10777Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.
Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.142748
