Jumalan lapseksi tullaan uskosta Jeesuksen sovitukseen. Jeesuksen kautta käy tie Jumalan luo. Kuitenkin Jumalan sana Raamattu kertoo meille että ihminen joka on tullut elävään uskoon, tullut herätyksen tilaan ja tietoiseksi omasta syntisyydestä ja tuhon tiestä jota ennen uskoon tuloaan vaelsi, niin hänen tulee tehdä parannusta syntimenostaan ja kuolla syntiselle luonnolle joka päivä. Jumalalla ei ole kuin 1-päivän vanhoja lapsia ja uskostakin voi luopua tai voi teoillaan kieltää Jeesuksen. Siitä me tiedämme olevamme Jumalassa ja että meillä on hyvä oman tunnon rauha Jumalan kanssa emmekä tieten tahtoen tee syntiä ja riko vapahtajaamme vastaan ja saata Jumalan Pyhää Henkeä murheelliseksi. Onneksi Jeesus on meille ihmisille äärimmäisen pitkämielinen, mutta jokaisen uskovan eteen tulee ennenpitkää tuo valinta; kuollako synnille vai ei. Niinkuin aikaisemmin mainitsin uskova ihminenkin voi teoillaan ja syntimenollaan kieltää vapahtajansa ja tulla luopioksi ja olla synnin vietävänä ja myydä taivasosansa jostakin synnistä jota pitää rakkaampana kuin vapaahtajaansa Jeesusta Kristusta. Sydämen asenne syntiä kohtaan ratkaisee ja ihminen saa syntinsä anteeksi kun hänellä on tahto luopua syntimenostaan, Jumala antaa sitten siihen voiman kun sitä häneltä pyytää. Lisäksi kannattaa muistaa se että Jumala palkitsee lopuksi voittajan Kruunulla ja kunnialla sellaisen ihmisen joka pyrkii Jumaliseen elämään teoissaan ja sanoissaan.
Sillä kirjoitettu on: "Olkaa Pyhät sillä minä olen Pyhä" ja on myös kirjoitettu: "Pyrkikää pyhitykseen sillä ilman sitä ei kukaan ole Herraa näkevä"
Siunausta päivääsi ja saakoon Jeesus johdattaa elämääsi
Eräs kaidan tien kulkija Jeesuksessa Kristuksessa
Jumalan / Perkeleen Lapsi
6
403
Vastaukset
- huolestunut.
oletko ihan terve?
Allekirjoitan tuon nimimerkin "kumpi olet" viestin. "Jumalalla ei ole kuin 1-päivän vanhoja lapsia..."
on hyvin sanottu ja se kuvaa kuvaa erittäin hyvin meikäläisenkin uskonelämää.
Nimimerkille "huolestunut": Olisiko nyt käynyt ehkä niin että olet nähnyt jotain jota et ymmärrä
ja joka on oman ajatusmaailmasi ulkopuolella? Uskovan ihmisen ajatusmaailma voi hyvinkin olla
uskosta osattomalle käsittämätöntä.- Ihmiskunta Sinde
Flux kirjoitti:
Allekirjoitan tuon nimimerkin "kumpi olet" viestin. "Jumalalla ei ole kuin 1-päivän vanhoja lapsia..."
on hyvin sanottu ja se kuvaa kuvaa erittäin hyvin meikäläisenkin uskonelämää.
Nimimerkille "huolestunut": Olisiko nyt käynyt ehkä niin että olet nähnyt jotain jota et ymmärrä
ja joka on oman ajatusmaailmasi ulkopuolella? Uskovan ihmisen ajatusmaailma voi hyvinkin olla
uskosta osattomalle käsittämätöntä.kuvaus. Mitä sitten? On avioerolapsia ja aviollisia lapsia, joilla on juridinen asema. Tällainen lapsikäytäntö ei ole kovinkaan hyvä, kun sitä käytetään jatkuvasti sukupuolisena aseena muita ihmisiä kohtaan tavalla kuin tavalla. Maailmaa ja kosmosta halventaen. Olisiko Jumalan lapsi sellainen, joka reagoi ihan koko Kosmosmaailmaan ja rakastaa luontoa uskontona sen ympäriltä? Tässä sitten liittyy tähän nämä ymmärryksen tasot ja yksityisyydensuoja, sekä oikeus hypnoosiin. Tähän on sellaisia metodismiperusteita, joita voi mielestäni käyttää asianajalla. Mä vastusta uhkaamista ja uhraamista lapsikäsitteilllä ja asianajajalla, en siis uhkaile enkä kehoita mihinkään. Voisiko sellainen rauhanomainen suhde kosmokseen olla parempi vaihtoehto ihmiskunnalle kuin asianajo, jota haet muiden kustannuksella käyttäytymiselläsi? Lapsiasianjaja? Sitäkö haet tällä lauseella?
Saarn. 10:2-4
" Viisaan sydän vie onnea kohti, tyhmän sydän onnettomuuteen. Suoralla tielläkin tyhmän ymmärrys pettää. Puheillaan hän paljastaa tyhmyyytensä kaikille. Jos hallitsija närkästyy sinuun, älä menetä malttiasi. Sävyisyys lievittää suuretkin hairahdukset" Muistathan, että tämä ei ole ääni? - Minervä
Ihmiskunta Sinde kirjoitti:
kuvaus. Mitä sitten? On avioerolapsia ja aviollisia lapsia, joilla on juridinen asema. Tällainen lapsikäytäntö ei ole kovinkaan hyvä, kun sitä käytetään jatkuvasti sukupuolisena aseena muita ihmisiä kohtaan tavalla kuin tavalla. Maailmaa ja kosmosta halventaen. Olisiko Jumalan lapsi sellainen, joka reagoi ihan koko Kosmosmaailmaan ja rakastaa luontoa uskontona sen ympäriltä? Tässä sitten liittyy tähän nämä ymmärryksen tasot ja yksityisyydensuoja, sekä oikeus hypnoosiin. Tähän on sellaisia metodismiperusteita, joita voi mielestäni käyttää asianajalla. Mä vastusta uhkaamista ja uhraamista lapsikäsitteilllä ja asianajajalla, en siis uhkaile enkä kehoita mihinkään. Voisiko sellainen rauhanomainen suhde kosmokseen olla parempi vaihtoehto ihmiskunnalle kuin asianajo, jota haet muiden kustannuksella käyttäytymiselläsi? Lapsiasianjaja? Sitäkö haet tällä lauseella?
Saarn. 10:2-4
" Viisaan sydän vie onnea kohti, tyhmän sydän onnettomuuteen. Suoralla tielläkin tyhmän ymmärrys pettää. Puheillaan hän paljastaa tyhmyyytensä kaikille. Jos hallitsija närkästyy sinuun, älä menetä malttiasi. Sävyisyys lievittää suuretkin hairahdukset" Muistathan, että tämä ei ole ääni?säätiö on? Jonkinlainen oikeudellinen väestörekisterikö uusintana TV:stä, joka ei hyväksy mediakontakteja. Uutuus, johon pitää reagoida suojelupoliisista. Millainen väkivaltarikos?
- Ihmiskunta Sinde
Minervä kirjoitti:
säätiö on? Jonkinlainen oikeudellinen väestörekisterikö uusintana TV:stä, joka ei hyväksy mediakontakteja. Uutuus, johon pitää reagoida suojelupoliisista. Millainen väkivaltarikos?
frenia johon kaikki turvautuu äänioikeudella. Joku emäntäkoulun vastainen joukkopsykoosi Krishnamurti. Kuulluu olla nähneenä ja ei nähneenä. Se on vain diagnoosi se asthma brochiale. Miksi me joudutaan maksaan nämä kaikki.
- ässä440
annan sinulle 200 m. etumatkaa;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso234974Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1614134Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani133456Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai673096- 892859
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1522667Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282473- 372473
- 201685
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1211660