Minkähänlaisia kokemuksia muilla on, jotka on
käyneet armeijan. Minun aikaan armeijassa oli
liikkeellä aivan tajuttomasti kaikenlaisia
sairauksia. Ja mikä pahinta niitä ei hoidettu
kuntoon vaan kun oli juuri ja juuri parantunut
kovasta kuumeesta niin eikun metsään leirille ja
ryömimään eestaas ihan henki hieverissä. Se ei
tuntunut kovinkaan hyvältä. Minusta on
naurettavaa että joutuu sairaana tehdä kaikki
samat asiat kuin terveenäkin....
käyneet armeijan. Minun aikaan armeijassa oli
liikkeellä aivan tajuttomasti kaikenlaisia
sairauksia. Ja mikä pahinta niitä ei hoidettu
kuntoon vaan kun oli juuri ja juuri parantunut
kovasta kuumeesta niin eikun metsään leirille ja
ryömimään eestaas ihan henki hieverissä. Se ei
tuntunut kovinkaan hyvältä. Minusta on
naurettavaa että joutuu sairaana tehdä kaikki
samat asiat kuin terveenäkin....
Vastaukset 10
Vanhimmat
sikainfluenssa on nykyään levinnyt varuskunnissa, kun ei ole kuulunut mitään?
se ei leviä muualla kuin median ja THL:n fantasioissa.
tavallinen influenssa tappaa kuulemma vuodessa paljon enemmän kuin sikainfluenssa. mutta kun saatiin influenssalle nimi, niin tehtiin siitä mediajuttu koko hommasta. Suurin osa sairastaa sikainfluennssan niin ettei tiedä siitä itse mitään. että täömmöinen tämä "suuri ja kauhea" sikainfluenssa on.
Myös rokotukset olivat täysin huuhaata. monet ihmispoloiset sen kuitenkin ottivat.
Yhteensä kuukausi pedissä ja puoli vuotta antibiooteilla. Kun yhdestä parani, niin seuraava tuli muutamassa päivässä. Rukki jäi kesken kun ei enää jaksanut edes seistä. Väärä hoito usein ja väärät lääkkeet. Useampi vuosi meni lopullisesti toipuessa.
Tästä on tosin jo paljon aikaa, mutta ei näköjään ole tuo puoli juuri siellä muuttunut.
Mä ihmettelen mitä ne neljä rokotetta oli jotka alussa annettiin kun ei saakelu tullut sairaaksi yrittämälläkään! Täytyi kaikkea keksiä ja kuumetta nostattaa kepulikonstein ettei olisi tarvinnut lähteä tetsaamaan.
ps: armeijan lääkärit on sellasia jotka ei siviilipuolelta virkaa saa. Kuka nyt hitto johonkin intin vastaanottoon haluais istumaan jos olisi kunnianhimoinen tai pätevä. Alkoholisteilta ne vaikutti... onneksi oli helppoo kusettaa... tai ne vaan anto vemppaa kun näki ettei tota kiinnosta metsähommat, mitäs ne siitä.
Ne oli jotain polioo, isorokkoo, jäykkistä, tuhkista ja mitä lie..
Komppaniassa ei ollut yhtään lusmua vaan kaikki teki sen mitä oli tehtävä eli siellä oli 152 miestä, ei yhtään lymyilevää ja pillittävää tuppikullia.
Me ei käydä enää metsässä ollenkaan mutta kesäkeleillä meidät viedään autoilla välillä johonkin aukiolle metsässä ja kerrotaan siinä mikä metsä on. Minusta metsä on aika pelottava paikka.
Liikuntaa meillä on välillä vähän. Silloin kierretään kasarmi ainakin kolmekertaa ympäri sauvojen kanssa ja se on kyllä raskasta mutta nyt talvella meillä on aerobickiä voimistelusalissa ja se on helppoo.
Me ei olla paljoo sairaina ja jos ollaan me saadaan mennä kotiin lepäämään.
On armeija aika rankka silti kun täältä ei saa aina lähteä asioille ja kaupungille käymään vaikka haluu mutta onneksi saa olla oma nettikone ja sotkussakin on monta konetta meille.
siellä opetetaan juuri kestämään sota-ym.erikoistilanteiden tuntemuksia,ei se ole LEPOKOTIi eikä tule.
kaikki rääkki antaa kesto- ja asennekykyä siviiliin iäksi. ota opiksi,älä kitise kuin pentu.
nykyarmeija on aivan lasten leikkiä,silti lapsukaiset vakeroi kaikesta.
voi hellan lettas sentään,kun on kamalaa.
Kun lähdimme aikanaan armeijaan, niin siitä porukasta yksi tuli arkussa kotiin. Oli sairastunut leirillä ja kuollut nopeasti. Ehkäpä parempi terveydenhoito olisi pitänyt hänet hengissä, mutta vaikeahan sitä on tietää. Lusmujen karsinta hoitopuolella kuitenkin jättää sairaita hoitamatta ja tällä on vakavia seurauksia.