Pari HTML kysymystä

7+4

1. Haluaisin pienen Tekstianimaation HTML kielellä. Teksti tulisi kirjain kirjaimelta. Kun se on tullut, niin se jää.

2.Haluaisin minun kotisivuille salasana-systeemin, joka vie tietylle sivulle.
http://koti.mbnet.fi/~merkka/js/pass2.html Tuo ei toimi. Sivullani on 2 FRAME:a, ja jos tuo on framessa ja aktivoidaan, niin sivu ei mene framen sisälle.

3

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan pienenä varoituksena. Tuollainen salasana systeemi ei suojaa mitään! Tarkoitan lähinnä sitä jos tiedostot/sivu on todella salaista mitä ei missään nimessä ulkopuolinen saa nähdä, tuo ei ole suoja.

      Tuolla ohjeella saadaan heikko suoja. Mutta kaiken salasanan takana olevan materiaalin saa netistä tietämättä salasanaa, eikä se tarvitse edes hakkerointia. Helposti se käy esim. winhtttrack ohjelmalla. Painat nappia ja saat "kaiken" nettisivun sisällön. Myös tuon salasana.html.

      Ratkaisu salasanan tekoon on palvelinpuolen ratkaisuista kuten php,mysql...
      Eli html/javascript/css ei voi saada toimivaa salasana sovellusta!!!!!!

    • AkeMake

      1. HTML-kielellä tuollaista ei voi tehdä vaan siihen tarvitaan vähintään Javascript osaamista. No itse en sitä osaa, joten enempää en osaa auttaa.

      2. Kuten aikaisempikin ja totesi niin tuolla tavalla ei mitään oikeasti salaista kannata toteuttaa. Itsekin tuota samaa 'suojausta' olen joskus käyttänyt, mutta kyseessä ei ollut mikään huippusalainen sivusto. Tietääkseni ihan hyvän suojauksen saa, jos suojaat sivun .htaccess:lla. En sitä ole itse paljoa käyttänyt, mutta kyllä sillä sivut salasanan taakse saa. Joku enemmän tietävä voi neuvoa .htaccess:sta enemmän, jos tietää. Tosi nopealla googletuksella löysin tällaisen sivun. http://luth.adslinfo.us/htaccess.html Siitä saat hiukan paremman suojan sivuillesi.

      • ---

        Tuolla mun jutulla ei pitäisi suojata kunnolla mitään. Se tulee vaan yhteen tärkeään projektiiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      191
      11569
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5479
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2767
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2405
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1871
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1845
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1704
    8. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      12
      1576
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1486
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1478
    Aihe