Olen yrittäjä ja tarvitsen konsulttipalveluita. Nyt konsulttini haluaa, että maksan maksun hänen henkilökohtaiselle pankkitilille ulkomaille. Maksuhan tietenkin onnistuu, ei siinä mitään, mutta voiko kirjanpitoon viedä tällaisia? Ei tietenkään VAT-numeroita, koska maksu menee konsultin henkilökohtaiselle tilille.
maksu konsultille
ksdk121
5214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mies joka osaa sata asentoo muttei tunne yhtäkään naista!
Iten en maksaisi konsultille Suomeen enkä ulkomaille!!!!
Jos et kreikkalaista palkkakäytäntöä halua noudattaa ja haluat kuitin verotukseen, nin sitten maksat päälle vielä verottajalle ennakonpidätyksen. Mikäli konsultti ei toimita verokorttia, ennakonpidätys tulee toimittaa 60% suruisena.
Konsultti asuu ulkomailla, joten ulkomaiselle pankkitilille maksaminen on luonnollistakin. Eli konsultti maksaa veronsa toiseen maahan, ei Suomeen. Mutta se maksu pitäisi maksaa siis henkilökohtaiselle tilille, mutta ongelma tässä lienee on, että jos ei VAT-numeroita laskulla, niin voiko sitä viedä kirjanpitoon ollenkaan?
Kysäiseppä verottajalta miten asia on, ettet joutuisi maksumieheksi toiseen kertaan.
Mikset voisi viedä firmasi kulua kirjanpitoon?