Kristillinen vappu
Pasi Toivonen
1116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Työväen juhla. Ammattiyhdistysliikkeissä (niin työntekijä kuin työnantaja puolella) kun vielä opittaisiin tuntemaan Jeesus Kristus vapahtajana, niin sais yltiökapitalistiset pörssikeinottelijat vastaansa todellisen voittajan.
Toki ammattiyhdistysliikkeet edustaa esivaltaa siinä kuin suomen lain puitteissa muutkin valtion taloudesta vastuussa olevat järjestöt. Ja ovat Jumalan tahdosta saaneet myös olemassaolonsa oikeutuksen.
Uskovien tulisi rukoilla ammattiyhdistyksien ja työnantajien järjestöjen puolesta, heille viisautta löytää sama sävel soitettavaksi, ilman itsekkyyttä ja ahneutta ja omaneduntavoittelua.
Tavoilleni vastaisesti sekoitan nyt vähän uskontoa ja työmarkkina politiikkaa. Mutta uskova kristitty elää arjessa myös todeksi kristillisyyttään.