Fantasia-animaatio 9

raksamies001

Fantasia-animaatio 9 on sijoittuvinaan tulevaisuuteen, jolloin koneet ovat kääntyneet ihmiskuntaa vastaan. Kuten sadut yleensä, tämäkin kertoo jostain todellisesta maailmasta peitellyin sanoin.

Ensimmäisenä kiinnittää huomiota esineiden, valaisimien, autojen ja tekniikan vanhanaikaisuus. Symboliikka on ilmeinen. Lukemattomat yksityiskohdat muistuttavat Saksan pommitusten jälkeisten kaupunkien raunioita. Ei liene sattumaa, että säkkikankaiset olennot piiloutuvat natsikypärän alle. 40-luku elää voimakkaasti elokuvassa, joka on sijoittuvinaan tulevaisuuteen.

Ei voi olla ajattelematta Natsi-saksan raunioihin syntyneitä nuoria, jotka joutuivat ojasta allikkoon maan muuttuessa DDRksi. Usko tieteeseen oli koetuksella. Ydinsota ja natsien ihmiskokeet olivat kammottavia.

Viittaus koneälyyn on teema, ilmentää totalitaarinsen yhteiskunnan mielivaltaisuutta. Äly ilman empatiaa johtaa kylmään koneistoon, jossa ihmisyyden arvo hukkuu logiikan alle. Elokuva pohtii uskon ja tiedon merkitystä, kuten myös konservatiivisten ja uusmielisten paikkaa osana ryhmää. Totaritaarinen yhteiskunta on vanginnut hyviä sieluja. Siksi pahaa ei voi vain tappaa. Hyvät ihmiset ansaitsevat vapautensa.

Elokuva kertoo Euroopasta. Olemme pääsemässä historian varjosta. Keski-Euroopan yllä paistaa nyt sympaattinen auringonnousu.

1

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • e.wood

      Nähdäkseni 9 on vaihtoehtoista historiaa, ei tulevaisuutta. Vähän steampunk-henkeä.

      Ei muuta sanottavaa, samoilla suunnilla ollaan elokuvan tulkinnassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe