Fantasia-animaatio 9

raksamies001

Fantasia-animaatio 9 on sijoittuvinaan tulevaisuuteen, jolloin koneet ovat kääntyneet ihmiskuntaa vastaan. Kuten sadut yleensä, tämäkin kertoo jostain todellisesta maailmasta peitellyin sanoin.

Ensimmäisenä kiinnittää huomiota esineiden, valaisimien, autojen ja tekniikan vanhanaikaisuus. Symboliikka on ilmeinen. Lukemattomat yksityiskohdat muistuttavat Saksan pommitusten jälkeisten kaupunkien raunioita. Ei liene sattumaa, että säkkikankaiset olennot piiloutuvat natsikypärän alle. 40-luku elää voimakkaasti elokuvassa, joka on sijoittuvinaan tulevaisuuteen.

Ei voi olla ajattelematta Natsi-saksan raunioihin syntyneitä nuoria, jotka joutuivat ojasta allikkoon maan muuttuessa DDRksi. Usko tieteeseen oli koetuksella. Ydinsota ja natsien ihmiskokeet olivat kammottavia.

Viittaus koneälyyn on teema, ilmentää totalitaarinsen yhteiskunnan mielivaltaisuutta. Äly ilman empatiaa johtaa kylmään koneistoon, jossa ihmisyyden arvo hukkuu logiikan alle. Elokuva pohtii uskon ja tiedon merkitystä, kuten myös konservatiivisten ja uusmielisten paikkaa osana ryhmää. Totaritaarinen yhteiskunta on vanginnut hyviä sieluja. Siksi pahaa ei voi vain tappaa. Hyvät ihmiset ansaitsevat vapautensa.

Elokuva kertoo Euroopasta. Olemme pääsemässä historian varjosta. Keski-Euroopan yllä paistaa nyt sympaattinen auringonnousu.

1

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • e.wood

      Nähdäkseni 9 on vaihtoehtoista historiaa, ei tulevaisuutta. Vähän steampunk-henkeä.

      Ei muuta sanottavaa, samoilla suunnilla ollaan elokuvan tulkinnassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1098
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      863
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe