Pihallamme kuljeskelee vieras kissa. Kissan värit ovat musta ja valkoinen. Kissa ei ole väriltään "symmetrinen". Sen selkä on "notkolla" ja selässä ei ole paljoa karvoja. Asun truruh lähistöllä. Jos kissa kuulostaa tutulta, niin kerro minulle niin koitetaan hoitaa kissa takaisin sinulle.
ps.Kissa näyttää olevan vähän huonossa kunnossa.
pps.Kissa taitaa olla poika. (poskista päätellen) en kyllä ole täysin varma.
ps.Kissa näyttää olevan vähän huonossa kunnossa.
pps.Kissa taitaa olla poika. (poskista päätellen) en kyllä ole täysin varma.
Vastaukset 17
Vanhimmat
otahan kissa kiinni jos on huonossa kunnossa! mutta jos et ite halua ottaa kiinni (saattaa olla parempi niin koska jos on säikky ja raapii) nii sano vanhemmilles tai lähiseudun kenneliin soita ja pyydä neuvoa.
missä ihmeessä on truruh ???
turkua???
Se oli kiroitusvirhe. Tarkoitin Turunseudulta. =)
kyllä sen ymmärsi et turkua tarkoitit,aina on pakko viilata pilkkuja,näköjään tälläkin palstalla...no,saitko kissa kiinni?
toimiikohan boondocks siellä päin? sinne, tai jonnekkin muualle löytöeläinkotiin voi soittaa. ne tulevat kyllä hakemaan kissaa.
...no en oikeen tiedä kannattaako sitä kissaa viedä minnekkään,kun on selvästi vanha ja sairas...ehkä kuitenkin se mielummin kuolee maalla johonkin mukavaan paikkaan kuin johonkin häkkiin.. Ei sitä nyt ole näkynyt, mutta pelottaa, että sillä on kapi. voi meinaan olla oma ja naapurin kissa & koirat vaarassa tarttua siihen..D=
Jätätkö sen kissan sinne ulos vain koska "se taitaa olla vanha ja sairas" ???? oletko0 ajattellut että se kisu voi olla jonkun hyvinkin rakas kisu, jota he etsivät? Jos näet sen kissan vielä, niin ota se ihmeessä kiinni ja soita jonnekkin eläinkotiin!
ilmota ihmees vaikka näyttäs vanhalta ja/tai huonolta. voihan se näyttää vanhalta jos on likanen ja ollu monia päiviä ilman hoitajaa jne. luuri kätee ja soitto lähimpää kenneliin tai vastaavaan paikkaan.
...kysymys teille: Lähtisittekö te viemään vierasta, sairasta, likaista kissaa johonkin eläintaloon? Ehkä muuten voisinkin viedä, jos en olisi aivan tavallinen maalais LAPSI, jonka vanhemmat eivät halua viedä VIERASTA kissaa jonnekkin...eläintaloon... Ja muuten sitä kissaa ei ole näkynyt nyt perjantain jälkeen... oliskohan luonto korjannu....
Jos kaikki maailman kulkukissat vietäis eläintaloihin, niin täällä ei aika palon muuhun riittäisikään...
Kyllä sieltä joku tulee sen kissan hakemaan jos sinne edes jaksaisit soittaa., Ja itse kyllä menisin vaikka julkisilla sitten sinne tai jotain, mutten vain jäisi ihmettelemään. On kuule ne bussit jo keksitty, eikös? kuvittelisi turussakin edes jotain julkistaliikennettä olevan.
"Jos kaikki maailman kulkukissat vietäis eläintaloihin, niin täällä ei aika palon muuhun riittäisikään... "
Aika, huono asenne sinulla.
Jos asenteesi on tuollainen, niin miksi edes ilmoitit täälä asiasta? Ja teidoksi muuten,m eläinnyhdistyksestä tullaan hakemaan see eläin tai vaihtoehtoisesti korvataan ( ainakin minulle ) matkanb hinta.
...ensinnäkään en asu turussa, asun pienessä maalaiskylässä. Toiseksi sitä kissaa ei ole edelleenkään näkynyt. Ja kolmanneksi vielä, ilmoitin asian koska, ajattelin, että, jos joltakin on kadonnut tuon värinen kissa, niin ehkä hän voisi hakea kissansa meiltä.
En halua riidellä!! Kissa on poissa joten tätä keskustelua on turha jatkaa... Toivottavasti, ette saaneet minusta huonoa kuvaa, mutta ajattelin kokoajan sen kissan parasta, ja nyt kun sitä en ole sen jälkeen nähnyt kun näin sen, niin on aika hankala ottaa kissa kiinni jota ei edes enää nä...x)
No jokatapauksessa huippuhyvää kevättä kaikille, ja toivotaan, että kissa on jo löytänt takaisin kotiinsa...=)
luuletko sä että koko suomi lukee näitä viestejä täällä? vaivauduitko ees minnekää muualle laittamaan ilmotusta?
jos vielä näät kissaa nii soita sinne eläintaloon.
"Asumme kumpikin maalla,
Turun seudulla." hmm... Näin sanoit kotisivuillasi. eikös turun seutu ole melkein sama kuin turku? vai onko turun seutu jossain "kauempana"? Näihin saisin mielelläni vastauksen.
en oo varma, mutta eikös boondocks toimii kokomaassa? ainakin etelä-suomessa? eli jos (jos boondocks edes toimii siellä) soitat boondockille, ei sinun tarvitse lähteä viemään sitä minnekkään, vaan kissa tullaan hakemaan. ja sen verran vielä, että jos kissa on niin sairas, että se ei selviä, se lopetetaan heti, eikä anneta kitua. jos kissa kulkee sairaana vapaana, se kuolee hitaasti kärsien. eikä kaikki eläintalot ole sellaisia, että kissat viedään vain häkkiin, on myös sellaisia, että eripuolilla suomea toimii sijaiskoteja, jotka ottavat kissoja ja koiria niin pitkäksi aikaa, kunnes niille löytyy koti. niin että enemmän on kidutuska antaa kissna kuolla hitaasti kituen itse, kuin soittaa vaan jollekkin.
hei, miten pitkään kisu on ollut pihallasi? Turun Jarrumiehenkadulla katosi (valjaista, huom!) mustavalkoinen tyttökissa sunnuntaina 18.4., mutta tyttö on hoidettu ja hyvänä pidetty, ei ole voinut mennä huonoon kuntoon vielä.
Mikäli et tältä palstalta löydä apua, niin otapa yhteyttä Kadonneet eläimet Dewi, puh. (02) 245 0965 tai sp [email protected].