Koska Jumala lähetti

Sanan tänne luomakuntaan tehden Hänet Herraksi ja Kristukseksi ja luomakuntaan esikoiseksi uskovaisten veljien joukosta, niin silloin se tarkoittaa, että uskoa ei voi harrastella, vaan on uskottava mitä Jumalan Sana/Jeesus opettaa ja puhuu. On otettava vastaan ne Sanat, jotka elämäksi on tänne annettu Herran Kristuksen kautta.

On myös uskottava se, mitä evankelistat ja apostolit Raamatussa kertovat Jumalan heidän kauttaan käskeneen luomakuntaan tuoda. Sekin, että Sana TULI lihaksi, eikä syntynyt kenestäkään muusta kuin Jumalasta.

Ensin Jeesus ja Hänen opetuksensa. Joka lähetee seuraamaan Jumalan Poikaa, kieltää omat järjenpäätelmät Sanan tieltä ja on aivan varmaa, että sellainen ihminen syntyy uudeksi Jumalan ajalla, ei kasteessa, ei kättenpäällepanemisessa, vaan Jumalan suoraan taivaasta synnyttämänä. He syntyvät, jotka uskovat Jumalan Sanan ollen sille kuuliaisia. Vain kuuliaiset antavat oman sinettinsä siitä, että Jumala on totinen Jumala.

Vain katsomalla Jeesukseen sielullinen ihminen muuttuu hengelliseksi ihmiseksi. Jos katsoo Jeesukseen yli kaikkien muiden oppien, kuulee Hyvän Paimenen äänen ja kuulee Jumalan Sanan ja muuttuu Hänen kaltaisekseen, eli sielullinen saa muuttu hengelliseksi ja näin sielu pelastuu kuuliaisuuden kautta, kuten Jeesuskin voitti Ihmisen Pojan päivinä kuuliaisuuden kautta.
12115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Pyhän Hengen yhteys on ollut aina katkeamaton. Jeesus kertoi, että opetuslapsille oli hyväksi, että Hän menee pois, koska Hän menee takaisin taivaaseen, Isän tykö ja lähettää sieltä Puolustajan, Pyhän Hengen, joka muistuttaa kaikesta, minkä Jeesus Ihmisen Poikana tänne puhui.

Isä, Poika ja Pyhä Henki on yksi Jumala:
15 Kaikki, mitä Isällä on, on minun; sentähden minä sanoin, että hän ottaa minun omastani ja julistaa teille.


Johannes 16
7 Kuitenkin minä sanon teille totuuden: teille on hyväksi, että minä menen pois. Sillä ellen minä mene pois, ei Puolustaja tule teidän tykönne; mutta jos minä menen, niin minä hänet teille lähetän.
8 Ja kun hän tulee, niin hän näyttää maailmalle todeksi synnin ja vanhurskauden ja tuomion:
9 synnin, koska he eivät usko minuun;
10 vanhurskauden, koska minä menen Isän tykö, ettekä te enää minua näe;
11 ja tuomion, koska tämän maailman ruhtinas on tuomittu.
12 Minulla on vielä paljon sanottavaa teille, mutta te ette voi nyt sitä kantaa.
13 Mutta kun hän tulee, totuuden Henki, johdattaa hän teidät kaikkeen totuuteen. Sillä se, mitä hän puhuu, ei ole hänestä itsestään; vaan minkä hän kuulee, sen hän puhuu, ja tulevaiset hän teille julistaa.
14 Hän on minut kirkastava, sillä hän ottaa minun omastani ja julistaa teille.
15 Kaikki, mitä Isällä on, on minun; sentähden minä sanoin, että hän ottaa minun omastani ja julistaa teille.

Äänestä

21 Ja Herra ilmestyi edelleenkin Siilossa; sillä Herra ilmestyi Samuelille Siilossa Herran sanan kautta. Ja Samuelin sana tuli koko Israelille.

1. Samuelin kirja 3
1 Ja poikanen Samuel palveli Herraa Eelin johdolla; mutta Herran sana oli harvinainen siihen aikaan, eivätkä näyt olleet tavallisia.
2 Siihen aikaan tapahtui kerran, kun Eeli, jonka silmiä alkoi hämärtää, niin ettei hän voinut nähdä, makasi sijallansa
3 eikä Jumalan lamppu ollut vielä sammunut ja Samuel makasi Herran temppelissä, jossa Jumalan arkki oli,
4 että Herra kutsui Samuelia. Hän vastasi: "Tässä olen".
5 Ja hän riensi Eelin tykö ja sanoi: "Tässä olen, sinä kutsuit minua". Mutta hän vastasi: "En minä kutsunut; pane jälleen maata". Ja hän meni ja pani maata.
6 Mutta Herra kutsui taas Samuelia; ja Samuel nousi ja meni Eelin tykö ja sanoi: "Tässä olen, sinä kutsuit minua". Mutta tämä vastasi: "En minä kutsunut, poikani; pane jälleen maata".
7 Mutta Samuel ei silloin vielä tuntenut Herraa, eikä Herran sana ollut vielä ilmestynyt hänelle.
8 Ja Herra kutsui Samuelia vielä kolmannen kerran; niin hän nousi ja meni Eelin tykö ja sanoi: "Tässä olen, sinä kutsuit minua". Silloin Eeli ymmärsi, että Herra oli kutsunut poikasta.
9 Ja Eeli sanoi Samuelille: "Mene ja pane maata; ja jos sinua vielä kutsutaan, niin sano: 'Puhu, Herra; palvelijasi kuulee'". Samuel meni ja pani maata sijallensa.
10 Niin Herra tuli ja seisoi ja huusi niinkuin edellisilläkin kerroilla: "Samuel, Samuel!" Samuel vastasi: "Puhu, palvelijasi kuulee".
11 Ja Herra sanoi Samuelille: "Katso, minä teen Israelissa sellaisen teon, että joka sen kuulee, sen molemmat korvat soivat.
12 Sinä päivänä minä annan toteutua Eelille kaiken, mitä olen hänen sukuansa vastaan puhunut, alusta loppuun asti.
13 Minä ilmoitan hänelle, että minä tuomitsen hänen sukunsa ikuisiksi ajoiksi sen rikoksen tähden, kun hän tiesi poikiensa pilkkaavan Jumalaa eikä pitänyt heitä kurissa.
14 Sentähden minä olen vannonut Eelin suvusta: 'Totisesti, Eelin suvun rikosta ei koskaan soviteta, ei teurasuhrilla eikä ruokauhrilla'."
15 Ja Samuel makasi aamuun asti ja avasi sitten Herran huoneen ovet. Eikä Samuel uskaltanut kertoa Eelille sitä ilmestystä.
16 Mutta Eeli kutsui Samuelin ja sanoi: "Samuel, poikani!" Hän vastasi: "Tässä olen".
17 Hän sanoi: "Mikä oli asia, josta hän sinulle puhui? Älä salaa sitä minulta. Jumala rangaiskoon sinua nyt ja vasta, jos salaat minulta mitään siitä, mitä hän sinulle puhui."
18 Niin Samuel kertoi hänelle kaiken eikä salannut häneltä mitään. Mutta hän sanoi: "Hän on Herra; hän tehköön, minkä hyväksi näkee".
19 Ja Samuel kasvoi, ja Herra oli hänen kanssansa eikä antanut yhdenkään sanoistansa varista maahan.
20 Ja koko Israel Daanista Beersebaan asti tiesi, että Samuelille oli uskottu Herran profeetan tehtävä.
21 Ja Herra ilmestyi edelleenkin Siilossa; sillä Herra ilmestyi Samuelille Siilossa Herran sanan kautta. Ja Samuelin sana tuli koko Israelille.

Äänestä
  • liitossa:

    Markus 4
    10 Ja kun hän oli jäänyt yksin, niin ne, jotka olivat hänen ympärillään, ynnä ne kaksitoista kysyivät häneltä näitä vertauksia.
    11 Niin hän sanoi heille: "Teille on annettu Jumalan valtakunnan salaisuus, mutta noille ulkopuolella oleville kaikki tulee vertauksissa,
    12 että he näkemällä näkisivät, eivätkä huomaisi, ja kuulemalla kuulisivat, eivätkä ymmärtäisi, niin etteivät kääntyisi ja saisi anteeksi".
    13 Ja hän sanoi heille: "Ette käsitä tätä vertausta; kuinka sitten voitte ymmärtää kaikki muut vertaukset?

    14 Kylväjä kylvää sanan.

    Äänestä

Jumala ei lähettänyt Sanaa, vaan Jumala on Sana ja Jeesus on Jumala.Taivaassa oli tyhjiö kun Jumala oli maanpäällä.Kai uskot, että Jeesus oli Jumala.

Vai kuvitteletko,että Jumalan ollessa maanpäällä, niin taivaassa olisi ollut toinen Jumala. Ei, taivaassa ei ollut Jumalaa kun Jeesus oli Jumala.

Äänestä
  • Jumalan Sana tuli lihaksi. Taivaassa ja maapäällä ja kaikkialla oli se Jumala, jonka Sana Jeesus on. Selvä on, että Jeesus on Jumala. Jumalasta tuli Jumalan Sana, joka on Jumala. Eihän vain ole liian monimutkaista järjelle?

    Äänestä

  • Aamen. kirjoitti:

    Jumalan Sana tuli lihaksi. Taivaassa ja maapäällä ja kaikkialla oli se Jumala, jonka Sana Jeesus on. Selvä on, että Jeesus on Jumala. Jumalasta tuli Jumalan Sana, joka on Jumala. Eihän vain ole liian monimutkaista järjelle?

    on etu jota millään muulla järjestelmällä ei ole, teologian nimissä voi väittää mitä vain, loogista tai epäloogista, ja se on aina totta ja järjen yläpuolella koska liittyy uskontoon, mutta edellä mainittu jostain syystä pätee vain omaan uskontoon- vieraisiin uskontoihin pätee jo normaali aritmetiikka ja logiikka .

    Äänestä

  • Aamen. kirjoitti:

    Jumalan Sana tuli lihaksi. Taivaassa ja maapäällä ja kaikkialla oli se Jumala, jonka Sana Jeesus on. Selvä on, että Jeesus on Jumala. Jumalasta tuli Jumalan Sana, joka on Jumala. Eihän vain ole liian monimutkaista järjelle?

    Jos Jeesus oli Jumala, niin oliko Jumala myös taivaassa. Jos oli, niin onko kyseessä kaksi eri Jumalaa.

    Äänestä

  • to.. kirjoitti:

    on etu jota millään muulla järjestelmällä ei ole, teologian nimissä voi väittää mitä vain, loogista tai epäloogista, ja se on aina totta ja järjen yläpuolella koska liittyy uskontoon, mutta edellä mainittu jostain syystä pätee vain omaan uskontoon- vieraisiin uskontoihin pätee jo normaali aritmetiikka ja logiikka .

    on monet asiat. Katsellessa ymärille saa vain ihmetellä miten kaikki on tullut, millä voimalla ja mikä kaiken pitää paikallaan ja muuttumattomana. Miten luonto puhkeaa keväisin elämään. Joka kevät tuo näytelmä toistuu ja sitä saa ihmetellen katsella. Järki riittää selittämään kovin vähän. Se ei kykene käsittämään sitäkään, että olemattomuutta ei ole koskaan ollut, vaan on ollut aina Jumala, joka kaiken loi ja on kaiken Alku ja Loppu.

    Järki ei riitä selittämään miksi vain osa ihmisistä saa uskon Jumalaan ja Jumalan Sanan lupausten toteutumisen. Meidän on vain tunnustettava, että emme ole millään tasolla Jumalan vertaisia ja siksi me saamme alistaa itsemme Jumalan Sanan alle, jolla on kaikki tieto ja taito. Sitä tiedollisuutta ja taidollisuutta Sana jakaa kansalleen, mutta silti meistä ei tule täydellisiä tiedossa ja taidossa. Eli, parasta on elää uskonlahjan saaneena ja nähdä lupausten toteutuminen, vaikkakin vajaana tässä ajassa, mutta tulevassa täydellisensä.
    Kun elämme rehellisesti niin voimme rehellisesti sanoa, että kaikkea me emme tiedä, emme käsitä, emmekä voi todistaa, mutta sen mitä me tiedämme, sen me jaamme muiden kanssa.

    Sen tiedämme, että Jumalan käskyt ovat voimassa ja rakkaus/oikeudenmukaisuus pitää lain täytettynä.

    Äänestä

  • Kaksiko. kirjoitti:

    Jos Jeesus oli Jumala, niin oliko Jumala myös taivaassa. Jos oli, niin onko kyseessä kaksi eri Jumalaa.

    joka on kaikkialla, niin taivaassa kuin maanpäällä ja merten yllä ja avaruudessa, eli Jumala on käsittämättömän suuri. Jumala lähetti Itsestään Sanan ja vain Sana on ollut Hänessä Hänen omanaan Pyhän hengen kanssa ja vain Sana TULI lihaksi ja kertoi meille Jumalan Tahdon ja Jumalan luonteen. Jumala oli ihmisenä ja opetti tien suuren Jumalan, eli Itsensä luokse. Sanaa ei voi erottaa Jumalasta, sillä Hän on JUMALAN Sana ja sen luet Raamatustakin, jos tahdot.

    Jumala, joka on Henki ja jota saamme kutsua Isäksi, on niin suuri, että Häntä on turha pohtia muuta kuin Jeesuksen kautta. Johannes kertoi, että hän sai omin silmin katsella ja käsin kosketelle tuota Elämän Sanaa ja evankelistat ja apostolit antavat Hänestä todistuksen kertoen Hänen olevan Jumalan Poika, siis Jumalan Poika, ei ihmisestä jumalan pojaksi tehty. Tuo Elämän Sana kertoo meille Isän Tahdon ja luonteen. Muut eivät sitä osaa kertoa, sillä he eivät tunne Häntä.

    Äänestä

  • Totta!!! kirjoitti:

    joka on kaikkialla, niin taivaassa kuin maanpäällä ja merten yllä ja avaruudessa, eli Jumala on käsittämättömän suuri. Jumala lähetti Itsestään Sanan ja vain Sana on ollut Hänessä Hänen omanaan Pyhän hengen kanssa ja vain Sana TULI lihaksi ja kertoi meille Jumalan Tahdon ja Jumalan luonteen. Jumala oli ihmisenä ja opetti tien suuren Jumalan, eli Itsensä luokse. Sanaa ei voi erottaa Jumalasta, sillä Hän on JUMALAN Sana ja sen luet Raamatustakin, jos tahdot.

    Jumala, joka on Henki ja jota saamme kutsua Isäksi, on niin suuri, että Häntä on turha pohtia muuta kuin Jeesuksen kautta. Johannes kertoi, että hän sai omin silmin katsella ja käsin kosketelle tuota Elämän Sanaa ja evankelistat ja apostolit antavat Hänestä todistuksen kertoen Hänen olevan Jumalan Poika, siis Jumalan Poika, ei ihmisestä jumalan pojaksi tehty. Tuo Elämän Sana kertoo meille Isän Tahdon ja luonteen. Muut eivät sitä osaa kertoa, sillä he eivät tunne Häntä.

    #Jumala on Henki ,joka on kaikkialla, niin taivaassa kuin maanpäällä ja merten yllä ja avaruudessa, eli Jumala on käsittämättömän suuri.

    Jumala oli siis Jeesuksessakin.Ymmärränkö oikein.

    Äänestä

  • Oliko. kirjoitti:

    #Jumala on Henki ,joka on kaikkialla, niin taivaassa kuin maanpäällä ja merten yllä ja avaruudessa, eli Jumala on käsittämättömän suuri.

    Jumala oli siis Jeesuksessakin.Ymmärränkö oikein.

    Pyhää Henkeä, joka lähtee Henki Isästä ja joka on uskon vahvistaja ja VOIMA.
    Jeesus tuli valmistettuun ruumiiseen, Jumalan Pyhän Hengen siittämänä ja neitsyt Marian kautta syntyen ja Hän tuli tekemaan Henki Jumalan Tahdon osoittaen osaveljilleen, että ihminen voittaa kuuliaisuuden kautta kuten Hänkin. Jeesus tuli esikoiseksi ja esimerkiksi uskovaiselle luomakunnalle, ei muille. Muut eivät ota sitä valtavaa armoa vastaan.

    Jeesus, joka tuli taivaasta oli Jumalan olevaisuus, eli Jumalan Sana, mutta Hän oli ihmisenä 33 vuotta ja eli Pyhän Hengen voimalla ja vaikutuksella voittoisasti. Tuon saman Pyhän Hengen Jeesus lähetti Isän luota kaikille meille, jotka uskomme. Henki Isä ja Pyhä Henki oli Jeesuksessa ja Hän teki rauhan Itse kanssaan meidän puolestamme, sillä vaikka mekin uskovaiset saamme Pyhän Hengen emme me kuitenkaan tule täällä niin täydelliseksi kuin Jumalan ainoa Poika, Jeesus. Siksi Hänen piti tulla ihmiseksi ja sovittaa ihmisen aloittama uskottomuus.
    Uskottomuus Luojaa kohtaan on paljon pahempaa kuin ihmiset osaavat ajatella. Voimme verrata sitä kuitenkin siihen, että jos hoidamme, huolehdimme ja rakastamme lapsiamme ja joku heitä käykin meitä vastaan, eikä tahdo kuulla meidän toiveitamme, niin se pahoittaa mielemme ja varmasti vihoittaa meidät, sillä sellainen on petos. Moni vanhempi joutuu sietämään uskotonta lastaan, mutta on aina valmis antamaan anteeksi, mutta jotkut lapset eivät halua anteeksiantoa, eivätkä halua edes tunnustaa vanhempiaan. Sellaista saa kuulla ja se on todelle surullista.

    Tämäkään ei taida selittää sinulle riittävästi niitä ajatuksia ja sitä tietoa mikä minulla on Jumalasta, vai?
    Itse tunnen Jeesuksen, mutta en osaa Häntä sinulle selittää, sillä Hänet pitää tuntea ymmärtääkseen Hänet ja Jumalan koko olevaisuuden.

    Äänestä

  • Oliko. kirjoitti:

    #Jumala on Henki ,joka on kaikkialla, niin taivaassa kuin maanpäällä ja merten yllä ja avaruudessa, eli Jumala on käsittämättömän suuri.

    Jumala oli siis Jeesuksessakin.Ymmärränkö oikein.

    tämä Danielia peljättänyt yöllinen näky sinulle käsitystä Isästä, Pojasta ja Pyhästä Hengestä ja pyhien valtakunnasta, jonka on valmistettu Jumalan Sanalle uskollisille.

    9 Minun sitä katsellessani valtaistuimet asetettiin, ja Vanhaikäinen istuutui. Hänen vaatteensa olivat valkeat kuin lumi ja hänen päänsä hiukset kuin puhdas villa. Hänen valtaistuimensa oli tulen liekkejä, ja sen pyörät olivat palavaa tulta.
    10 Tulivirta vuoti, se kävi ulos hänestä; tuhannen tuhatta palveli häntä, ja kymmenen tuhatta kertaa kymmenen tuhatta seisoi hänen edessänsä. Oikeus istui tuomiolle, ja kirjat avattiin.
    11 Minä katselin, ja silloin, niiden herjaavien sanojen tähden, joita sarvi puhui, minun katsellessani peto tapettiin, ja sen ruumis hävitettiin ja heitettiin tuleen palamaan.
    12 Ja muiltakin pedoilta otettiin valta pois; niiden elämän pituus oli määrätty aikaa ja hetkeä myöten.
    13 Minä näin yöllisessä näyssä, ja katso, taivaan pilvissä tuli Ihmisen Pojan kaltainen; ja hän saapui Vanhaikäisen tykö, ja hänet saatettiin tämän eteen.
    14 Ja hänelle annettiin valta, kunnia ja valtakunta, ja kaikki kansat, kansakunnat ja kielet palvelivat häntä. Hänen valtansa on iankaikkinen valta, joka ei lakkaa, ja hänen valtakuntansa on valtakunta, joka ei häviä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Totta!!! kirjoitti:

Sanan tänne luomakuntaan tehden Hänet Herraksi ja Kristukseksi ja luomakuntaan esikoiseksi uskovaisten veljien joukosta, niin silloin se tarkoittaa, että uskoa ei voi harrastella, vaan on uskottava mitä Jumalan Sana/Jeesus opettaa ja puhuu. On otettava vastaan ne Sanat, jotka elämäksi on tänne annettu Herran Kristuksen kautta.

On myös uskottava se, mitä evankelistat ja apostolit Raamatussa kertovat Jumalan heidän kauttaan käskeneen luomakuntaan tuoda. Sekin, että Sana TULI lihaksi, eikä syntynyt kenestäkään muusta kuin Jumalasta.

Ensin Jeesus ja Hänen opetuksensa. Joka lähetee seuraamaan Jumalan Poikaa, kieltää omat järjenpäätelmät Sanan tieltä ja on aivan varmaa, että sellainen ihminen syntyy uudeksi Jumalan ajalla, ei kasteessa, ei kättenpäällepanemisessa, vaan Jumalan suoraan taivaasta synnyttämänä. He syntyvät, jotka uskovat Jumalan Sanan ollen sille kuuliaisia. Vain kuuliaiset antavat oman sinettinsä siitä, että Jumala on totinen Jumala.

Vain katsomalla Jeesukseen sielullinen ihminen muuttuu hengelliseksi ihmiseksi. Jos katsoo Jeesukseen yli kaikkien muiden oppien, kuulee Hyvän Paimenen äänen ja kuulee Jumalan Sanan ja muuttuu Hänen kaltaisekseen, eli sielullinen saa muuttu hengelliseksi ja näin sielu pelastuu kuuliaisuuden kautta, kuten Jeesuskin voitti Ihmisen Pojan päivinä kuuliaisuuden kautta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu