Talousennusteiden laatijat ja pankkiekonomistit arvioivat 12 kuukauden euriborin kohoavan syksyllä puoleentoista prosenttiin. Vuoden päästä koron odotetaan olevan 1,9 prosenttia. Kreikan ongelmat kuitenkin vaikeuttavat korkojen kehityksen arviointia.
http://www.talousuutiset.biz/2010/05/pankit-uskovat-korkojen-nousuun.html
http://www.talousuutiset.biz/2010/05/pankit-uskovat-korkojen-nousuun.html
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ollaan sellaisissa lukemissa, että alaspäin on hankala enää mennä. Ei ole vaikea arvata minne suunta on seuraavaksi. Jopa pankin analyytikko voi tässä tilanteessa osua oikeaan.
sillä monet suomessa euroa voimakkaana pitäneet ovat ottaneet niin sanotun valuutta lainan eli laina dollareina tai muina valuuttoina.Jos euro romahtaa,kuten tulee käymään voi korot olal sata kertaisia niillä.Niitäkin on suomessa 200 000.Polttoaineen hinta määräytyy aina dollarin mukaan myöskin eli jos euro tippuu nousee polttoaine kulut pilviin ja samoin silloin kaikki tavara kaupoissa,koska kuljetuskustannukset nousee pilviin.Eli jos euro pamahtaa multiin niin kyllä ne korot nousee ja ei mitään pari prosenttia ja paljon enemmän ja silloin huutaa itkua,kun nytkin neuvottu miten toimia varalle.Pankki vie talon ja ulosotto seuraavat 15 vuotta sitten.
Tässä on hyvä palauttaa mieleen 12 kk euriborin kehitys:
http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/korot/korko.jsp?intid=KOR_EUR12M&days=max&x=32&y=8
Ja vielä EUR/USD:n kehitys:
http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/valuutat/valuutta.jsp?curid=USD&days=max&x=28&y=7
Koroissa on varmaan suunta ylöspäin, mutta milloin ja mitä tahtia, on epäselvempää.
EUR/USD-suhteessa ollaan vieläkin korkeahkossa arvossa. Varmaan alamäki jatkuu vielä, mutta mihin asti?
Tällä hetkellä näyttää EUR/USD alittaneen jo 1,30 tason. Noteeraus on nyt 1.2953.
Viime syksynä oltiin edullisimmillaan hivenen yli 1,50 tasossa. Tulee mm. nettiostokset USA:sta kalliimmiksi.
Kuulostaa jo jokseenkin realistisilta kun ennustavat vähän maltillisempaa nousua mitä ennen. Tosin tekisi mieli veikata ettei nousu tule olemaan noin paljoa, kun tähänkin asti ovat aina arvioineet yläkanttiin.
korot tiedettiin nousevan, kun suomi joutuu uusimaan velkojaan,
lisäksi tuli kreikka,
lisäksi millään muulla kuin inflaatiolla tästä kaikesta ei selvitä,
se on fiksu tapa ottaa "rahat pois" heiltä kun rahana säilyttävät.
Ja eiköhän nuo korkoarvailut ole alakanttiin, ei oel fiksua arvioida numeroina suuria nousuja,
se laittaa kansan sekaisin.