Siinä, että annetaan ymmärtää, että säätiön hoveissa on paljon, mitä julkisuuteen ei ole päästetty, on tietty logiikka.
On jätetty reservi hätätilanteita varten.
Esimerkiksi sellaista hätätilannetta, että historia kääntyisi uusille, EGW:n ei-veikkaamille alueille.
Vaikkapa siten, että katolisen kirkon alamäki jatkuisi ja kovakalloisinkin adventisti alkaisi uumoilla, ettei taida Suuren Taistelun näkemys lopputapahtumista käydä toteen perinteisen näkemyksen mukaan.
Silloin on kätevää, että holveista löytyy uusi, julkistamaton manuscript, jossa todetaan, että ST:n ennustamat tapahtumat olivat "ehdollisia ennustuksia", niin kuin (adventistisen käsityksen mukaan) suuri osa VT:n ennustuksista.
Tässä uudessa uudessa käsikirjoituksessa aikanaan kerrotaan, että Jumalalla on ollut tiedossa _kaksi_ vaihtoehtoista maailman lopputapahtumien tietä, joista ST:n näkemys oli yksi, mutta sen ehdot eivät riittävästi täyttyneet, joten se ei toteutunut.
Mutta sitten oli toinenkin vaihtoehto, jossa esimerkiksi Islam ottaa RKK:n roolin ja säätää perjantailain!
Ronald D. Graybill -parka otti ja meni tekemään väitöskirjan neljästä suuresta 1800-luvun naispuolisesta uskonnon perustajasta. Väitöskirjan oli materiaali oli osin koottu julkistamattomasta, säätiössä säilytetyssa materiaalista, nimittäin EGW:n osalta.
Tarkka väitöskirjan nimi "The Power of Prophecy: Ellen G. White and Women Religious Founders of the Nineteenth Century" (Ph.D. diss.: The Johns Hopkins University, 1983)
Mutta kaikki salainenkin tulee aikanaan julkiseksi, ja näin kävi Ronald-paralle. Sai luopua lokoisasta hommastaan säätiössä, kun työnantajalta meni usko hänen salassapitokykyynsä.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ronald_Graybill#Ronald_Graybill
http://spectrummagazine.org/files/archive/archive11-15/14-4casey.pdf
Siinä on salainen taka-ajatus
1
114
Vastaukset
Minulla on aivan sama tieto - että sanotaan olevan julkaisematontakin materiaalia,
joka on lupa julkaista vasta kun aika on. Se on Ellenin perillisen varatie tosiaan
siltä varalta, että - kuten näyttää - katolisen kirkon merkitys jopa USA:ssa
minimoituu ja varsinkin islam kasvattaa vaikutusvaltaansa.
Onhan pedonmerkki siirrettävistä ihan mihin vain tahdotaan. Tinasotamiehillä
se suuri taistelu käy, digitaalisilla kirjaimilla. Niinkuin tällä hetkellä vielä satuillaan sen
pedonmerkin olevan yhteisesti paavilla ja Yhdysvalloilla.
Kaikissa näissä linkeissä aivopestään siihen uskoon toistaiseksi, varsinkin tuossa
"Taistelu Kulissien Takaka":
http://www.endtime.net/kinfof.htm
http://www.endtime.net/finsk/KbK.htm
[][][] Silloin on kätevää, että holveista löytyy uusi, julkistamaton manuscript, jossa todetaan, että ST:n ennustamat tapahtumat olivat "ehdollisia ennustuksia", niin kuin (adventistisen käsityksen mukaan) suuri osa VT:n ennustuksista.
Tässä uudessa uudessa käsikirjoituksessa aikanaan kerrotaan, että Jumalalla on ollut tiedossa _kaksi_ vaihtoehtoista maailman lopputapahtumien tietä, joista ST:n näkemys oli yksi, mutta sen ehdot eivät riittävästi täyttyneet, joten se ei toteutunut.
Mutta sitten oli toinenkin vaihtoehto, jossa esimerkiksi Islam ottaa RKK:n roolin ja säätää perjantailain! [][][] - Tuomas-kuoma -
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle442992Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362631Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532584Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1022258Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482094Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3421893- 1501546
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231188Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281175