Millainen maailma olisi,

jos maapallolla ei olisi ainuttakaan ihmistä, ainoastaan kasvi-ja eläinkunta? Olisiko se mielestäsi tasapainossa, jos on, niin miksi? Mikä maailmassa olisi erilaista kuin nyt ihmisen sitä hallitessa?
Tekikö Jumala virheen sanoessaan:
1. Moos. 1:28
Ja Jumala siunasi heidät, ja Jumala sanoi heille: "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa ja tehkää se itsellenne alamaiseksi; ja vallitkaa meren kalat ja taivaan linnut ja kaikki maan päällä liikkuvat eläimet".
11126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

jos niitä ei olisi, maapallolla olisi paljon mukavampi elää. Ei olisi sotia, pedofiliaa, aparheidia, maahantunkeutumisia, valehtelua, pelottelua ym.
Mutta soisin kuitenkin ateismin ja budhalaisuuden jos nyt joku aate tai uskonto olla pitäisi.

Äänestä
  • siihen tulokseen, että ihminen on itse saatana, ei siihen tarvita mitään ulkopuolista pahaa henkeä, joak tekee ihmisestä pahan.

    Äänestä

  • X-hirvas kirjoitti:

    siihen tulokseen, että ihminen on itse saatana, ei siihen tarvita mitään ulkopuolista pahaa henkeä, joak tekee ihmisestä pahan.

    sitten jumla ja hänen kirkkauttaan täynnä.

    Nytkö iski masennus ja paholainen sammutti lampun?

    Äänestä

  • X-hirvas kirjoitti:

    siihen tulokseen, että ihminen on itse saatana, ei siihen tarvita mitään ulkopuolista pahaa henkeä, joak tekee ihmisestä pahan.

    opetelkaamme epäitsekkyyttä niin maailma muuttuu paremmaksi. Ei siihen uskontoja ja lahkoja tarvita.
    Jumalasta, jeesuksesta, helvetistä ja sen isännästä ei le mitään näyttöä, sensijaan tuonpuoleista elämää en kiellä.
    Hyvästä ajatuksesta lähimmäistämme kohtaan voimme aloittaa, sillä ajatus on myös energiaa.

    Äänestä

  • Matkalainen maailman kirjoitti:

    sitten jumla ja hänen kirkkauttaan täynnä.

    Nytkö iski masennus ja paholainen sammutti lampun?

    siellä puskista tykittää...?? Minä voin vallan mainiosti, koska en usko pakanallista kolminaisuutta.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Marduk_(mytologia)

    Äänestä

Opin sen kirjasta "Ajaton viisaus".
Eläintä kiinnostaa seksi, itsensä puolustaminen, ruoka ja nukkuminen.
Voisi olla vähän hiljaisempaa, kun eiväthän eläimet puhu. Muuten samanlaista.

Hyvää päivänjatkoa.

Äänestä

olisi sotia eikä mellakoita? Niin ja ilmakin olisi puhtaanpaa eikä olisi öljykatasrooffia kuten nyt vallois on.

Äänestä

tietää, kun sellaisessa maailmassa missä ei ole ihmisiä, ole kukaan varmaankaan elänyt? Miksi moista kysyt?

Äänestä
  • Silloinkun ihmistä ei maan päällä ollut, ei ihminen maan päällä elänyt. Mutta tietoa tällaisesta olotilasta on paljonkin.
    Homo Sapiensin tarina alkaa 200.000 - 150.000 vuotta sitten. Varmuudella voimme sanoa, että ihmistä ei ollut vielä 500.000 vuotta sitten. Lajimme edellä olivat hominidien sarja ja sitä ennen....ensimmäisenä oli yksisoluinen ja jakautuva eliö n. 4 mrd vuotta sitten.

    Voitaisiin todeta, että ihmiskunta on opetellut olemistaan ja on pääsemässä lapsen kätkyestä pois ja siirtymässä nuoruuden ikään. Maailma on tullut kokonaisuudeksi viimeisen 50 vuoden aikana. Kansallisen edun rinnalle on kohonnut ihmiskunnan kokonaisetu ja mennyt ohikin.

    Ja tärkein. Nykyisin ymmärretään, että luontoa ei voi kohdella miten sattuu. Luonto kostaa ja armottomasti itseensä kohdistuneet väärinkäytökset. Jätevesien puhdistus on niinkin nuorta kuin likipitäen 50 vuotta. Teollisuudelle ja kotitaloudelle on ryhdytty asettamaan entistä tiukempia normeja sitä silmällä pitäen, että voisimme elää puhtaan luonnon parissa. Työsarkaa riittää.
    Olemme astuneet varhaisnuoruuteen. Menneisyyteen ei ole palaamista. Menneestä voidaan oppia.
    Ihmiskunnan tietoisuustaso pystyy vastaamaan haasteisiin ja on pystyttävä.

    Äänestä

  • on suurimman osan aikaa ollut ilman ihmistä ja maailmankaikkeus 13,5 miljardia vuotta. Elämä maapallolla alkoi paljon ennen ihmistä, olemme hyvin uusi tulokas, joka vain luulee itsestään liikoja.

    Äänestä

mä en lisäänny.
Olen lesbo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


X-Hirvas kirjoitti:

jos maapallolla ei olisi ainuttakaan ihmistä, ainoastaan kasvi-ja eläinkunta? Olisiko se mielestäsi tasapainossa, jos on, niin miksi? Mikä maailmassa olisi erilaista kuin nyt ihmisen sitä hallitessa?
Tekikö Jumala virheen sanoessaan:
1. Moos. 1:28
Ja Jumala siunasi heidät, ja Jumala sanoi heille: "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa ja tehkää se itsellenne alamaiseksi; ja vallitkaa meren kalat ja taivaan linnut ja kaikki maan päällä liikkuvat eläimet".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu