Senttikaupat tuovat työpaikkoja nuorisolle?!

pa-kina

Monesti/Aina on sanottu, että Senttihuutokaupat ovat vain pahoja, laittomia, ja riippuvuutta aiheuttavia.

Huomasin juuri, että senttihuutokauppojen koodaaminen = (eli sivustojen valmistaminen) on
tuonut tienestiä monelle suomalaiselle yritykselle.

kuten esimerkiksi:
http://www.whitestone.fi/palveluinfo.php?id=27

Tämän foruminkin paskajauhannan ohessa tuon tämän esiin..
Kun ennen tämä forumi käsitteli myös vanhanajan huutokauppoja, mutta nykyään itketään vain siitä kun (tavarat) ei tule. Eipä tämäkään liity aiheeseen, mutta eipä noi 20 eri avausta samasta asiastakaan lämmitä mieltä, jos tulee puhmaan tavallsista huutokaupoista...kukaan ei edes vastaa, tai viesti jopa poistetaan(??)

Ohjelmistoalallakin 1/4 vähemmän työllisyyttä..väkeä ei oteta töihin, joten omatoiminen tietotekninen idea voisi tuoda monelle töitä. Kaveripiirissähän syntyvät kunnon ideat, kuin myös kaikki WinCapitat ,valitettavasti.

Microsoftikin syntyi näin..

***************************************

Lisäksi:

Nuorille jonkun vastaavan innovaation (mutta paremman) keksiminen voi olla inhohimo, mutta kun kaikkialla peloitetaan, ettei saa yrittää omaansa ideaansa. En tarkoita tällä mitään senttikaupaa, vaan esimerkiksi Apple Store Koodaamista, josta siinäkin voi käydä hullusti jos teet ulkomailla palkintoja keräävän ohjelman ja erehdyt mainitsemaan sen nimen suomessa : Pajatso :)


90-luvun lopussa nautimme peleistä ja ohjelmista ,joita nuoret(kin) ovat kehittäneet. Mutta nykyisin kaikki uusi on jonkun organisaation monopolin vastaista, laitonta tai sen kehittäminen myytiin maksaa liian paljon

kuten nykyohjelmistot, taikka niiden kehittämiseen tarvittavat oheislaitteet.

Kun nuorisolle tietokoneen käyttäminen on luonnollisempaa kuin hengittäminen, eikö olisi myös aika jotenkin tukea heidän innostustaan,eikä todellakaan näin kuten alla linkissä.
- Aina kun toitotetaan ettei töitä saa suomessa, ja nuorilla on vielä sontaisempi tulevaisuus.


http://www.tietokone.fi/uutiset/ray_sai_tahtonsa_lapi_iphone_pelikiistassa


Nettikauppa (kuten huuto.net) ja sen serkut ovat nykyajan tapa tehdä kauppaa.. mutta kateus tai epäluulot estävät yksityisten ihmisten pelienkin käyttämisen. Onneksi pienemmätkin voivat pärjätä, siitä osoituksena suomalainen Angry Birds, joka olkoon esimerkkinä mihin tavalliset suomalsetkin koodarit voivat pystyä ilman isoa rahasummaa alkusaldossa TAI Fiksuhuutomaista ..(lisää sopiva sana)

3

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • testeri33

      Oikein hyvä kun nuoret saavat haluamaansa työtä. Kuitenkin taitaa olla paljon tekemistä ao. yrityksellä sivujen toimimisen kehittelyssä.Käsittääkseni niiden tulisi toimia moitteettomasti,jolloin laatu olisi mainos! Palvelu joka on sinneppäin ei ole hyvää mainosta, voihan olla että testaaminen on jäänyt puolitiehen.
      Osto rajoittimet ei ainakaan välillä toiminut. Samoin pikahuudoissa ajat eivät liukuneet. Jos ip-tiedot on rajoite, miksi se ei toimi? Sivut toimivat välillä hitaasti ainakin Sunnyn ja Kakun yhdistyessä!Robotit toimivat toisissa kaupoissa paremmin ja toisissa huonommin.Joissakin ne on hankala käyttää. Historiaa pitää käydä poistamassa jos jumittaa.Oisko pankkiyhteyskin osa teknistä toteutusta jne....
      Pientä hiomista vaatii ja toivottavasti nuoret tekijät pääsevät töihin jotta mielikuva käyttöominaisuuksista, huutokaupoista ja niiden koodaajista paranee.

      • SC1

        Senttihuutokaupat toisivat myös verotuloja, jos valtion virkamiehet eivät kaikin keinoin yrittäisi estää huutokauppojen toimintaa. Useimmissa EU maissa senttihuutokauppoja ei katsota arpajaistoiminnaksi ja virkamiehet tyytyvät tähän. Tälläisiä maita ovat mm. Ruotsi, Viro ja Iso-Britannia. Näissä ja monissa muissa valtioissa on ymmärretty että senttihuutokaupat tuovat suoraan verotuloja valtiolle sekä huomattavat määrät välillisiä veroja. Senttihuutokaupat myös työllistävät ihmisiä, valitettavasti vain muualla kuin suomessa.

        Toki suomessakin on jo saatu yksi käräjäoikeuden päätös siitä että senttihuutokaupat eivät ole arpajaiset. Virkamiehen "pitää" kuitenkin valittaa päätöksestä ja toimialan yllä leijuu edelleen uhka mielivaltaisesta ja väärästä päätöksestä rinnastaa huutokauppa arpajaisiin. Ennenkuin lainvoimainen päätös on saatu, ei yksikään huutokauppayhtiö, joka toimii pitkäjänteisesti ja toimintaansa investoiden voi toimia suomesta käsin. On sulaa typeryyttä palkata ihmisiä, investoida tiloihin, ohjelmistoihin ja logistiikkaan suomessa, jos toimiala jatkuvuudesta on olemassa pieninkin epäilys.

        Huutokaupoille on kysyntää suomessa ja uskon että ihmiset ovat itse kykeneviä tekemään päätöksiä, haluavatko he senttihuutokauppoja käyttää vei eivät. Emme tarvitse siihen virkamiestä puolestamme päättämään. Uskoisin että virkamiehillä olisi tärkeämpiäkin ongelmia ratkottavana, jos ei ole niin sitten voidaan sekin virka lopettaa.

        Itse alan yrittäjänä ja ulkomaille siirtyneenä, investoisin mielelläni suomeen, asuisin mielelläni suomessa
        ja kehittäisin toimintaa suomessa, mistä käsin sitä voisi laajentaa myös muihin maihin. Verotulot ja muut hyödyt tulisiva suomeen, toisin kuin nyt. Onneksi EU on olemassa ja muualla yrittämiseen suhtaudutaan kannustavasti ja esteitä helpottaen, ei suomi tyylillä... Niin, työllistäähän tämä tosin virkamiehiä.


    • Anonyymi

      rae

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      323
      8509
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6722
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      178
      3850
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      88
      3753
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      170
      3097
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      50
      3029
    7. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      43
      2999
    8. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      41
      2959
    9. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2536
    10. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2094
    Aihe