Viimeakoina vampyyrit on nousseet monen puheenaiheeksi, ihan kirjojen ja elokuvienkin takia.. Uskotteko, että jotain tuollaista voisi ehkä ollla olemassakin? Itse en usko ns. "twilight-vampyyreihin", mutta uskon, että jotain on joskus ollut olemassa ja on yhä. Monet nuorethanan on nyt hullaantuneet ja julistautuneet vampyyreiksi, näihin en siis usko, en todellakaan. Mutta ehkä tuolla jossain, maailmankolkassa..
Linkitän tähän vielä pari artikkelia:
-Venetsiasta on löytynyt vampyyrin hauta
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2009/03/venetsian_kaivauksissa_paljastui_vampyyri_613980.html
-Ja lisäksi hiuikan tarinoita ja yleistä löpinää näistä olennoista
http://www.murha.info/index.php?id=45
Vampyyrien todellisuus?
11
1037
Vastaukset
- lyijyilmalaiva
Oman elämänkokemukseni perusteella väittäisin, että kaikissa (ensialkuun sikahölmöiltäkin) kuulostavista jutuista löytyy jotain ajateltavaa... Ainakin symbolista... Mikään tarinahan ei synny itsestään, vaan jotain on aina taustalla,(myös tässä saagassa)... Etsi niin löydät, jos uskallat!!
- Vanhaa mytologiaa
Se liittyy entisajan uskomukseen, että sielu olisi veressä. Nauttimalla vihollisen/saaliin verta ja lihaa saataisiin myös toisen fyysiset ja henkiset voimat siirtymään itseensä.
- lyijyilmalaiva
Näinhän se menee ...eli kannibalismista tuokin lähtöisin, hyvin alkukantaista ja vanhaa perua uskomus, ja oikeellisuuden voit helposti kokeilla itse ; ) . Hyvää kevättä!!
- tarina.
Tämä mies oli mm. vampyyri.
http://www.google.fi/search?hl=fi&ei=Q-HsS4uCItOTOLeVvJUI&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&ved=0CCEQBSgA&q=Bill Schnoebelen&spell=1- j323
Jeesus Kristus on Jumala ja olet Hänelle niin arvokas ja Hän rakastaa sinua niin paljon että kuoli syntiesi sovitukseksi.Usko Jeesukseen niin saat elää IKUISESTI !!! Lue Raamattua !!!
- läträämään
j323 kirjoitti:
Jeesus Kristus on Jumala ja olet Hänelle niin arvokas ja Hän rakastaa sinua niin paljon että kuoli syntiesi sovitukseksi.Usko Jeesukseen niin saat elää IKUISESTI !!! Lue Raamattua !!!
Jeesuksen verellä jota harrastaaksenne on paljon muutakin verta vuotanut.
- von qwerty
j323 kirjoitti:
Jeesus Kristus on Jumala ja olet Hänelle niin arvokas ja Hän rakastaa sinua niin paljon että kuoli syntiesi sovitukseksi.Usko Jeesukseen niin saat elää IKUISESTI !!! Lue Raamattua !!!
..meinasin jo älähtää että mites Jesse vampirismiin/kannibalismiin liittyy mutta tosiaan.. "Tässä on minun vereni" ja "Tässä on minun ruumiini"..
- Vanhaa mytologiaa
von qwerty kirjoitti:
..meinasin jo älähtää että mites Jesse vampirismiin/kannibalismiin liittyy mutta tosiaan.. "Tässä on minun vereni" ja "Tässä on minun ruumiini"..
Ehtoollisella kaikki ovat leikisti Jessen verta juovia vampyyreja
- KuolemanRuhtinas
Porfyria: Oireina mm. huulten vetäytyminen ja tästä seuraava ienten ja hampaitten paljastuminen, silmien ja ihon arkuus auringonvalolle ja valkosipulille mistä seurauksena yöelämä sekä krooninen raudanpuutos, joka johti tarpeeseen juoda verta. Tauti on perinnöllinen ja rikastuu tietenkin suvuissa, joissa paljon serkusavioliittoja. Itä-Euroopassa aikoinaan hyvinkin yleinen ja ilman hoitoa hyvin vaikuttava joskin johti ennenaikaiseen kuolemaan.
Ennenaikainen hautaaminen: Monien vampyyritarujen lähde.Kuolleeksi toteaminen tapahtunut ennen aikojaan.
Murhaajien työt: Aina Vlad Draculista naisiin, jotka hitaasti myrkyttivät aviomiehensä arsenikilla tai miehiin, jotka tappoivat vaimojaan jollain muulla kuin nyrkillä tai kirveellä.
Anemia ja keripukki: Nälkävuosina varsinkin naiset kärsivät näistä.Miehet vähemmän. - Hum Ho
Ei sitä Venetsian hautaa pidä minään vampyyrin hautana mainostaa koska et kuitenkaan voi todistaa että se kuollut henkilö oli oikeasti ollut vampyyri. Se että jotkut kouluttamattomat hölmöt mielikuvituksessaan ajattelivat ruumiin vampyyrin ruumiiksi ei todista että se olisi sitä ollut.
Eräs matemaatikko vastikaan osoitti matematiikan avulla että Hollywood-tyylisiä vampyyrejä ei ole
"Laws of physics, math debunk Hollywood portrayals of ghosts, vampires"
http://www.physorg.com/news80826223.html
(voit kääntää artikkelin translate.google.com avulla) - Kalkkisnineone
No tietysti elokuvissa ja kirjoissa asioita on kaunisteltu. Vaikka vampyyreitä olisikin, niin niissä tuskin on oikeasti mitään kiinnostavan salaperäistä.
Eikös ole olemassa ihmisiä, jotka tykkäävät juoda/syödä verta? Katsoin joskus telkkarista jotain dokumenttia... en nyt tarkemmin muista, mutta ne olivat tavallaan vampyyreitä, koska tykkäsivät verestä.
Mutta mutta, se on jonkinlainen makuasia, että ei sillä välttämättä mitään tekemistä ole tarinoiden vampyyreiden kanssa. Ei siis ole mitään kasvavia hampaita tai muutoksia ulkonäössä. Tuskinpa oikeasta elämästä niitä vampyyreitä löytyy kauniilla ja kiinnostavalla tavalla, kuten ei mitään muutakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3093055Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492043Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733- 671399
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661337
- 691270
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781243