Punapäivänkakkara

Keskinen Suomi

Hei,
Olen ajatellut rakennuksen seinän viereen kys. perennaa.
Kuinka kestävä ja leviääkö mättäiksi miten nopeasti? Paikka on suurimman osan
päivää aurinkoinen, välillä lähes paahteinen, sopiiko tällaiseen paikkaan?
Kukkiiko miten kauan?

Mitä muita ehdotuksia paikkaan, jotka sopisi valkoista seinää vasten ja
miel. kukkisivat pitkään?

2

1277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • O-mukulakiurunkannus

      Punapäivänkakkara on aika kovaluontoinen tyyppi. Meillä niitä kasvoi juolavehnän ja kaiken muun roskan valtaamassa "kukkapenkissä", mutta pitivät siinä oikein hyvin puolensa ja kukkivat kiitettävästi. Viime kesänä siirsin ne parempiin oloihin. Talvet punapäivänkakkara kestää kuin mies, oli talvi sitten kylmä tai lämmin, kuiva tai märkä - tai vaikka kaikkea tätä! Kovin kuivassa se ei kesällä kylläkään pärjää, mutta jos on mahdollista huolehtia kastelusta ja lannoittamisesta (ei liikaa kumpaakaan!), niin uskoisin sen kyllä kuvaamallasi paikalla viihtyvän. Kukinta-aika on muutaman viikon ja sitä voi pidentää nyppimällä loppuunkukkineet pois.

      Olen jostain lukenut, että punapäivänkakkara siementäisi kovasti. Ainakaan minun lajikkeellani ei kyllä pidä alkuunkaan paikkaansa. Yhtäkään siementainta ei ole tullut vastaan, vaikka en ole kovin pedantti ollutkaan kukkien nyppimisessä. Mättäiksi se ei leviä, pysyy siististi siinä, mihin on laitettu, vaikkakin vuosien mittaan rotevoituu.

      Kukkavarret kasvavat helposti aika pitkiksi ja toisinaan kaatuilevat. Siksi tukeminen saattaa olla viisasta. Omiani olen tukenut sitomalla kukkavarren löyhästi narulla kiinni bambukeppiin, mutta parempiakin keinoja epäilemättä on. Voi olla, että kuivemmassa paikassa ei tuhlaisi niin paljon vettä pitkän kukkavarren kasvattamiseen.

      Naapurilla kasvaa punapäivänkakkaran kaverina keltasauramoa, "keltaista päivänkakkaraa". Sopivat erittäin hyvin yhteen ja samaan porukkaan varmasti passaisi vielä tavallinen peruspäivänkakkarakin. Kaksi viimeksimainittua tekevät runsaasti siementaimia, mutta nehän ovat vain uusien ihanien kukkamaiden aineksia - ihan ilmaiseksi! ;-)

      Kukkamaa kannattaa perustaa niin, että se ei jää räystään alle, sillä silloin se ei saa sateesta mitään hyötyä. Kukkamaan ja rakennuksen väliin voi laittaa vaikka sepeliä tai mitä nyt sattuu sopivasti saamaan. Sinnehän se jää piiloon kukkamaan taakse.

      Hyvinkin kuivassa kasvavia ja kukoistavia kasveja olisivat esimerkiksi kannusruoho, pietaryrtti ja siankärsämö, josta on olemassa myös punainen muunnos. Nämä kaikki ovat Suomessa luonnonvaraisia ja leviävät aika tehokkaasti ja saattavat osoittautua hankalasti kurissa pidettäviksi. Toinen juttu tietysti on, sopiiko keltainen tai valkoinen valkoisen seinän eteen. Miksikäs ei, jos joukossa on jotain kaunislehtistä vihreää runsain mitoin. Makuasia...

    • sunnyriver

      Ei se taida oikein kaikkein paahteisimman paikan kasvi olla,
      eikä oikein kukikaan pitkään. Leviää melko hitaasti = ei oikein kasva kunnon pensaaksi.
      Kaikkein tuuheimmat kasvustot taitaa saada leimukukista ja liljoista,
      valkea leimukukka ainakin on tosi hyvä kasvamaan, siinä kun on sitten muuta väriä lisänä.
      Ja jos ruusujen ystävä olet, niin saahan niistä tosi komean penkin,
      tosin vasta loppukesälle.
      Nuo tulivat ensin mieleen,
      mutta monia muita löytyy varmaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      129
      14300
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      29
      5934
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5495
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      301
      4349
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      39
      4097
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      100
      3654
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      6
      3582
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3548
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2635
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1428
    Aihe