Toukotöiden aika!

26

731

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos en olisi linkkiä avannut niin jopa olisin ajatellut tämän olevan hyvinkin totinen ja kuivan asiallinen avaus *nauraa*

      Multasormia on jo vähän aikaa syyhytellyt, mutta meidän korkeuksillamme kevään tulo näyttää olevan kohtalaisen varkkaista verrattuna useaan aiempaan vuoteen. Ekat perunat kylläkin ovat jo kavamassa sisällä ämpärissä.
      Kukkapenkkejä oon vähän ruopinut,mutta mitään ei oo vielä voinut istutella eikä kylvää maahan.

      • ottaneen Figerporilta mallia! :))

        http://www.hs.fi/fingerpori/1135244986833

        Nooh, aiotkos jussina syödä itsekasvatettuja pottuja?...palstalaiselle muutenkin hyvä harrastus, voi sitten tarvittaessa antaa potut pottuina! :))


      • norMix kirjoitti:

        ottaneen Figerporilta mallia! :))

        http://www.hs.fi/fingerpori/1135244986833

        Nooh, aiotkos jussina syödä itsekasvatettuja pottuja?...palstalaiselle muutenkin hyvä harrastus, voi sitten tarvittaessa antaa potut pottuina! :))

        melekin luulis että oot Tampereelta---- Ai miksikö, no siksi kun oot niin NÄSÄ viisas :)

        Juu haaveissa on saada jussiksi uudet potut omasta ämpäristä. Neljä pottua panin multiin, jos jokainen tekee vaikka kuusi jälkeläistä niin aika keko on pottuja kasassa.

        Joko oot muuten rullaluistelukauden avannut?


      • TaikisN kirjoitti:

        melekin luulis että oot Tampereelta---- Ai miksikö, no siksi kun oot niin NÄSÄ viisas :)

        Juu haaveissa on saada jussiksi uudet potut omasta ämpäristä. Neljä pottua panin multiin, jos jokainen tekee vaikka kuusi jälkeläistä niin aika keko on pottuja kasassa.

        Joko oot muuten rullaluistelukauden avannut?

        Ettäkö Nääsvillestä kotosin nääs vai? Äläs ny hullujas puhu! Mistä sää tommosia oot päähäs saanu, nääs? Ei pirä paikkaansa nääs! Ja sitäpaitti, meil...siis Mansessa mitään NÄSÄviisastella, siellä NÄÄSviisastellaan nääs! :))


    • nyt viikoloppuna lannoittaa ja tuhkata maita sekä mantuja. Ei näytä nyt millään odotuksistani huolimatta satavan taivaalta sitä tuhkaa, joten pitänee sekin homma hoitaa itse. Ihan lähipäivinä pitää laitella sisälle itämään taimia, jotta ehtii saada sadon ajoissa ennen syyshallojen saapumisia.
      Pensaat ja puut on leikelty, haravoitavaa kyllä vielä riittää.

      • njurmikkoa kanssa tuhkasin ja sehän innostui kasvamaan niin että sai olla yhtenään leikkaamassa! Ajattelin, että oli kyllä viimeinen kerta kun niin teen! :) Haravoinninkin olen havainnut ihan tarpeettomaksi. Viimeistään jussina nurmikko näyttää ihan samanlaiselta kun haravointia harrastaneilla naapureilla. Enkä kyllä syksylläkään viitsi haravoida. Silppuavalla leikkurilla kun ajaa yli niin varisseet lehdet katoavat! :)


      • norMix kirjoitti:

        njurmikkoa kanssa tuhkasin ja sehän innostui kasvamaan niin että sai olla yhtenään leikkaamassa! Ajattelin, että oli kyllä viimeinen kerta kun niin teen! :) Haravoinninkin olen havainnut ihan tarpeettomaksi. Viimeistään jussina nurmikko näyttää ihan samanlaiselta kun haravointia harrastaneilla naapureilla. Enkä kyllä syksylläkään viitsi haravoida. Silppuavalla leikkurilla kun ajaa yli niin varisseet lehdet katoavat! :)

        Zonen kanssa;) Onko sunkin mielestä voikukkapelto yksi puutarhan komeimmista koristuksista ;)


    • TizaNova

      Toivottavasti joku hoksii istuttaa siihen asfalttiruusuja, valmiiseen vakoon.

      • Olisi hyvä alku paljon puhutulle asfalttiviidakolle! Tosin asfalttiruusuallergia saattaa hyvinkin aiheuttaa asfaltti-ihottumaa!


      • TizaNova
        norMix kirjoitti:

        Olisi hyvä alku paljon puhutulle asfalttiviidakolle! Tosin asfalttiruusuallergia saattaa hyvinkin aiheuttaa asfaltti-ihottumaa!

        bongasin suoraan asfalttiviidakon liepeiltä jänskän tapauksen, onkohan noita kylvetty paljonkin?
        Kokeilen laittaa kuvalinkkiä, jos ei onnistu niin ei voi mitään. :)
        http://www.aijaa.com/v.php?i=6174388.jpg


      • TizaNova kirjoitti:

        bongasin suoraan asfalttiviidakon liepeiltä jänskän tapauksen, onkohan noita kylvetty paljonkin?
        Kokeilen laittaa kuvalinkkiä, jos ei onnistu niin ei voi mitään. :)
        http://www.aijaa.com/v.php?i=6174388.jpg

        Aika paha! Siis tosi hyvä Ü


      • TizaNova kirjoitti:

        bongasin suoraan asfalttiviidakon liepeiltä jänskän tapauksen, onkohan noita kylvetty paljonkin?
        Kokeilen laittaa kuvalinkkiä, jos ei onnistu niin ei voi mitään. :)
        http://www.aijaa.com/v.php?i=6174388.jpg

        LIeköhän joltain wappukarkeloiden aikaan lorahtanut voimajuomaa lannoitukseksi! :))


    • ...kyntömies kyntää silloin kun on viimeks edellisenä keväänä saanu Ü

      • intoa piukassa, kun on koko talven malttamattomana odottanut, että koskahan sitä taas pääsee kyntämään vakoa ja pistämään siementä piiloon! Helposti siinä sitten tarkkaavaisuus herpaantuu, eikä tule huomanneeksi, kyntääkö peltoa vai tietä! :))


    • Puhurix

      tulee eu-tarkastaja. ai ai sentään!

      • Niin ihailtavaa kun tällainen uudisraivaajaperinteen elvytysyritys Tie, Aura ja Traktori hengessä onkin, niin kyseessä on kuitenkin EU-säädösten vastainen laiton pellonraivaus!


      • Nyt on Suomessa alkanut uusi aika, ja meidänkin viljelijämme alkavat saamaan työlleen tukea kreikkalaiseen tapaan. Tässä kyseisessä tapauksessa viljelijämme perusti tuolla toimellaan oliivitarhan, näkeehän sen kuvastakin että pientä itua jo het lykkää. Ja koska oi tarha on uutisen mukaan 130m pitkä, niin siitä saa olivintuotantotukea 130 hehtaarin mukaan.


    • on joskus paha asua.
      Nyt sitten kaikki maajussit heittämään tasapuolisuuden nimessä maamullat kehäkolmosen sisäpuolen mittaamattomille teille ja istuttamaan siemenperunaa ja nauhaporkkanaa. Jos joku uskaltaa laittaa kampoihin, niin heti oitis puhallutetaan ;)

      • Ensialkuun voisi vaikka Mannerheimintien kyntää auki päästä päähän ja istuttaa siihen porkkanat sekä perunat kaupunkilaisten iloksi! Rautatientorila olisi hyvä paikka kaalimaalle, pukkejahan kylästä löytyy pilvin pimein vartioiksi! :))


    • on niin paljon toukotöitä ja kaikenlaista ettei ehi palstailemaankaan näköjään :(( Mutta jospa tää tästä asettuisia taas jonkun ajan kuluttua :) Iloista toukokuuta kaikille palstalaisille.

      • Adria

        No niinpä. Meikäläisestäkin tuli taas heinähattu-toukohousu ainakin kesän ajaksi. Pihakalusteet kasattava grillit (2kpl) viritettävä ja säkkimultaa roudattava. Bisseekin tarttis vileeseen tunkea jos vaikka joku kesä maistuis.


    • Adria

      Basiliskoo laitoin ruukkuun just äsken.

      • ilmoittaa viljelyksistä EU-viranomaisille?


      • Adria
        norMix kirjoitti:

        ilmoittaa viljelyksistä EU-viranomaisille?

        Meni vasta kolmannella läpi, kas kun en heti osannut ilmoittaa oikealla tavalla. Oikean ilmoittelumenettelyn hakemisessa meni aikansa.


    • ...ollaan kädet ruvella istutettu vuoroin ruusua, vuoroin omppo- ,luumu- ja kirsikkapuita. Ja perattu muutenkin niin että on voikukkien hyvä kasvaa. Elikkä satoa ootellessa. Ü

      • on sadonkorjuun aika
        *tankkaa niittyleikkuria*


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      135
      3323
    2. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      65
      2330
    3. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      175
      2268
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      80
      2115
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      147
      1534
    6. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      103
      1161
    7. Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta

      Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden
      Maailman menoa
      6
      1157
    8. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      1046
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      111
      957
    10. Niin siinä kävi. :D

      oisit halunnu seurustella :D jäit ilman :D
      Ikävä
      100
      956
    Aihe