Sijoituksia yhteensä n 2 miljardia euroa, josta Suomen eliitiitti rahamiehet sijoittaneet korkeakorkoisiin Kreikan valtion oblikaatioihin n puoli miljardia euroa. Eliitin rahasijoitukset turvataan osaltaan Suomen valtion sijoituksella vailla vakuuksia.Kokoomus ja keskusta junailevat ja ovat junailleet yhdessä Suomen sellaiseen kuseen, että kansa maksaa seuraavat 40-50 vuotta velkoja ja velankorkoja ja kiristävät vyötä. Entisten 400 000 toimeentulotukea saavien määrä Suomessa kasvaa kiihtyvällä tahdilla ja ylittää kesällä puolen miljoonan rajan. Heille ei ole mitään tukea luvassa hallistuksen toimesta ja leipäjonot kasvavat.
Kiitos kokoomus ja keskusta Suomen ajamisesta alas ja kurjuuteen. Keskiluokkakin joutuu tulevaisuudessa kerjäläisten asemaan, kun veroja tullaan korottamaan. Vain eliitti elää leveästä tulevaisuudessa.
Kiitos kokoomus ja keskusta Suomen ajamisesta alas ja kurjuuteen. Keskiluokkakin joutuu tulevaisuudessa kerjäläisten asemaan, kun veroja tullaan korottamaan. Vain eliitti elää leveästä tulevaisuudessa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
on eläkevarojakin jo pelkästään Ilmarisella 200 000 e.
älä puhu asioista joista et mitään tiedä...
Eläke ynnä muita varoja on sijoitettu 1,5 miljardia ja eliitin varoja 0.5 miljardia. Etkös osaa lukea vai etkö ymmärrä mitään, mitä aloituksessa mainittiin.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2010050711624307_ul.shtml
Ja sulle reppanalle tiedoksi: kuka tahansa mökin mummo voi sijoittaa johonkin rahastoon jolla on sijoituksia Kreikassa.
Mutta mitäs sinä reppana tietäisit siitä, mitä mökin mummotkaan tekee. Niillä kun on rahaa ja sinulla ei...
katso areenalta a-ohjelma, jossa haastateltiin Heinäluomaa ja Sampsa Katajaa ja yhtä kreikkalaista. Sieltä selviää mitä sijoitettu Suomesta Kreikkaan.Iltalehtien tiedot vääriä.
Häivytään Suomesta ja jätetään eliitti makselemaan. Toivottavasti kukaan ei huoli heidän luksustalojaan ym.
ne "tavallisen kansan" eläkevarat jotka sinne on sijoitetu.
Eliitti sijoittaa paljon tuottavampiin mutta samalla riskialttiimpiin kohteisiin.
Niin ja vielä sekin, että "eliitillä"on aina enemmän mahdollisuuksia lähteä ja jättää asita muiden maksettaviksi.
Mihin sinäkin Suomesta menisit?'
Ja millä rahalla?
on. Kun lähtöö sutta pakkoo, nii tulloo karhu vastaan.