Mietiskellyt tässä uutta mansikkamaan perustamista. Kysynpä teiltä arvon viherpeukalot että onnistuisiko mansikka jos sen laittaisi kasvamaan suoraan multasäkkiin,4-5 taimelle paikka siinä. Multasäkin pohjaan reikiä että vesi pääsee pois.
Vastaukset 1
ja satoakin saat varmasti, mutta ei mansikka kyllä oikein hyvin talvehdi siinä. Mansikan juuret ovat aika pinnalla ja muutenkin "heikonlaiset". Se etu kyllä tässä ideassa on, että sinulla on aikaa koko kesä tehdä mansikkamaa valmiiksi.
Muutenkin mansikan optimaalinen siirtoaika vanhasta penkistä (=säkistä) uuteen on elokuun loppupuoli. Silloin se ehtii hyvin juurtua ennen talvea.
Jos oikein laiskottaa niin seuraava kikka kolmonen toimii hyvin säkkikasvatuksen jälkihoidolle: Kaivat n. 10-15 sentin syvyydeltä tulevasta mansikkamaastasi maan pois. Vuoraat sen paksulla sanomalehtikatteella tai laitat siihen juuriestekankaan tms. Siirrät mansikkasi niine säkkimultineen uuteen paikkaa ja lisäät tarvittavan määrän puhdasta säkkimultaa/kasvuturvetta riittävästi. Tee rivit matalaksi kummuiksi, ettei vesi seiso mansikan juurella.
Alue/rivi on siis just vain sen suuruinen kuin sinulla on kesän jäljiltä niitä mansikantaimia. Sitten ens kesänä voit aloittaa seuraavat taas säkissä ja laajentaa taas syksyllä mansikkamaatasi.
Tai tietenkin voit tehdä sen nyt jo keväällä.
Ja jos haluat kasvattaa muutamaa mansikkaa joka vuosi säkissä, niin talveksi sit vaan ns. valeistutus, eli mansikat sellaseen kohtaan maahan syksyllä, missä niitä ei tallota ja keväällä kaivat ne ylös ja istutat säkkiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135865En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43629Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 49490
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119452Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22417