Tässä yhtenä päivänä sai auttaa erästä espanjalaista nuorta paria jotka olivat Suomessa turistireisulla , osasivat jonkun verran englantia , mutta kun minä osaan espanjaa niin saatoin auttaa heitä heidän omalla äidinkielellä , eli tällä perusteella Suomen kouluissa pitäisi opiskella pakkoespanjaa .
Suomenruotsinkielisethän perustelee pakkosuomenruotsia sillä että he saisivat palvelua suomenruotsiksi ehkä kerran 30 vuodessa , jos sattuisivat vaikka eksymään Savoon !
Että tällä tavalla !
Suomenruotsinkielisethän perustelee pakkosuomenruotsia sillä että he saisivat palvelua suomenruotsiksi ehkä kerran 30 vuodessa , jos sattuisivat vaikka eksymään Savoon !
Että tällä tavalla !
Vastaukset 9
Vanhimmat
Voi kun oli älykäs vertaus! Oikein sellainen luontainen älykkyys pursuaa tuosta, miten oikein keksitkin? Anna tulla lisää vaan!
Toinen yhtä looginen (ja pakkoruotsittajien usein esittämä) peruste pakkokielelle olisi omalla kohdallani se, että "kun opiskelin koulussa saksaa, niin pääsinpä sitten lukion jälkeen saksaan töihin". Eli tämä on erittäin pätevä perustelu pakkosaksalle: koska minulle oli siitä hyötyä, niin sitä on sitten kaikkien pakolla opiskeltava.
sanoisin sen verran että kerran sitä vähän opiskelleena minulle se oli helpompi oppia kuin ruotsi aikoinaan.
Mielestäni sanojen ääntäminen suomenkieliselle on helpompaa kuin ruotsin ääntäminen.
espanja on paljon helpompaa ääntää kuin ruotsi ( siis se oikea riikinruotsi , siksi suomenruotsalaiset ei sitä osaa vaan he ääntävät suomenruotsin kuin puhuisivat suomea ) ja espanja on hyvin looginen , hauska ja kaunis kieli , on aina suuri ilo mennä espanjankursille , kun on vielä oikea ja hyvin kaunis alkuperäinen espanjankielinen opettaja , FANTASTICO !!!
Suomenruotsalaiset naiset tarvitsevat espanjaa saadakseen kielikylpyjä gigololta. hahaha
Ei tosin. Kyllä minä espanjalaisia kunnioitan. Sininen Divisioona oli paljon parempi kuin yksikään svekko homo.
Espanja on maailman suurkieliä ja siten PALJON hyödyllisempi suomalaisille kuin joku marginaalikieli ruotsi.
Pitääkö minun opiskella ensin setukaisten kieltä että oppisin portugalia , kun opetushallituksen johtaja Lankinen on sitä mieltä että minkä tahansa kielen oppiminen auttaa toisen kielen opppimista !
Kyllä teidän kirjoittajien pitäisi pyrkiä johonkin julkiseen virkaan tms. Ihan hukkaan menee tuollainen älykkyys näillä keskustelupalstoilla....
jfk1967
Fakta on joka tapauksessa, että ruotsin kieltä ei suomenkielisten tarvitse eikä kannata opetella. Kaikki ne valtavat summat verovaroja, joita joka ikinen vuosi törsätään pakkoruotsittamiseen, menevät täysin kankkulan kaivoon. Ne ovat järjetön hukkainvestointi tässä maassa, aikana jolloin leipäjonot kasvavat ja vanhuksille ei ole varaa palkata riittävästi hoitajia ja kaikesta joudutaan leikkaamaan.
Pakkoruotsittaminen on vastaavaa järjetöntä törsäämistä, josta Kreikan valtio on menossa konkurssiin. Päättäjillä ei sielläkään ollut rohkeutta pysäyttää julkista velanottoa ja viranomaisten lahjomista.
Suomen valtio on menossa samaa tietä; yksi syy on valtion velan kasvattaminen, mm pakkoruotsittamiseen ja kaksikielisyyden ylläpitämiseen. Ruotsin ministerit ovat todenneet ettei heillä olisi varaa Suomen kaltaiseen kaksikielisyyteen. Ei Suomellakaan ole siihen varaa; se tehdään velaksi!!!