Kansanedustajien palkka nostetaan 5860/€ kk
Korruptoituneelle eduskunnalle tulossa palkankorotus miksi ?
Miksi heille korotuksia ja indeksi korotus vaikka sosiaalitukia ei olla indeksi tarkistettu vuoden 1995 jälkeen !
Sosiaalituen on 35-40% jäljessä vuodesta 1995 !
Heillä on vuosittain vapaata 4½/kk ja saavat siltä ajalta täyden palkan ! Pääsevät täydelle eläkkeelle jo 40.vuotiaana tai 7.v eduskuntakauden jälkeen !
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/75547-4000%E2%82%ACkk-elake-nyt-jyrahtaa-niinisto
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1476917
-----------------------------------------
Kansanedustaja saa palkkaa minimissään 5 860 euroa kuukaudessa, ja yli 12 vuotta istunut edustaja vähintään 6 300 euroa. Kulukorvauksineen palkka on vielä huomattavasti isompi, mutta silti se ei enää pitkään riitä.
Iltalehden mukaan kansanedustajien palkkoihin ollaan valmistelemassa korotusta, vaikka palkat pysyivät ennallaan vielä kansanedustajien palkoista päättävän palkkiotoimikunnan tiistaisessa kokouksessa.
Toimikunnan johtaja Pekka Tuomisto kertoo lehdelle, ettei nyt ollut oikea hetki korotukseen, mutta sanoo myös ”sen hetken lähestyvän”.
–Edustajien palkkiot ovat jääneet jälkeen yleisestä kehityksestä, Tuomisto sanoo lehdelle.
Seuraavan kerran toimikunta kokoontuu kesän jälkeen, mutta Tuomisto ei paljasta tullaanko palkkoja korottamaan vielä silloin. Kansanedustajien palkat nousivat viimeksi keväällä 2008 noin kuudella prosentilla.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/91928-kansanedustajien-palkka-nousee-pian-%E2%80%93-5860%E2%82%ACkk-ei-riita
---------------------------------------------
750 miljadia /€ hätäpaketti
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/178520.shtml
750.miljardin/€ hätäpaketti Suomen osuus
8miljardia
0
142
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191692
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991508Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37973Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29889Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38851Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50806Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43758Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37750Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56748Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37730