Tilastokeskus on julkaissut päivitetyn tilastotaulukon suomalaisten väestörakenteesta.
http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_vaesto.html
Erikoisena yksityiskohtana tuossa on se että evl.lut-kirkon jäsenten osuudeksi on ilmoitettu 79,9 % joka poikkeaa kaksi kymmenesosaa siitä prosenttiluvusta jonka kirkko julkaisi vuodenvaihteessa: http://evl.fi/EVLUutiset.nsf/Documents/7AAA77BC0D671082C22576D50031B064?OpenDocument&lang=FI
Eipä tuo sinänsä muuta tilannetta miksikään, ev.lut. kirkkoon edelleen alle 80 % suomalaisista. Se kirkon lukema kyllä minun nähdäkseni pitäisi paikkansa. Suomen väkiluku oli vuoden 2009 lopussa 5 351 427 ja kirkon jäsenmäärä puolestaan 4 266 755. Tuosta tulee se 79,7 % minkä kirkko on ilmoittanut 25. huhtikuuta. Jossain on virhe.
Ortodoksien osuus on pysynyt samassa 1,1 %:ssa ja muihin uskontokuntiin kuuluvien määrä on edelleen 1,3 %. Mainittavaa muutosta tapahtuu siis ainoastaan ev.lut. kirkon jäsenistä uskontokuntiin kuulumattomiin: kirkon jäsenet vähenevät ja uskontokuntiin kuulumattomat lisääntyvät. Jos kirkon jäsenet todella karkaisivat sankoin joukoin "vapaisiin suuntiin", kuten toisinaan väitetään, kyllähän sen pitäisi näkyä siinä että tuo 1,3 % osuus kasvaisi vuosittain.
Väestörekisterikeskus sen sijaan ei ole julkaissut tietoa kahteen vuoteen niistä jotka kuuluvat muihin uskonnollisiin yhdyskuntiin. Ainut tieto on se että heitä on 1,3 % yhteensä, ja vuoden 2007 lukumäärät. Hieman ihmetyttää että miksi tiedon julkaiseminen on lopetettu.
http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_vaesto.html
Erikoisena yksityiskohtana tuossa on se että evl.lut-kirkon jäsenten osuudeksi on ilmoitettu 79,9 % joka poikkeaa kaksi kymmenesosaa siitä prosenttiluvusta jonka kirkko julkaisi vuodenvaihteessa: http://evl.fi/EVLUutiset.nsf/Documents/7AAA77BC0D671082C22576D50031B064?OpenDocument&lang=FI
Eipä tuo sinänsä muuta tilannetta miksikään, ev.lut. kirkkoon edelleen alle 80 % suomalaisista. Se kirkon lukema kyllä minun nähdäkseni pitäisi paikkansa. Suomen väkiluku oli vuoden 2009 lopussa 5 351 427 ja kirkon jäsenmäärä puolestaan 4 266 755. Tuosta tulee se 79,7 % minkä kirkko on ilmoittanut 25. huhtikuuta. Jossain on virhe.
Ortodoksien osuus on pysynyt samassa 1,1 %:ssa ja muihin uskontokuntiin kuuluvien määrä on edelleen 1,3 %. Mainittavaa muutosta tapahtuu siis ainoastaan ev.lut. kirkon jäsenistä uskontokuntiin kuulumattomiin: kirkon jäsenet vähenevät ja uskontokuntiin kuulumattomat lisääntyvät. Jos kirkon jäsenet todella karkaisivat sankoin joukoin "vapaisiin suuntiin", kuten toisinaan väitetään, kyllähän sen pitäisi näkyä siinä että tuo 1,3 % osuus kasvaisi vuosittain.
Väestörekisterikeskus sen sijaan ei ole julkaissut tietoa kahteen vuoteen niistä jotka kuuluvat muihin uskonnollisiin yhdyskuntiin. Ainut tieto on se että heitä on 1,3 % yhteensä, ja vuoden 2007 lukumäärät. Hieman ihmetyttää että miksi tiedon julkaiseminen on lopetettu.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Erikoisena yksityiskohtana tuossa on se että evl.lut-kirkon jäsenten osuudeksi on ilmoitettu 79,9 % joka poikkeaa kaksi kymmenesosaa siitä prosenttiluvusta jonka kirkko julkaisi vuodenvaihteessa:"
Palautteella tuota voisi yrittää oikaista.
http://www.stat.fi/sivusto/palaute.html
Muistaakseni toinen lasku sisältää myös Suomen kansalaiset, jotka asuvat ulkomailla. Voisi olettaa että vuosikymmeniäkin sitten ulkomaille muuttaneet ovat olleet kirkon jäseniä yhtä suurelta osin kuin koko kansa silloin, eikä heillä ole hyvää syytä erotakaan kun ei kirkko verota.
Toiseksi ja ehkä tärkeämpänä tilastokeskus olettaa evluteiksi tiettyä ikää nuoremmat vauvat, joiden äiti on evlut ja jota ei ole liitetty mihinkään uskontokuntaan. Oletus onkin varmaan pitkälti oikea, koska kastamatta jäävä 20% vauvoista lie lähinnä uskontokuntiin kuulumattomien äitien lapsia.
"Toiseksi ja ehkä tärkeämpänä tilastokeskus olettaa evluteiksi tiettyä ikää nuoremmat vauvat, joiden äiti on evlut ja jota ei ole liitetty mihinkään uskontokuntaan."
-Miksi Tilastokeskus näin tekisi? Jos sinulla on jotain faktaa asiasta, niin laita esille.
Ei minulta tuohon sen parempaa lähdettä ole kuin yksi sähköposti VRK:n virkailijalta. Kysyin VRK:n ja Tilastokeskuksen lukujen eroa. On se meili tallessa, mutta en jaksa kaivaa.
Kyllähän tuo Tilastokeskuksen tapa tietyssä mielessä järkevä on. Jos ihan jokainen kuuluisi kirkkoon, olisi pöhköä sanoa että 99,9% kuuluu vain siksi, että 0,1% olisi vastasyntyneitä joita ei vain ole ehditty kastaa.
Syntyypä Suomessa paljon vauvoja ev lut ped lahkolle!
Että luterilaisia on tässä maassa muitakin kuin evankelisluterilaisen kirkon jäsenet.
Joo, tiedettiin. Näyttää olevan noin tuhat yhteensä. Vähemmän kuin tässä kuussa evlut kirkosta on eronnut jäseniä. Päälinjoihin tuolla tuhannella ei siis ole juuri mitään merkitystä.
Eikö teillä ole mitään tekemistä, kun pitää jankata noista prosenttiluvuista jälleen kerran. Mitä merkitystä sillä on loppujen lopuksi, onko nyt kymmenesosa sinne tai tänne?
Hankkikaa elämä!
Eikö sinulla sitten ole parempaa tekemistä kuin valittaa siitä ettei muilla ole parempaa tekemistä?