Kuinka joku voi pakko katsastuksesta vaatia 50?.
Tosi brutaalia meininkiä tekniikka paranee mutta ihmisiä rosvotaan.
Onko autoilijat valmiit maksamaan kaikesta vaikka heiden mielipidettä tuskin koskaan kysytään.
Missä menee oikein oikea oikeustaju,ennenkuin kaikilta lähtee taju.
Tosi brutaalia meininkiä tekniikka paranee mutta ihmisiä rosvotaan.
Onko autoilijat valmiit maksamaan kaikesta vaikka heiden mielipidettä tuskin koskaan kysytään.
Missä menee oikein oikea oikeustaju,ennenkuin kaikilta lähtee taju.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tätäkin asiaa täytynee nyt ryhtyä pohtimaan.
Perustetaan EUssa asiaa selvittävä toimikunta, joka ryhtyy asiaa pohtimaan ja selvittämään, miksi katsatuksesta joutuu maksamaan.
No niin, se alko ihan tavallisena päivänä, kevätaurinko paistoi, aamukahvi oli hyvää, koppalakkikin istui mukavasti päässä.
Työpaikalle ajellessakaan ei ollut yhtään ruuhkaa.
Eipä olisi arvannut miten päivä menisi...
Heti ensiksi katsastukseen tuotiin -83 fiat uno jossa oli ruostereikiä ja jarrutkin puolsivat. Korjauskehotus ja uusintakatsastukseen.
Sitten tuli Se Pahamaineinen Kotimainen, talpotti! Siis siinä ei toiminut MIKÄÄN!! Ruostehakku meni mistä kohdasta vaan läpi, pakokaasuja ei voinut mitata koska pakoputki oli poikki, moottori vuoti öljyä ja savutti, valot toimi miten sattui, ja se mikä katkaisi kamelin selän oli että jarruputki katkesi ja kasteli hienon koppalakkini jarrunesteeseen!! Sillon sain raivokohtauksen! Pätkäisin kuskia turpaan ja rätkäisin koppalakkini lattiaan ja hyppiessäni sen päällä karjuin että kaikenlaisia rotteloita sitä kehdataan katsastukseen tuodakaan!!!
*puhh ja huh*... ja eikun taas lääkkeen otolle...
Perustetaan katsastus konttorin oma korjaamo ja korjataan viat siellä.
Eli maksetaan sitten jos vikaa korjataan niin kaikki hyötyvät niin katsastus kuin asiaskin.
Muuten tuntuu aika tyhmältä maksaa 50e kun ei saa mitään.
katsastuksessa havaitut viat korjataan ja auto jää konttorille, kunnes lasku on maksettu.
Saathan sinä aina jotain, jos autosta ei löydy vikaa siitä tiedostahan juuri maksaa mielellään..
Onko autoilijan muka maksettava kaikesta.
Eikö muka autoilija jo muutenkin maksa valtiolle kaikenlaisia keksittyjä veroja.
Eli kustannuksia jotka ei johdu autoilusta.
Auto on kuin jokin lehmä jota kaikki pirun politikot lypsävät ja imevät omiin palkkoihinsa.
ajattelisin asiaa tältä pohjalta että katsastusmaksulla katsastus miehet korjaisivat auton ja löisivät leiman paperiin miltä tälläinen ehdotus kuulostaa .
Autoilu ei ole persaukisten hommaa. Älä kysy mitä auto maksaa, älä kysy mitä bensa maksaa, älä kysy mitä muita kuluja koituu. Aja vain ja maksa. JA NAUTI!