Mikä on sukupolven pituus?
Mikä on järjestön näkemys sukupolvesta?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sukupolvi
Mikä on järjestön näkemys sukupolvesta?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sukupolvi
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
>>Mikä on järjestön näkemys sukupolvesta?>>
Järjestön nykyisen käsityksen mukaan "sukupolvi" on varsin venyvä käsite; se sisältää itseasiassa KAKSI ERI sukupolvea, joiden tarvitsee vain elää hieman samaan aikaan:
"Miten meidän sitten on ymmärrettävä se, mitä Jeesus sanoi "tästä sukupolvesta"? Hän ilmeisesti tarkoitti sitä, että ne voidellut, jotka näkivät tunnusmerkin alkavan tulla ilmeiseksi vuonna 1914, eläisivät osittain samanaikaisesti niiden voideltujen kanssa, jotka näkisivät suuren ahdistuksen alun." (Vartiotorni 15. huhtikuuta 2010, s. 10)
"Veli Barr teki selväksi, että kokoaminen ei jatkuisi loputtomiin. Hän viittasi Matteuksen 24:34:ään, jossa sanotaan: "Tämä sukupolvi ei missään tapauksessa katoa, ennen kuin kaikki nämä tapahtuvat." Veli Barr sanoi kahdesti: "Jeesus ilmeisesti tarkoitti sitä, että jotkut voidelluista, jotka näkivät tunnusmerkin alkavan tulla ilmeiseksi vuonna 1914, eläisivät osittain samanaikaisesti sellaisten voideltujen kanssa, jotka näkisivät suuren ahdistuksen alun." Me emme tiedä tarkasti "tämän sukupolven" pituutta, mutta siihen kuuluvat nuo kaksi ihmisryhmää, jotka elävät osittain samanaikaisesti." (Vartiotorni 15. kesäkuuta 2010 s. 5)
Vaikka tähän uuteenkin näkemykseen joudutaan useaa kertaan liittämään sana "ilmeisesti", muuttuu se kirjoituksen lopussa jälleen ehdottoman varmaksi tosiasiaksi:
"On hyvin lohduttavaa tietää, että nuoremmat voidellut, jotka ovat eläneet samanaikaisesti niiden iäkkäämpien voideltujen kanssa, jotka näkivät tunnusmerkin alkavan tulla ilmeiseksi vuonna 1914, eivät kaikki kuole ennen suuren ahdistuksen alkua." (Vartiotorni 15. kesäkuuta 2010 s. 5)
Välillä sitä vain tulee ihmetelleeksi, että kuinka ne siellä hallintoelimessä voivat olla niin varmoja tästä asiasta. Eihän "sukupolven" tulkitseminen ole aikaisemminkaan oikein onnistunut tältä "Jumalan ohjauksessa" olevalta järjestöltä:
http://img36.imageshack.us/img36/9003/generation1.jpg
Miksi sitten tämä uusin näkemys olisi yhtään sen oikeampi?
Sen sukupolven aikana, joka näki v 1914 tapahtumat piti tapahtua v 1975 harmagedon. Tosin vt seura on joutunut lipsumaan selityksistä tässä asiassa jo useamman kerran. jt opit on saatanasta.....