Vähemmistönä olevat kristityt joutuvat mitä omituisimpien hyökkäysten ja painostusten kohteiksi. Bangladesh on muslimienemmistöinen maa, mutta kristitty pastori on joutunut buddhalaiskapinallisten painostuksen kohteeksi. Maan väestöstä on 86 % muslimeja, 12 % hinduja, 0,7 % kristittyjä ja 0,6 % buddhalaisia. Buddhalaiset ovat nykyisin pääosin tiibetiläis-burmalaisia. Maassa oli ennen islamin tuloa buddhalainen dynastia.
Huhtikuun 16. päivänä 2010 aseistettu kapinallisryhmä kidnappasi baptistipastorin kotoaan syrjäisessä kylässä Bangladeshissa. Ryhmä sotki kirkon, heittelivät Raamatut lattialle, varastivat käsipuhelimen ja pakottivat pastorin ryhmän johtajan kotiin.
Kapinallisryhmä hakkasi pastorin ja vei mukanaan buddhalaiseen temppeliin. Temppelissä häntä vaadittiin kieltämään kristillisen uskonsa ja kääntymään buddhalaiseksi.
Samana päivänä sama ryhmä pakotti kaksi muuta kristittyä miestä temppeliin. Heidät vapautettiin kun he suostuivat kaappaajien vaatimuksiin. Nyt nämä miehet ovat piiloutuneet asemiehiltä.
Kaapattu pastori on yhä buddhalaistemppelissä. Hänen annetaan liikkua siellä vapaasti, mutta ei poistua rakennuksesta. Hänen seurassaan on jatkuvasti buddhalaismunkkeja jotka pyrkivät käännyttämään hänet buddhalaisuuteen. Kyläläisiä on uhattu aseellisesti, jos he ottavat yhteyttä poliisiin.
Tiedot on saatu VOM ihmisoikeusjärjestön yhteyshenkilöiltä Bangladeshista.
http://ihmisoikeus.blogspot.com/2010/05/pastori-vangittuna-temppelissa.html
Pakkokäännytystä
Mr Smithy
2
469
Vastaukset
- gööli
Mikä järjestö tämä VOM on, en löytänyt mitään infoa. Hauskaa juttua tuolla blogissa kyllä. Kristinuskohan se on yksi suurimmista ihmisoikeuksien polkijoista. Ihan vaikka täällä Suomessa, joka muka pitäisi olla uskonnonvapaus.
- Rompix2
Miksi minut on pakkokastettu kristityksi? Miksi en saanut valita ET:tä koulussa? Miksi minun oli pakko osallistua hartauteen varusmiespalveluksessa vaikka olin jo eronnut kirkosta?
Kristityt ja uskonnonvapaus = paradoksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882513- 671465
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww831391EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje121206- 81933
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19910Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102791Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe34785- 54783
- 30706