Lähdekoodikriitikot?

Voiko sanoa olevan olemassa ammatin tai harrastuksen jossa vain luetaan muiden tekemää lähdekoodia ja sitten kritisoidaan ja kommentoidaan sitä esim. lehden palstalle tai yhtiön sisäiseen muistioon?

Yksi mahdollinen vertailukohta voisi olla kirjallisuuskriitikot. Paitsi, että tekniset testaukset ja mittaukset voivat olla osa arviointia.
3343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Juu, Peter von Bagh televisioon pitämään lähdekoodikritiikki-ohjelmaa. Tulisi takuulla yhtä innostava ja vauhdikas kuin hänen elokuva-arvioistaan.

Äänestä

En usko, että on olemassa koodikatselmoijien ammattikuntaa, vaan se liittyy normaaliin ohjelmiston kehittämiseen enemmän tai vähemmän vähemmän. Joku niitä käyttää ja joku ei. Katselmointi kuuluu staattisen testauksen ryhmään.

Jos harrastuksesta puhutaan, niin kannattaa liittyä johonkin OpenSource-yhteisöön ja alkaa kritisoimaan heidän tekemisiään. Jos ei muuta, niin saahan siitä ainakin keskustelua ja flametusta aikaan.

Yritykset tuskin omia tuotoksiaan kelle tahansa jaa ihmeteltäväksi. Ja yleensä löydöksistä on melko turha keskustella muun kuin koodin tuottaneen porukan kanssa.

Äänestä

Lähdekoodin arvostelu suoraan ilman ohjelmiston arvostelua olisi erityisesti paikallaan silloin jos ohjelma olisi fyysisesti mahdoton ajaa nykyisillä tietokoneilla tai millään tietokoneilla minkäänlaiseen loppuun asti, jos suoritus kestäisi vaikka miljoona vuotta tai muistia pitäisi olla 10^40 bittiä.

Jos lähdekoodia on käytetty kuvaamaan jotain matemaattista, filosofista tai fysikaalista periaatetta.

Ja voisi kai sitä c :lla kuvata kvanttitietokone-kvanttilaskin-lisälaitteen ohjelmistorajapinnan vaikka ei olisi kvanttilaskinta missään.

Ja jos pitäisi ymmärtää Keplerin päättelyä, Newtonin kaavoja tai Einsteinin suhteellisuusteoriaa, moni ohjelmoija voisi ymmärtää joitain asioita helpoimmin c notaatiolla ja syntaksilla kuvattuna. Samaa voi sanoa veroista, osakkeiden hinnanmuodostuksista ja mutkikkaista sijoituspalveluista/ sijoitustuotteista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harrastaja 591 kirjoitti:

Voiko sanoa olevan olemassa ammatin tai harrastuksen jossa vain luetaan muiden tekemää lähdekoodia ja sitten kritisoidaan ja kommentoidaan sitä esim. lehden palstalle tai yhtiön sisäiseen muistioon?

Yksi mahdollinen vertailukohta voisi olla kirjallisuuskriitikot. Paitsi, että tekniset testaukset ja mittaukset voivat olla osa arviointia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu